Nike, Google, Amazon, Lego – od czego pochodzą nazwy znanych marek?

W dzisiejszym świecie, otoczeni jesteśmy przez marki, które stały się nie tylko ikonami konsumpcjonizmu, ale i nieodłącznym elementem naszej codzienności. Od kawy, przez ubrania, aż po technologie, które łączą nas z resztą świata – znane i lubiane logo są wszędzie. Ale skąd się wzięły i od czego pochodzą ich nazwy?

Nike

Założona w 1964 roku firma początkowo nosiła nazwę Blue Ribbon Sports (BRS) i pełniła funkcję dystrybutora japońskich butów do biegania marki Onitsuka Tiger, obecnie znanych jako ASICS. W 1971 roku, w związku z chęcią poszerzenia działalności i stworzenia własnej marki obuwia sportowego, BRS zmieniła nazwę na Nike – na cześć greckiej bogini zwycięstwa, Nike.

Adidas

Nazwa jednego z największych konkurentów Nike pochodzi od imienia i nazwiska założyciela, Adolfa „Adi” Dasslera. „Adi” to pseudonim, będący skróconą formą jego imienia, natomiast „Das” wywodzi się z trzech pierwszych liter jego nazwiska.

Adolf "Adi" Dassler - założyciel firmy Adidas
Adolf „Adi” Dassler – założyciel firmy Adidas (wikimedia commons)

LEGO

Ole Kirk Christiansen, duński stolarz, założył w 1932 roku firmę produkującą drewniane zabawki, meble i przedmioty użytkowe. Dwa lata później, obserwując rosnącą sprzedaż zabawek, stolarz postanowił skoncentrować się głównie na nich. Wtedy również zmienił nazwę firmy na „LEGO”, co jest skrótem od duńskiego wyrażenia „leg godt”, oznaczającego „dobrze się bawić”. Nazwa ta miała odzwierciedlać filozofię promowania zabawy i kreatywności wśród dzieci. Produkcję plastikowych klocków firma rozpoczęła w 1947 roku.

Ole Kirk Christiansen - założyciel lego
Ole Kirk Christiansen – założyciel lego (wikimedia commons)

Google

Nazwa „Google” powstała przez przekształcenie słowa „googol”, oznaczającego liczbę 10 podniesioną do potęgi 100. Miało to symbolizować ogromną ilość informacji, jaką wyszukiwarka jest w stanie odnaleźć.

Skąd się wzięła i co oznacza nazwa Google?

Amazon

Założone w 1994 roku przedsiębiorstwo początkowo skupiało się na sprzedaży książek przez internet i nosiło nazwę Cadabra Inc. Nazwa ta została zmieniona, gdy prawnik źle usłyszał ją jako „cadaver” (zwłoki). Nową nazwę, Amazon, właściciel wybrał, natrafiając w słowniku na hasło „Amazonka”. Wybór ten był podyktowany kilkoma powodami. Po pierwsze, nazwa zaczynała się na literę „A”, co miało znaczenie w tamtych czasach, gdy wiele stron i katalogów firmowych sortowało nazwy alfabetycznie. Po drugie, „Amazon” nie kojarzył się z jednym konkretnym produktem, co było istotne, biorąc pod uwagę plany założyciela dotyczące ekspansji na sprzedaż różnorodnych produktów. Ostatni powód wiązał się z faktem, że Amazonka, dzięki swoim licznym dopływom i rozgałęzieniom, jest największą rzeką na świecie. Jeff Bezos chciał, aby jego sklep internetowy również był największy na świecie. Jak pokazał historia, zamierzenie udało mu się spełnić w 100 procentach.

  Ile Rick Astley zarobił na Rickrollingu?

Starbucks

Nazwa Starbucks pochodzi od postaci Starbucka, pierwszego oficera na pokładzie statku wielorybniczego w powieści Hermana Melville’a „Moby Dick”. Założyciele chcieli, aby nazwa firmy odzwierciedlała ich pasję do morza i tradycji marynarskich. Rozważali również nazwę „Pequod”, będącą nazwą statku z tej samej powieści, jednak ostatecznie zrezygnowali z niej. Uznali, że „filiżanka Pequoda” nie brzmiałaby zbyt apetycznie dla klientów.

Coca-Cola

Nazwa ta pochodzi od dwóch głównych składników napoju w jego pierwotnej formule: liści koki i orzechów kola.

Pepsi

Wynaleziony przez amerykańskiego farmaceutę Caleba Bradhama, napój był początkowo sprzedawany pod nazwą Brad’s Drink. Z czasem zmienił nazwę na Pepsi-Cola, aby lepiej podkreślić jego rzekome właściwości prozdrowotne. Człon „Pepsi” miał pochodzić od angielskiego słowa „dyspepsia”, oznaczającego niestrawność. Pepsi-Cola była wówczas reklamowana jako środek wspomagający trawienie. Niektóre źródła sugerują, że nazwa wywodzi się od pepsyny – enzymu trawiennego, jednak producent stanowczo temu zaprzecza.

Jak zwykła promocja Pepsi spowodowała uliczne zamieszki w całym kraju

Źródła:

https://www.britannica.com/topic/PepsiCo-Inc

https://www.coca-cola.com/gb/en/about-us/history

The History of Amazon and its Rise to Success

https://www.britannica.com/topic/Nike-Inc

https://www.starbucks.com/about-us/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *