Aby wykasować jakieś dane, wszystko co musimy zrobić to złapać niewygodny plik myszką i przenieść go do kosza, który następnie należy opróżnić. Pliku nie ma. Jednak okazuje się, że plik taki można z łatwością odzyskać. Dlaczego? Człowiek niezaznajomiony z działaniem komputera wyobraża sobie, że w momencie, kiedy wyrzucamy niepotrzebny plik z kosza, komputer wymazuje go … Read More “Co dzieje się ze skasowanymi plikami i czy można je odzyskać?” »
Year: 2018
Szacuje się, że około 71% powierzchni Ziemi jest pokryte wodą, z czego niewiele ponad 2,5% to woda słodka. Tak naprawdę liczba dostępnej nam wody pitnej jest dużo mniejsza, gdyż jej duża część jest zamrożona w lodowcach. Dlaczego większość wody na ziemi jest słona? Kwaśny deszcz Krople deszczu podczas spadania na ziemię, absorbują niewielkie ilości dwutlenku … Read More “Dlaczego oceany są słone?” »
Transfuzja krwi, jak każdy zabieg medyczny, niesie za sobą pewne ryzyko. Na szczęście prawdopodobieństwo zarażenie się chorobami przenoszonymi przez krew jest bardzo małe. Statystycznie największe ryzyko stanowi podanie pacjentowi niezgodnej grupy krwi. Dlatego przed dokonaniem transfuzji wykonuje się specjalny test. Jednak jesteśmy ludźmi i pomyłki się zdarzają. Co się stanie jeśli otrzymamy złą grupę krwi? … Read More “Co się stanie, jeśli otrzymasz transfuzję złego rodzaju krwi?” »
Prawo uczy nas, że wszyscy są równi. Nawet prezydent USA, chociaż nie może być sądzony w trakcie pełnienia urzędu, może zostać osądzony, zaraz po zakończeniu prezydentury. A ta może się zakończyć w wyniku impeachmentu. Jednak mimo wszystko istnieją ludzie, którzy są ponad prawem. Ludzie, którzy popełniali morderstwa, powodowali wypadki drogowe po pijanemu, byli zamieszani w … Read More “Czy dyplomaci mogą uniknąć zarzutów o morderstwo?” »
Wyobraźmy sobie sytuację: wyglądamy z okna wieżowca i niechcący wypada nam z ręki moneta. Czy może ona kogoś zabić? Każdy spadający obiekt nabiera prędkości, czyli spada coraz szybciej. Moneta wyrzucona z trzeciego piętra nabierze większej prędkości niż moneta wyrzucona z pierwszego piętra. Jednak nie oznacza to, że im wyżej w górę, tym większa prędkość, gdyż … Read More “Czy moneta wyrzucona z wieżowca może kogoś zabić?” »
Tak – jeśli bierzemy prysznic podczas burzy, istnieje ryzyko porażenia prądem. Aby zrozumieć, dlaczego musimy sobie przypomnieć, jak zachowuje się prąd. Jeśli piorun uderzy w dom, energia elektryczna podąży ścieżką najmniejszego oporu, czyli najlepszym dostępnym przewodnikiem. Może to być (i powinien) piorunochron, ale nawet w przypadku jego braku prąd znajdzie jakąś drogę. Za przewodnik może … Read More “Czy branie prysznica podczas burzy jest niebezpieczne?” »
Kobieta, która podkłada głos najsłynniejszemu elektornicznemu asystentowi na świecie, nazywa się Susan Bennett. Jest profesjonalnym lektorem i pracuje w branży od 1974. Nagrywała dla największych marek: Coca-Cola, McDonald’s, Visa czy Ford. Jej głos można znaleźć też w niektórych nawigacjach samochodowych. Wreszcie w 2015 nagrała głos Siri. Co ciekawe, Susan nie wiedziała nawet, że jej głos … Read More “Kto podkłada głos Siri?” »
W zachodniej kulturze sowy są utożsamiane z mądrością, wiedzą i potęgą umysłu. Przez tysiące lat, od starożytnej Grecji aż po współczesną literaturę i telewizję, ludzie przedstawiali sowy jako najmądrzejsze ze zwierząt. W bajkach z Kubusiem Puchatkiem pojawia się Sowa Przemądrzała. Tuwim pisał „Sowa mądra głowa”. Sowy pojawiają się też w wielu innych działa literackich i … Read More “Dlaczego sowy uważane są za symbol mądrości?” »
Dla niewprawnego oka krokodyle i aligatory wyglądają tak samo, jednak są między nimi spore różnice. Najłatwiej je od siebie odróżnić patrząc na zęby. Kiedy krokodyle zamykają paszcze, oba rzędy zębów wystają. Widać to na poniższym zdjęciu: U aligatorów zęby najczęściej się chowają. Innym bardzo charakterystycznym znakiem rozpoznawczym jest kształt głowy. Jeśli spojrzymy na gada z … Read More “Jaka jest różnica między aligotorem a krokodylem?” »
Nadchodzi jesień a z nią sezon na przeziębienie i grypę. Chcąc nie chcąc większość z nas prędzej czy później skończy w łóżku, trzęsąc się z zimna i popijając ciepłą herbatę. Dlaczego jednak podczas choroby mamy gorączkę i jednocześnie potrafimy trząść się z zimna? Normalna temperatura człowieka powinna utrzymywać się w granicach 36-37 stopni Celsjusza. Jest … Read More “Dlaczego podczas gorączki jest nam zimno i dostajemy dreszcze?” »