Dlaczego w miarę starzenia, skóra Michaela Jacksona stawała się bielsza?

Michael Jackson był prawdziwą legendą muzyki pop. Niestety spora część jego muzycznych osiągnięć jest obecnie przesłaniana przez liczne skandale dotyczące życia prywatnego. Jednym z nich jest zmiana koloru skóry. Słynny piosenkarz rozpoczynał karierę jako Afroamerykanin, jednak u jej schyłku wyglądał jak osoba rasy kaukaskiej. Dlaczego kolor skóry Jacksona uległ zmianie?

Król Popu cierpiał na chorobę zwaną bielactwo nabyte (albinizm). Powoduje ona depigmentację skóry poprzez wymieranie melanocytów. Mówiąc bardziej zrozumiałym językiem, na ciele chorego pojawiają się białe odbarwione plamy, wyglądające jak oparzenia słoneczne. W przypadku osoby czarnoskórej są one o wiele bardziej zauważalne. Bielactwu bardzo często towarzyszy inna przypadłość zwana toczniem rumieniowatym. Toczeń to choroba autoimmunologiczna, w wyniku której układ odpornościowy atakuje zdrowe komórki. Jednym z objawów choroby są problemy skórne. Jackson cierpiał na obie przypadłości, jednak toczeń znajdował się w remisji.

Kiedy na ciele Jacksona zaczęły pojawiać się białe plamy, Król Popu maskował je przy pomocy kosmetyków. Wraz z rozwojem choroby plamy stawały się coraz większe. Codzienne nakładanie odpowiednich kosmetyków było coraz bardziej czasochłonne i irytujące. Król Popu zaczął więc stosować inną strategię — pod opieką dermatologa rozpoczął proces wybielania skóry. W wyniku regularnego aplikowania monobenzonu (krem wybielający skórę) na przestrzeni lat skóra Jacksona stała się nienaturalnie biała.

Winnie Harlow.jpg
Modelka Winnie Harlow cierpi na bielactwo (wikimedia commons)

Jackson został zdiagnozowany w 1984, jednak po raz pierwszy opowiedział o swojej przypadłości dopiero dziesięć lat później. Król Popu był mocno poirytowany plotkami i chciał je ukrócić. Mimo tego spekulacje nie ucichły. Oliwy do ognia dolewały liczne operacje plastyczne. Osoby z jego otoczenia sugerują, że miał przynajmniej dziesięć operacji plastycznych (w tym sześć związanych z nosem) oraz liczne upiększające zabiegi kosmetyczne takie jak zastrzyki z botoksem. Na skutek ciągłych modyfikacji oraz coraz bardziej ekscentrycznych zachowań niektórzy uznali, że Jackson zmienia kolor swojej skóry celowo, gdyż wstydzi się bycia osobą czarnoskórą.

  Dlaczego na świecie używa się tylko czterech kolorów paszportów?

Jackson swoją tajemnicę zabrał do grobu, więc nie można mieć 100% pewności co do jego motywów, jednak wszystko wskazuje na to, że była to metoda walki z chorobą, a nie próba zmiany koloru skóry z powodu wstydu.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielactwo_nabyte

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tocze%C5%84_rumieniowaty_uk%C5%82adowy

https://www.newidea.com.au/michael-jackson-skin-disease-vitiligo-why-did-he-turn-white

http://edition.cnn.com/2009/HEALTH/07/06/skin.color.vitiligo/index.html

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *