Jak działają środki wybielające zęby?

Jak działają środki wybielające zęby?

Zęby składają się z wewnętrznej warstwy — zębiny i zewnętrznej — szkliwa. Kiedy spożywamy posiłki, jedzenie brudzi nasze zęby, osiadając na szkliwie. Warstwę brudu można wyczyścić szczotkowaniem. Dlaczego więc mimo regularnego szczotkowania zęby z czasem stają się żółte? Problem polega na tym, że szkliwo jest porowate, co oznacza, iż różne środki barwiące zawarte w jedzeniu mogą z czasem w nie wsiąkać. Szczotkowanie usuwa nalot jedynie z wierzchniej części zęba. Z medycznego punktu widzenia zęby żółte są tak samo zdrowe, jak białe, jednak większość osób uważa takie zęby za nietrakcyjne. I tutaj pojawiają się środki wybielające.

Środki wybielające dzielimy na dwie kategorie – mechaniczne i chemiczne. Te pierwsze czyszczą zęby, ścierając cienką warstwę szkliwa. W sprzedaży jest mnóstwo past zawierających specjalne granulki. Ostatnio modne zrobiły się także pasty z dodatkiem węgla drzewnego (czarna pasta do zębów). Niektórzy fanatycy naturalnego trybu życia w celu czyszczenia zębów używają zwykłej sody oczyszczonej. Problemem jest to, że metody te można stosować jedynie okazjonalnie. Gdy na zębach osadzi się delikatna warstwa kamienia, szczotkowanie takie może pomóc ją usunąć, jednak regularne stosowanie takiego ścieralnego środka spowoduje degradację szkliwa. To trochę tak jakbyśmy próbowali rozjaśnić nasz ulubiony mebel, szlifując go regularnie papierem ściernym. Po dłuższym stosowaniu zęby staną się nadwrażliwe i bardziej podatne na próchnicę.

Drugą metodą jest wybielanie chemiczne. Substancja chemiczna zawarta w środku wybielającym wnika do szkliwa zębów i utlenia związki powodujące zabarwienie zębów, nie niszcząc w żaden sposób samego zęba. Większość wybielaczy używa nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru (nadtlenek karbamidu to prekursor nadtlenku wodoru). Technicznie rzecz biorąc, substancje wybielające zęby działają tak samo jak wybielacze do włosów. Wybielanie chemiczne można przeprowadzić u dentysty lub w domu.

Dentyści stosują środki wybielające w postaci żelu o silnym stężeniu (15 -35%). Procedura polega na tym, że dentysta delikatnie czyści zęby pumeksem, a następnie nakłada barierę ochronną na dziąsła (najczęściej płynna żywica). Jest to konieczne ze względu na koncentrację środka, który może spowodować uszkodzenia dziąsła. Dentysta następnie umieszcza żel wybielający na zębach i zostawia go na kilkanaście minut. Czasami do przyśpieszenia reakcji używane jest specjalne naświetlanie. Dentysta może też wypłukać żel i nałożyć nową warstwę. W zależności od użytej metody podczas jednej 40-minutowej sesji można uzyskać zmianę od czterech do sześciu odcieni. Niektóre systemy wymagają więcej niż jednej wizyty.

Alternatywą dla długiej wizyty w gabinecie są środki do domowego wybielania. Dentysta pobierze odcisk naszych zębów, na podstawie którego sporządzi specjalną osłonkę na dziąsła. Oprócz tego dostaniemy preparat o koncentracji 10-20%. Zaletą takiego systemu jest to, że możemy go zakładać w dowolnym czasie. Wadą, że wybielanie takie może potrwać do dwóch tygodni. Dentysta może także połączyć oba wymienione systemy — wizyty w gabinecie i wybielanie w domu. W preparacie na ogół znajduje się substancja wzmacniający zęby.

Najtańszą opcją są produkty, które można kupić bezpośrednio w aptece lub Internecie. Oczywiście w przypadku używania takich systemów musimy liczyć się ze słabszymi efektami. Na ogół koncentracja środka wybielającego wynosi 3%. Istnieją różne systemy — od prostych pędzelków, którymi malujemy żelem po zębach, poprzez paski naklejane na zęby, aż po bardziej zaawansowane systemy z dodatkowym akceleratorem i lampką do naświetlania. Trzeba jednak pamiętać, że systemy takie nie zawierają żadnej ochrony dziąseł, więc możemy się nabawić wrażliwości i odsłonić sobie szyjki zębów. Nie można także zapomnieć, że kupno takich środków w internecie to loteria, gdyż producenci rzadko podają informacje o składnikach i stężeniu substancji aktywnej.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Tak. Środki o mniejszej koncentracji substancji wybielającej nie uszkadzają w żaden sposób szkliwa, a te o większej nakłada się na krótki okres i pod kontrolą specjalisty. Środki te w żaden sposób nie niszczą struktury zęba.

Czy każdy nadają się do wybielania?

Niestety nie. Niektórzy ludzie nie mają ku temu predyspozycji i nawet drogie systemy nie pomogą im uzyskać idealnego uśmiechu. Najlepiej oceni to dentysta. Do wybielania bardziej nadają się zęby żółte. Jeśli są szare, nawet najlepszy dentysta nie będzie w stanie ich wybielić. W takim przypadku trzeba rozważyć inne opcje (np. licówki). Dentysta nie będzie też w stanie wybielić plam spowodowanych fluorozą lub próchnicą. Dentysta nie podejmie się także wybielania niezaleczonych zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *