Skąd wzięła się nazwa Netflix?

Netflix to spółka założona przez Marca Randolpha i Reeda Hastingsa w 1997 roku. Anegdota głosi, że Hastings wpadł na pomysł założenia Netflixa, kiedy został obciążony opłatą wysokości 40 dolarów za niezwrócenie kasety wideo z filmem Apollo 13. Skąd jednak pochodzi nazwa?

Skąd wzięła się nazwa Netflix?

Nazwa serwisu jest kombinacją dwóch słów. Net, czyli sieć pochodzi oczywiście od słowa Internet. „Flix” to skrócona wersja słowa „flicks”. Znaczenie pierwszego słowa jest dosyć oczywiste – Netflix od samego początku działał w internecie. Angielskie słowo flicks nie jest już jednak takie jasne.

Co oznacza słowo flicks?

Aby to zrozumieć musimy się cofnąć w czasie o niemal 100 lat. Dzięki technice cyfrowej koszt taśmy filmowej nie gra o obecnych czasach roli, jednak w pierwszej połowie XX wieku, był to spory wydatek. Z tego powodu ilość klatek wyświetlanych na sekundę starano się zredukować. Filmy nieme często wyświetlane były w zaledwie 16 klatkach na sekundę.

Osoba niezaznajomiona z działaniem projektora zapewne wyobraża sobie, że taśma po prostu przesuwa się szybko na tle silnej lampy. Gdybyśmy jednak spróbowali puścić film w ten sposób, na ekranie pojawiłby się rozmyty obraz. Taśma filmowa nieustanie się przesuwa i na ekranie widzielibyśmy efekt ruchu taśmy, a nie serię klatek. Aby temu zapobiec, potrzebna jest migawka, czyli przesłona odcinająca dopływ światła. Gdy taśma jest ustawiona na klatce, migawka jest otwarta, a gdy taśma się przesuwa, migawka zostaje zamknięta.
Ponieważ wczesne filmy używały zaledwie 16 klatek na sekundę, moment zamykania przesłony był zauważalny. Migotanie to po angielsku „flicker”, więc filmy nazywano potocznie „flicks”.

  Dlaczego wielkie hity kinowe nazywamy blockbusterami?

Jak powstała nazwa Netflix?

Mark Randolph twierdzi, że razem ze współpracowniczką podzielił tablice na dwie kolumny. Na jednej połowie wypisali słowa kojarzące się z internetem a na drugiej z filmami. Nazwa firmy miała być połączeniem tych słów. Pod uwagę brane były nazwy takie jak TakeTwo, Luna, CinemaCenter i NowShowing. Randolph rozważał też nazwę „rent” czyli wynajem. Jego zapał ostudził koszt domeny rent.com – 40000 dolarów. W końcu zapadła decyzja i tak narodził się popularny Netflix.

Pierwotnie Netflix był internetową wypożyczalnią płyt DVD. Użytkownik wybierał ze strony film, podawał adres i płacił 4 dolary za wypożyczenie filmu i dodatkowe 2 dolary za wysyłkę. Po dwóch latach działalności Netflix przeszedł na model oparty na subskrypcji. Użytkownik mógł zachować płytę z filmem tak długo, jak chciał, jednak jeśli chciał obejrzeć nowy film, musiał najpierw zwrócić poprzednią. Biznes przeżywał wzloty i upadki. W roku 2000 Randolph oferował nawet sprzedaż firmy sieci wypożyczalni BlockBuster za 50 milionów dolarów, jednak został wyśmiany. Obecnie Netflix jest wart około 170 miliardów dolarów.

W 2007 Netflix uruchomił serwis VOD. Początkowo w ofercie znajdował się jedynie 1000 filmów, jedna ilość ta systematycznie rosła. Kolejny przełom dokonał się 2012 roku, kiedy to Netflix rozpoczął produkcję filmów i seriali oryginalnych. Produkcje takie jak House of Cards, Orange is the New Black, Narcos, czy Making a Murderer szybko zyskały niezwykłą popularność i zmieniły platformę w prawdziwego giganta rynku streamingowego.

  Nike, Google, Amazon, Lego - od czego pochodzą nazwy znanych marek?

Źródła:

How Netflix got its name

https://electronics.howstuffworks.com/netflix5.htm

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *