Dlaczego samochody ciężarowe mają unoszące się nad jezdnią koła?

Dlaczego samochody ciężarowe mają unoszące się nad jezdnią koła?

Jeżeli przyjrzymy się przejeżdżającym ciężarówkom, możemy dostrzec, że niektóre z nich jadą z kołami unoszącymi się tuż nad drogą. Wiele osób zakłada, że są to koła zapasowe. Nie jest to prawda – uniesione w powietrzu koła mają zupełnie inne zadanie.

Uniesione w powietrzu koła są po to, aby pomóc lepiej rozłożyć ciężar, gdy pojazd przewozi ciężki ładunek. Koła te są przymocowane do specjalnych osi zwanych osiami wleczonymi lub osiami podnoszonymi. Kierowcy ciężarówek mogą je opuszczać lub podnosić w razie potrzeby. W wielu pojazdach znajduje się automatyczny system, który opuszcza oś gdy przekroczony zostaje dopuszczalny nacisk. Istnieją też samochody ciężarowe, które mają koła opuszczane z tyłu pojazdu. Ich cele jest taki sam — lepsze rozłożenie ciężaru.

W przypadku lżejszych ładunków koła zostają podniesione. Pomaga to zmniejszyć tarcie, ograniczyć zużycie paliwa oraz zmniejszyć zużycie łożysk i opon. Ma też niebagatelne znaczenie przy wyliczaniu opłat drogowych. Liczba osi pojazdu jest jednym z czynników wykorzystywanych do obliczania stawek za przejazd. Niestety większość krajów wciąż stosuje własne stawki, nawet wewnątrz Unii Europejskiej, więc kierowca musi się z nimi zapoznać indywidualnie.

Źródła:

https://jalopnik.com/why-some-trucks-have-those-extra-wheels-that-dont-alway-1837946524

https://mytocz.eu/pl/etoll/changes-2021

https://www.toll-collect.de/pl/toll_collect/rund_um_die_maut/gewichtsklassen_2019/gewichts__und_achsklassen.html

https://omega-pilzno.com.pl/oplaty-drogowe-w-europie-transport-ciezki/

Leave a Reply

Your email address will not be published.