Czy paliwo ma datę ważności?

Za każdym razem, kiedy pojawiają się pogłoski o potencjalnym kryzysie paliwowym, może zaobserwować to samo — długie kolejki przed stacjami benzynowymi. Ludzie nie tylko zalewają do pełna swoje auta, ale i przywożą dodatkowe kanistry, aby zgromadzić jeszcze więcej cennego surowca. Zachowanie takie na ogół jest nieracjonalne i powoduje samospełniającą się przepowiednię – paliwo faktycznie zaczyna się kończyć na stacjach, jednak nie w wyniku domniemanego kryzysu, a masowego wykupywania. Nie będziemy tu jednak rozpisywać się o logice (i egoizmie) takiego zachowania tylko skupimy się na zagadnieniu, ile czasu zgromadzone paliwo może być przechowywane. Innymi słowy: czy paliwo ma datę ważności?

Czy paliwo ma datę ważności?

Chociaż paliwa są wytwarzane z ropy naftowej, która leżała pod ziemią przez miliony lat, benzyna i olej napędowy mają zaskakująco krótki okres przydatności do spożycia. W szczelnie zamkniętym pojemniku w temperaturze nieprzekraczającej 20 stopni okres przydatności benzyny to około sześć miesięcy. W wyższych temperaturach degradacja następuje szybciej. W 30 stopniach okres skraca się do trzech. Jeszcze krócej paliwo wytrzyma w nieszczelnym pojemniku. W przypadku oleju napędowego wartość podwaja się do 12 miesięcy. Podobnie jak w przypadku benzyny, sposób przechowywania oleju może wpłynąć na jego żywotność.

kanister paliwa

Co się dzieje z paliwem składowanym zbyt długo?

A co się dzieje z paliwem składowanym zbyt długo? Przede wszystkim odparowują z niego węglowodory, a do mieszanki dostaje się wilgoć. Składniki reagują z tlenem lub się rozkładają. Paliwo zaczyna się też rozwarstwiać. Olej napędowy po roku zaczyna gęstnieć, co oznacza, że jego użycie może spowodować zatkanie silnika.

Jeśli z jakiegoś powodu auto stało porzucone przez długi czas, dobrym pomysłem może być opróżnienie zbiornika. Jeśli jednak czas nie był ekstremalnie długi, można po prostu dolać do zbiornika świeżego paliwa.

Jak widać, chomikowanie paliwa nie ma zbyt dużego sensu. Nawet jeśli zgromadzimy kilka kanistrów, co kilka miesięcy będziemy musieli je zmieniać. Nie można też zapominać, że istnieją przepisy regulujące ilość przechowywanego paliwa. W garażu wolnostojącym nie większym niż 100 metrów kwadratowych możemy przechowywać do 200 litrów. W garażu przybudowanym lub będącym częścią ciągu garaży można trzymać jedynie 60 litrów. Oczywiście muszą być one przechowywane w specjalnych pojemnikach. Naruszenie tych ograniczeń może skutkować wysoką grzywną, a w ekstremalnych przypadkach karą więzienia.

Źródła:

https://www.nationalworld.com/news/does-fuel-expire-do-petrol-and-diesel-have-a-shelf-life-how-long-it-takes-to-go-bad-how-to-store-safely-3397749

https://www.scotsman.com/lifestyle/cars/does-fuel-expire-how-long-petrol-and-diesel-last-and-how-to-store-them-safely-in-cans-3397874

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *