Dla wielu osób różnica między kościołem, katedrą a bazyliką ogranicza się do wielkości. Katedra to większy kościół a bazylika to większa katedra. Nie jest to jednak prawda.
Kościół jest domem modlitwy, czyli budynkiem, w którym gromadzą się chrześcijanie, aby wspólnie się modlić, wykonywać rytuały itp. Rozmiar nie ma znaczenia – kościołem może być piękny, olbrzymi gmach, lub prosty mały budynek.
Katedra to kościół, jednak katedra nie jest wybierana ze względu na rozmiar lub przepych. Katedra jest kościołem, w którym siedzibę ma biskup. Nie musi być to więc najpiękniejszy i największy kościół w danym mieście. Na ogół na jedno miasto przypada jedna katedra. Katedra jest ważniejsza w hierarchii od kościoła, gdyż to z niej biskup zarządca podległym mu administracyjnie obszarem. Jedną z ważniejszych cech katedry jest posiadanie tronu biskupiego, z którego biskup zwraca się do wiernych.
Bazylikami nazywano rzymskie budynki pełniące funkcję hali targowej lub sądu. Z czasem nazwa ta zaczęła obejmować prywatne domy, jeśli były dostatecznie duże i o odpowiednim kształcie. Kiedy chrześcijanie zaczęli stawiać swoje miejsca kultu, wzorowane były one na rzymskich lub greckich bazylikach i taką właśnie nazwę otrzymywały. Z czasem jednak termin nabrał nowego znaczenia.
Obecnie rozróżnia się bazyliki większe i bazyliki mniejsze. Tak jak katedra musi posiadać tron biskupi, bazylika większa musi mieć tron papieski i ołtarz zarezerwowany wyłącznie dla papieża albo upoważnionych przez niego prałatów. Bazylika mniejsza jest tytułem honorowym. Otrzymują go kościoły i katedry wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Jest cała lista wymagań formalnych, jakie musi spełniać dany obiekt, aby uzyskać tytuł bazyliki, jednak w dużym uproszczeniu obiekt taki musi być zabytkowy, posiadać patrona i przyciągać turystykę religijną (np. w przypadku kościoła, który wierni uważają za miejsce cudownych uzdrowień).
Na koniec jeszcze raz podkreślamy, że opisane warunki są dużymi uproszczeniami, gdyż jest więcej formalnych wymogów, aby dany obiekt nosił nazwę taką, a nie inną. Jeśli jesteście zainteresowani głębszym poznaniem tematu, zapraszamy do poniższych źródeł.
Źródła:
https://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?recnum=244
https://en.wikisource.org/wiki/Catholic_Encyclopedia_(1913)/Basilica