aligator

Jaka jest różnica między aligotorem a krokodylem?

Dla większości z nas krokodyle i aligatory to, to samo. Dla niewprawnego oka wydają się bardzo podobne. Jednak są między nimi spore różnice.

Najłatwiej te dwa gady od siebie odróżnić patrząc na ich usta w okolicach kącików. Kiedy krokodyle je zamykają, oba rządy zębów wystają z ich twarzy. U aligatorów zęby się ładnie chowają i przy kącikach ust widzimy tylko rząd górnych zębów. Więc jeśli w uśmiechu gada widzimy nachodzące na siebie zęby, niczym w pułapce na niedźwiedzie, spora szansa, że patrzymy na krokodyla. W przeciwnym przypadku na aligatora.
Inne bardzo charakterystycznym znakiem rozpoznawczym jest kształt głowy. Jeśli spojrzymy na gada z góry, krokodyl ma zazwyczaj twarz w kształcie litery V, podczas gdy aligatory mają krótszy i bardziej okrągły pysk, w kształcie litery U.

Następnym znakiem rozpoznawczym jest kolor skóry. Lubiące bagno i ciemną wodę aligatory mają ciemniejszą, skórę podchodzącą pod kolor czarny. Krokodyle natomiast są na ogół jaśniejsze.

Fachowe oko odróżni jeszcze więcej szczegółów: kształt łusek na ciele, kształt ogona czy wygląd oczu. Gady różnią się także temperamentem, dietą i rejonem występowania. Jeśli macie ochotę zobaczyć te wszystkie różnice, zapraszamy do obejrzenia poniższego filmiku.

A teraz mała losowa ciekawostka: poniższa scena z filmu Żyj i pozwól umrzeć została wykonana naprawdę. Krokodyle zostały przywiązane do dna stawu, jednak ich pyski powstały wolne.

Kaskader musiał wykonać kilka podejść do ujęcia.

A skoro już jesteśmy przy tematyce krokodyli, zapraszamy do artykułu na temat pochodzenia określenia „krokodyle łzy”

Skąd wzieło się określenie „krokodyle łzy”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *