Co to jest adres IP i DNS? (Podstawy internetu)

Co to jest adres IP i DNS? (Podstawy internetu)

Co to jest adres IP?

Adres IP jest unikalnym numerem przypisywanym każdemu urządzeniu podłączonemu do Internetu. Najłatwiej go porównać do numeru telefonu. Podobnie jak my możemy dzwonić do kogoś jedynie, wtedy gdy ma on własny numer telefonu, urządzenia w sieci dzwonią do siebie za pomocą adresów IP.

Adres IP musi otrzymać każde urządzenie korzystające z internetu: tablet, komputer, telefon komórkowy czy nawet inteligentna lodówka. Adres IP składa się z czterech trzycyfrowych liczb oddzielonych kropkami. Przykładowy IP może wyglądać tak 128.0.12.86 albo tak 8.8.8.4.

Co to jest DNS?

Niezależnie czy używamy komunikatora internetowego, pobieramy pliki, oglądamy nagranie wideo, czy przeglądamy stronę internetową, następuje nawiązanie połączenia z danym komputerem dzięki numerowi IP. Tylko jak to jest z tymi stronami w internecie? Dlaczego nie musimy wpisywać numery IP, tylko możemy sobie wygodnie wpisać www.porcjawiedzy.pl? Prawda jest tak, że…musimy. Każda strona w internecie także jest identyfikowana jako numer IP, więc teoretycznie, aby się na nią dostać powinniśmy wpisać jej adres IP. Na szczęście ktoś wpadł na pomysł, że zapamiętywanie ciągów liczb jest niepraktyczne i wymyślił serwery DNS. Jeśli numer IP porównujemy do numeru telefonu, DNS możemy porównać do książki telefonicznej w naszym telefonie komórkowym. Nie musimy przecież znać na pamięć numerów telefonów do wszystkich znajomych, jeśli zapiszemy ich w pamięci telefonu jako: Tomek, Basia, Kasia, Praca, Szef itp. Wybieramy z listy Szefa, a telefon komórkowy robi za nas resztę. Dokładnie tak działa DNS. Zamiast wpisywać numer IP danej strony internetowej, wpisujemy jej wygodny adres, a serwery robią za nas resztę. W praktyce, kiedy wpisujemy pożądany adres (np. google.pl), nasze zapytanie wędruje najpierw do serwerów DNS. Na serwerach sprawdzany jest adres strony i do naszej przeglądarki wraca gotowy numer IP dzięki, któremu komputer łączy się z wyszukiwarką Google.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *