Skąd się wzięła i co oznacza nazwa Google?

Skąd się wzięła i co oznacza nazwa Google?

Google to jedna z najważniejszych marek na świecie. Wyszukiwarka niemal całkowicie zawładnęła rynkiem. Kiedy szukamy jakiejś informacji w internecie, mówimy że ją „googlujemy”. Skąd jednak wzięła się ta nazwa i co ona oznacza?

Google rozpoczęło swój żywot w styczniu 1996 jako projekt trójki studentów uniwersytetu w Stanford: Larry’ego Page’a, Sergeya Brina i Scotta Hassana. Projekt miał na celu stworzenie nowego rodzaju wyszukiwarki. Dotychczasowe bazowały na dwóch pomysłach – albo były to ręcznie tworzone i moderowane katalogi stron, albo automaty pozycjonujące treści na podstawie ilości wyświetleń wyszukiwanego hasła. Projekt nowej wyszukiwarki opierał się o autorski algorytm PageRank, który określał trafność witryny na podstawie ilości prowadzących do niej linków. Na pomysł wpadł Page, a kod strony napisał Hassan. Po jakimś czasie studenci dostrzegli potencjał swojego wynalazku i postanowili zarejestrować firmę. Hassan jednak już w tym nie uczestniczył, gdyż odszedł, aby zajmować się swoim ulubionym zagadnieniem – robotyką.

Larry page i segey brin
Larry Page i Segey Brin

Backrub

Gdy kod był już gotowy, pozostało tylko wymyślić nazwę. Zostało nią oczywiście…BackRub (masaż pleców). Dlaczego wybrano taką dziwną nazwę? Chodziło o tzw. backlinks, czyli linki umieszczane na innych stronach, na podstawie których ich wyszukiwarka tworzyła ranking stron.

Wyszukiwarka działała na serwerach uniwersytetu, jednak w pewnym momencie ich przepustowość przestała wystarczać. Larry i Sergey założyli więc własne serwery. Pierwszą lokacją był garaż wynajmowany od pracującej w Intelu Susan Wojcicki (późniejszej CEO YouTube). Domena google.com została zarejestrowana w 1997. Skąd jednak wzięła się ta nazwa?

Logo google ewolucja
           Wczesne wersje loga Google

Googol i googleplex

Nazwa została wymyślona podczas burzy mózgów. Wymyślił ją student Sean Anderson. Ponieważ wyszukiwarka miała w domyśle katalogować niewyobrażalnie dużą ilość stron, zaproponował nazwę “googolplex“. Jest to liczba, której zapis dziesiętny składa się z jedynki i googola zer. Liczba jest tak olbrzymia, że przekracza ilość atomów we wszechświecie. Page polubił nazwę, jednak postanowił ją skrócić do „googol”. Googol to „zaledwie” jedynka i sto zer.

Nazwa się spodobała, więc pozostało jedynie zarejestrować domenę. Podczas sprawdzania dostępności adresu, Anderson popełnił błąd i zamiast googol.com wpisał google.com. Pomyłka spodobała się uczestnikom spotkania i w ten sposób powstała nazwa najpopularniejszej wyszukiwarki świata.

Co ciekawe od czasu „masażu pleców” założyciele Google wciąż mają zamiłowanie do gierek słownych. Gdy w 2015 postanowili założyć holding zrzeszający większość związanych z Google usług, nadali mu nazwę Alphabet. Nazwa miała dwa znaczenia. Alfabet to oczywiście system pisma, będący najważniejszym wynalazkiem w historii. U jego postaw leży sama wyszukiwarka. Drugim znaczeniem są słowa “alpha bet”, które w żargonie giełdowym oznaczają inwestycję, która przyniosła zysk większy od spodziewanego.

Źródła:

https://www.indiatoday.in/technology/news/story/on-google-s-22nd-birthday-learn-how-the-name-came-from-word-googol-1726205-2020-09-28

https://www.businessinsider.com/the-true-story-behind-googles-first-name-backrub-2015-10?r=US&IR=T

https://www.britannica.com/topic/Google-Inc

Leave a Reply

Your email address will not be published.