Dlaczego na oponach znajdują się małe gumowe włoski?

Dlaczego na oponach znajdują się małe gumowe włoski?

Niektórzy ludzie zastanawiają się, dlaczego na nowych oponach znajdują się malutkie gumowe włoski. Czy mają jakiś związek z przyczepnością? Odprowadzaniem wody? A może chodzi o śnieg? Nic z tych rzeczy — włoski te nie mają żadnego zastosowania i są efektem ubocznym produkcji.

Opona wykonana jest z warstw różnych materiałów, nakładanych na siebie w procesie produkcji. Na samym końcu pokrywana jest gumą. Opona wtedy jest jeszcze całkowicie gładka. Jest ona tak naprawdę formą, z której można wycisnąć oponę o dowolnym bieżniku. W tym celu taka gładka opona trafia do specjalnej prasy. Ściany prasy są gorące i powodują, że guma się topi. Jednocześnie maszyna rozpycha oponę od środka, aby ją uformować w pożądany wzór. W ścianach urządzenia znajdują się malutkie otwory, przez które ucieka powietrze uwięzione między oponą a ścianą. Na skutek ciśnienia, po wydostaniu się całego powietrza do otworów trafia nieco gumy, która formuje gumowe włoski. Włosków tych nie usuwa się, gdyż nie stanowią one żadnego zagrożenia dla użytkowania opony.

W przypadku opon droższych proces produkcyjny jest nieco inny i używa bardziej zaawansowanych urządzeń, dzięki czemu włoski w ogóle nie powstają.

Leave a Reply

Your email address will not be published.