Dlaczego filmy skierowane do kobiet nazywane są „chick flicks”?

Dlaczego filmy skierowane do kobiet nazywane są „chick flicks”?

Chick flick to angielskie określenie filmów skierowanych do kobiet. Ich główną tematyką jest na ogół miłość i romans. Określenie jest często stosowane pejoratywnie. Na język polski moglibyśmy to przetłumaczyć jako „romansidło”, albo „babski film”. Jednak gdybyśmy słowo spróbowali przetłumaczyć dosłownie, to wyjdzie nam coś niezrozumiałego. Skąd się wzięła nazwa chick flick?

Dzięki technice cyfrowej koszt taśmy filmowej nie gra o obecnych czasach roli, jednak w pierwszej połowie XX wieku, był to spory wydatek. Z tego powodu ilość wyświetlanych klatek na sekundę starano się zredukować. Filmy nieme często wyświetlane były w zaledwie 16 klatkach na sekundę.

Osoba niezaznajomiona z działaniem projektora zapewne wyobraża sobie, że taśma po prostu przesuwa się szybko na tle silnej lampy. Gdybyśmy jednak spróbowali puścić film w ten sposób, na ekranie pojawiłby się rozmyty obraz. Taśma filmowa nieustanie się przesuwa i na ekranie widzielibyśmy efekt ruchu taśmy, a nie serię klatek. Aby temu zapobiec, potrzebna jest migawka, czyli przesłona odcinająca dopływ światła. Gdy taśma jest ustawiona na klatce, migawka jest otwarta, a gdy taśma się przesuwa, migawka zostaje zamknięta.
Ponieważ wczesne filmy używały zaledwie 16 klatek na sekundę, moment zamykania przesłony był zauważalny. Migotanie to po angielsku „flicker”, więc filmy nazywano potocznie „flicks”.

Terminu chick flick po raz pierwszy użył reżyser Russ Meyers. Określił on w ten sposób filmy z kobiecą obsadą, nacechowane sporą dawką erotyzmu takie jak: Poza doliną lalek, The Twilight People, czy Czarna mama, biała mama. Ich bohaterkami były młode, atrakcyjne seksualnie kobiety, więc stąd słowo „chick”. Dopiero rok później terminu użyto do określenia komediodramatu Stalowe magnolie. Krótko potem chick flick zaczął być utożsamiany z komediami romantycznym. Po jakimś czasie jego użycie rozszerzono na niemal wszystkie filmy, skierowane do młodych kobiet.

Źródła:

http://www.mtv.com/news/2164597/chick-flick-history/

http://www.mtv.com/news/2164597/chick-flick-history/

Chick Flick

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *