bekon

Dlaczego bekon ma czasami zielony kolor?

Czy zauważyliście, że surowy bekon ma czasami dziwny zielonkawy połyskliwy nalot, który przypomina benzynę rozlaną na wodzie? Jeśli tak, nie ma obaw. Okazuje się, że jest to całkowicie normalne i jest wynikiem procesu konserwacji.

Substancje chemiczna o nazwie azotany, są stosowane do konserwacji różnych mięs, w tym bekonu. Azotany są konieczne, gdyż zapobiegają rozwojowi wszelkiego rodzaju bakterii, a w szczególności Clostridium botulinum, odpowiedzialnej za wytwarzanie jadu kiełbasianego — jednej z najsilniejszych trucizn świata. Azotany wchodzą w reakcję z naturalnie występującym białkiem krwi zwanym mioglobiną, co powoduje zmianę koloru krwi w mięsie z czerwonego na zielony.

Dlatego w większości przypadków jasnozielony połysk na bekonie jest naturalny i nie jest powodem do niepokoju. Jednak trzeba też pamiętać o ostrożności. Jeśli bekon pokryty jest innym kolorem lub ma zielone plamki, należy go wyrzucić. Innym alarmującym sygnałem jest śluz pokrywający mięso lub nieprzyjemny zapach.

Źródła:

http://www.apis-dodatki.pl/indexe78b.html?go=technologia&id=14

https://portal.abczdrowie.pl/azotany-i-azotyny-gdzie-jest-ich-najwiecej-i-dlaczego-nalezy-ich-unikac

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/azotany-i-azotyny-w-zywnosci-zrodla-wplyw-na-zdrowie_34417.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *