piłka nożna

Dlaczego trzy zdobyte gole nazywamy Hat Trick?

Hat trick, to termin sportowy, oznaczający zdobycie czegoś w liczbie trzy podczas jednej rozgrywki, przez jednego gracza. Najczęściej używa się go w odniesieniu do piłki nożnej, gdzie oznacza zdobycie trzech bramek przez jednego zawodnika w jednym meczu, jednak równie dobrze może odnosić się do hokeja czy rugby. Jednak skąd wziął się ten dziwaczny termin w luźnym tłumaczeniu oznaczający „czapkową sztuczkę”?

Hat trick wywodzi się z rozgrywek krykieta. W 1858 krykiecista H.H. Stephenson zdobył trzy wickety (aby nie wgłębiać się w skomplikowane zasady krykieta, wyobraźmy je sobie jako bramki). Zdobycie trzech wicketów nie jest proste, więc fani, aby uhonorować zdobywcę, zorganizowali dla niego zbiórkę pieniędzy. To był w tamtych czasach częsty zwyczaj. Jednak z uzbieranych pieniędzy kupili mu kapelusz, co było pewnym novum. Stad pierwszy człon określenia. Drugi, czyli sztuczka odnosi się do trudności, zdobycia wicketów.
Zwyczaj kupowania kapelusza po jakimś czasie przeszedł z krykieta na inne sporty. Później tradycja kupowania kapeluszy zanikła, jednak nazwa się utrzymała. Do dziś termin jest najczęściej utożsamiany z piłką nożną. W dzisiejszych czasach hat-trick już dosyć spowszechniał, wiec wprowadza jego nowe wariacje. Najtrudniejszy jest perfekcyjny hat-trick, w którym gracz musi zdobyć po jednym golu każdą z nóg i głową.

Pierwszy hat trick w grze międzynarodowej padł podczas meczu piłkarskiego Anglia-Szkocja 1878. Bramki zdobył Szkocki gracz John McDougall. W mistrzostwach świata pierwszy padł w 1930. Zdobywcą był Amerykanin Bert Patenaude w inauguracyjnym meczu przeciw Paragwajowi. Podwójny hat-trick strzelił Geoff Hurst, angielski gracz w meczu przeciw Niemcom zachodnim w 1966. Najszybszy hat-trick na mistrzostwach świata należy do Fabienne Humm, szwajcarskiej futbolistki, która strzeliła gole w 47, 49 i 52 minucie przeciw Ekwadorowi w 2015. Najszybszy czas podczas normalnych rozgrywek został odnotowany podczas meczu amatorskiej angielskiej ligi. Należy on do niejakiego Alexa Torra, któremu w 2013, strzelenie trzech bramek zajęło 70 sekund.

https://www.bbc.co.uk/sport/football/33120582

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hat_trick

http://www.soccer-training-info.com/soccer_definitions.asp

Toronto Invents: The Hat Trick

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *