Jaka jest różnica między jadem a trucizną?

Jaka jest różnica między jadem a trucizną?

Niezależnie czy od tego, czy otrzymamy dawkę jady, czy trucizny, jesteśmy w niemałych kłopotach. Jednak jaka jest różnica pomiędzy tymi słowami?

Jad to toksyczna wydzielina niektórych zwierząt. Wytwarzają ją węże osy, pająki, skorpiony. Zwierzęta używają jadu do ataku na inne zwierzęta (np. celem upolowania ofiary) lub własnej obrony. Jad jest wprowadzany do organizmu ofiary przy pomocy kłów, zębów lub żądeł.

Trucizna to nieco bardziej obszerne słowo. Oznacza ono jakąkolwiek substancję, która w sposób niekorzystny zaburza funkcjonowanie ludzkiego ciała, czasami prowadząc nawet do śmierci. W przeciwieństwe do jadu trucizna może być wprowadzona na wiele innych sposobów. Truciznę można, spożyć, wdychać w postaci oparów lub też może ona przeniknąć przez ludzką skórę. Niektóre zwierzęta takie jak żaby produkują własne trucizny. Jesli pogłaszczemy trującą żabę, trucizna wchłonie się przez naszą skórę.

Problem z trucizną jest taki, że większość znanych nam substancji może być za nią uznana. Wszystko zależy od dawki. Nawet czysta woda, wypita w zbyt dużej ilości i zbyt szybko może prowadzić do śmierci. Większość lekarstw w zbyt dużej dawce też staje się trucizną. Dla odmiany niektóre bardzo silne trucizny w minimalnych dawkach mogą być dla organizmu lecznicze. Jak powiedział sławny lekarz Paracelsus: Wszystko jest trucizną, decyduje tylko dawka.

Więc w skrócie: jad musi zostać wstrzyknięty do krwiobiegu, a trucizna może być wchłonięta dowolną drogą.

Czy można spożyć jad węża?

Efekt spożycia jadu byłby różny. Jad mógłby zostać całkowicie rozłożony w żołądku lub przejść dalej powodując nieprzyjemne efekty, typu wymioty, nudności itp. Jednak prawie na pewno nie spowodowałby śmierci po spożyciu. Jad mógłby natomiast nas zabić, gdybyśmy mieli jakiekolwiek rany (popękane usta, rany przełyku itp.)

Czy lepiej jest wchłonąć truciznę, czy zostać ugryzionym przez jadowite zwierzę?

Lepiej jest zostać ugryzionym. Wystawienie na kontakt z trucizną może nie powodować na początku żadnych objawów, zanim będzie za późno. Tymczasem ugryzienie jest bolesne i mamy na ogół świadomość bycia zaatakowanym. Dodatkowo ranę taką można zabezpieczyć, odcinając przepływ krwi zwykłą opaską uciskową. Wreszcie jest też szansa, że wąż mimo ugryzienia nie wprowadził jadu. Nazywa się to suchym ukąszeniem. Węże mają ograniczony zapas jadu, więc starają się go nie marnować. Tymczasem kontakt z trującą żabą, będzie zawsze miał ten sam efekt.

A tak wygląda efekt ukąszenia węża. Nasza krew zmienia się w galaretę.

Źródła:

Snake Venom – Can it be consumed???

What is the Difference Between Toxin, Venom, and Poison?

Venomous vs Poisonous: What Is the Difference Between Venom, Poison, and Toxins?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *