Dlaczego w miarę starzenia, skóra Michaela Jacksona stawała się coraz bielsza?

Dlaczego w miarę starzenia, skóra Michaela Jacksona stawała się coraz bielsza?

Michael Jackson był prawdziwą legendą muzyki pop. Niestety spora część jego muzycznych osiągnięć jest obecnie przesłaniana przez liczne skandale dotyczące życia prywatnego. Jednym z takich skandali była oczywista zmiana wyglądu, a zwłaszcza koloru skóry. Jackson z końca lat 70. i początku 80. to bez wątpienia afroamerykanin, jednak w latach 90. kolor jego skory był niezwykle biały i Jackson wyglądał jak osoba rasy kaukaskiej. Co się stało?

Król Popu cierpiał na chorobę zwaną bielactwo nabyte (albinizm). Powoduje ona depigmentację skóry poprzez wymieranie melanocytów. Mówiąc bardziej zrozumiałym językiem, na ciele chorego pojawiają się białe odbarwione plamy, wyglądające jak skutek oparzenia słonecznego. W przypadku osoby czarnoskórej są jeszcze bardziej zauważalne, gdyż na czarnej skórze pojawiają się białe place. Bielactwu bardzo często towarzyszy inna przypadłość zwana toczniem rumieniowatym, na którą król popu także cierpiał. Toczeń także przyczynia się do problemów z pigmentacją skóry. Jackson cierpiał na obie przypadłości, jednak toczeń znajdował się w remisji.

Kiedy na ciele Jacksona zaczęły pojawiać się białe plamy, Król Popu zrobił to, co robi wiele innych osób cierpiących na tę przypadłość — zaczął je maskować przy pomocy kosmetyków. Jednak po pewnym czasie plamy stały się zbyt liczne, aby było je łatwo ukryć makijażem, a Jacksona zaczął irytować czas potrzebny na codzienną aplikację kosmetyków. Król popu zaczął więc stosować inną strategię — pod opieką dermatologa rozpoczął proces wybielania skóry. W ten sposób na przestrzeni lat skóra Jacksona stała się nienaturalnie biała.

Jackson został zdiagnozowany na bielactwo w 1984, jednak po raz pierwszy opowiedział o swojej przypadłości dopiero dziesięć lat później. Jackson był mocno poirytowany plotkami na swój temat i chciał je w ten sposób ukrócić. Mimo tego spekulacje nie ucichły. Oliwy do ognia dolewały liczne operacje plastyczne, którym poddawał się niezadowolony ze swojego wyglądu Król Popu. Sekcja zwłok wykazała, że Jackson miał tatuowaną głowę (celem maskowania łysienia), brwi, oraz usta. Osoby z jego otoczenia sugerują, że miał on przynajmniej dziesięć operacji plastycznych (w tym sześć związanych z nosem) oraz liczne upiększające zabiegi kosmetyczne takie jak zastrzyki z botoksem. Na skutek ciągłych modyfikacji oraz coraz bardziej ekscentrycznych zachowań niektórzy uznali, że Jackson zmienia kolor swojej skóry celowo, gdyż wstydzi się bycia osobą czarnoskórą.

Jackson swoją tajemnicę zabrał do grobu, więc nie można mieć 100% pewności co do jego motywów, jednak wszystko wskazuje na to, że była to jego metoda na walkę z chorobą, a nie próba zmiany koloru skóry z powodu wstydu i uprzedzeń.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielactwo_nabyte

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tocze%C5%84_rumieniowaty_uk%C5%82adowy

https://www.newidea.com.au/michael-jackson-skin-disease-vitiligo-why-did-he-turn-white

http://edition.cnn.com/2009/HEALTH/07/06/skin.color.vitiligo/index.html

6 thoughts on “Dlaczego w miarę starzenia, skóra Michaela Jacksona stawała się coraz bielsza?

Leave a Reply

Your email address will not be published.