Czy można popełnić morderstwo doskonałe? Bez wątpienia tak, o czym świadczy ilość nierozwiązanych zabójstw, oraz niesłusznie skazanych osób, które dopiero po latach zostają uniewinnione. Literatura i filmy są pełne przykładów fikcyjnych zbrodni, których nie da się udowodnić, lub skazać za nie sprawcy. Niewiele osób jednak wie, że istnieje na Ziemi miejsce, w którym teoretycznie można popełnić morderstwo i nie ponieść za nie konsekwencji. I nie mówimy tu o jakimś kraju Trzeciego Świata, tylko Stanach Zjednoczonych.
„Strefa śmierci” w Parku Yellowstone
W Parku Narodowym Yellowstone istnieje tzw. strefa śmierci. Jest to 50-milowy (ok. 130 km²) obszar, który ze względu na unikalną lukę prawną mógłby teoretycznie stanowić miejsce bezkarnego morderstwa.
Park Yellowstone rozciąga się na obszarze trzech stanów – Wyoming, Idaho i Montany. Zgodnie z Konstytucją USA, osoba oskarżona o przestępstwo ma prawo do procesu z udziałem ławy przysięgłych, w której zasiadają mieszkańcy zarówno okręgu, gdzie miało miejsce przestępstwo, jak i tego samego stanu. Problem polega na tym, że „strefa śmierci” podlega pod jurysdykcję sądu w Wyoming, jednak znajduje się na obszarze stanu Idaho. Oznacza to, że ławnicy musieliby mieszkać dokładnie w obszarze strefy śmierci, jednak nikt tam nie mieszka, co oznacza, że nie ma możliwości zebrania ławy przysięgłych. W teorii uniemożliwia to przeprowadzenie procesu.
Lukę prawną jako pierwszy zauważył profesor prawa z Michigan State University, Brian C. Kalt. Udało mu się ją odkryć w 2005 roku podczas poszukiwań informacji do artykułu na temat jurysdykcji federalnej. Swoje spostrzeżenia opublikował w pracy zatytułowanej „The Perfect Crime” (Zbrodnia doskonała). Profesor opisał w niej, w jaki sposób ktoś mógłby potencjalnie popełnić przestępstwo i uniknąć kary.
Jak dotąd nikt nie próbował wykorzystać tej luki prawnej w sprawie o morderstwo, jednak zdarzył się przypadek kłusownictwa. Niejaki Michael Belderrain w 2005 roku zastrzelił w strefie jelenia. Podczas sprawy sądowej w 2007, odbywającej się przed sądem w Wyoming, Belderrain planował powołać się na znalezisko Kalta. Do rozstrzygnięcia nie doszło, gdyż oskarżony poszedł na układ z prokuraturą — niższy wyrok w zamian za niepowoływanie się na lukę prawną. Sytuacja prawna obszaru pozostaje więc nadal nierozwiązana. Nie wprowadzono także żadnych zmian legislacyjnych, które by ją zlikwidowały.
Stacja kolejowa w serialu Yellowstone
W 2016 roku powstał film Populacja Zero. Jest to thriller z gatunku found footage, którego fabuła dotyczy morderstwa popełnionego w strefie. Innym dziełem fikcji opartym o lukę prawną jest powieść „Free fire” autorstwa C. J. Boxa opowiadająca o prawniku, który morduje czterech turystów w strefie śmierci, po czym oddaje się w ręce policji.
Najbardziej znanym dziełem fikcji wykorzystującym Strefę śmierci jest jednak serial Yellowstone. Opowiada on o losach rodziny Duttonów, którzy są posiadaczami największego rancza w stanie Montana. Ludzie, na których rodzina wydała wyrok, są wywożeni i zabijani w odludnym wąwozie. Członkowie rodziny strefę śmierci kolokwialnie nazywają „stacją kolejową”, gdyż ofiary wywożone na egzekucję są przekonane, że jadą złapać pociąg.
Źródła:
https://tasteofcountry.com/is-the-train-station-on-yellowstone-real/
https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=691642
https://oikofuge.com/brian-c-kalt-the-perfect-crime/
https://yellowstone.fandom.com/wiki/Train_Station
https://www.theatlantic.com/podcasts/archive/2022/05/yellowstone-zone-of-death-murder-legal/638437/