Czy logo Apple zostało zainspirowane śmiercią Alana Turinga?

Alan Turing był brytyjskim matematykiem, często określanym mianem ojca informatyki. Nie bez powodu. Wiele z jego prac stworzyło podwaliny pod współczesną informatykę i rozwój sztucznej inteligencji. 7 czerwca 1954 roku geniusz zamknął się w swojej sypialni i popełnił samobójstwo, poprzez zażycie cyjanku. Powodem samobójstwa był wyrok sądu o „naruszenie moralności”. Turing był homoseksualistą, a w latach 50. w Anglii było to przestępstwo. Koło jego ciała znaleziono nadgryzione jabłko i choć owoc nigdy nie został przetestowany, powszechnie uważa się, że właśnie w ten sposób trucizna dostała się do organizmu. Niektórzy nawet sugerują, że Turing usiłował odtworzyć scenę ze swojej ulubionej kreskówki Dinseya – Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Inna teoria głosi, że śmierć geniusza nie byłą samobójstwem tylko skutkiem nieostrożnego obchodzenia się z chemikaliami. Tak czy inaczej, jabłko stało się symbolem jego śmierci.

W 1976 roku Steve Wozniak i Steve Jobs wyprodukowali swój pierwszy komputer – Apple 1. Produkt okazał się sporym sukcesem. Na jego fali rok później powstał następca nazwany Apple 2. Pierwsza odsłona komputera była tak naprawdę jedynie płytą główną, do której hobbyści musieli dokupić kolejne komponenty, jednak druga pełnoprawnym mikrokomputerem w obudowie. Na potrzeby komputera powstało logo w kształcie nadgryzionego jabłka, w kolorach tęczy. W ten sposób narodziło się logo jednej z największych i najbardziej dochodowych firm w historii. Z powodu użytego symbolu jabłka, oraz kolorów tęczy, niektórzy uznali, że logo jest hołdem oddanym Turingowi. Nadgryzione jabłko miało symbolizować jabłko, przy pomocy którego matematyk się zabił, a kolory tęczy jego homoseksualizm. Czy jest to prawda?

  Dlaczego zwiastun filmu nazywamy trailerem?
komputer apple 2
Komputer Apple 2 (wikimedia commons)

Logo Apple zaprojektowane zostało przez profesjonalnego grafika Roba Janoffa w 1977 roku. Jabłko było oczywistym wyborem ze względu na nazwę komputera. Nadgryzienie jednak nie powstało jako nawiązanie do historycznych wydarzeń. Grafik zauważył, że narysowany owoc może łatwo zostać pomylony z wiśnią. Aby nie było żadnych wątpliwości, że chodzi o jabłko, grafik dodał nadgryzienie. Kolory tęczy na jabłku symbolizowały, że Apple 2 jest pierwszym domowym mikrokomputerem zdolnym wyświetlać kolorową grafikę.

Podczas jednego z wywiadów Jobs zaprzeczył teoriom dotyczącym związku Turinga z logiem firmy, jednak przyznał, że żałuje, iż tak się nie stało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *