Kto wynalazł karaoke?

Kto wynalazł karaoke?

Karaoke to pochodząca z Japonii zabawa, polegająca na śpiewaniu znanych przebojów przez bywalców barów i klubów. Nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza pusta orkiestra i powstała z dwóch słów japońskich: karappo (pusty) i ōkesutora (orkiestra).

Pierwsze maszyny do karaoke zostały stworzone przez muzyka Daisuke Inoue w 1971 roku. W tym czasie Inoue był perkusistą w niewielkim lokalnym zespole muzycznym. Był też w pewnym sensie menadżerem grupy, gdyż zajmował się także stroną biznesową. Jednym z jego pomysłów było organizowanie imprez, na których biznesmeni mogli spróbować swoich zdolności wokalnych. Pomysł okazał się popularny do tego stopnia, że zespół miał więcej zamówień, niż był w stanie wykonać. Aby sprostać ich rosnącej liczbie, Inoue wykonał prostą maszynę składającą się z magnetofonu z nagranymi popularnymi piosenkami w wykonaniu akustycznym oraz wzmacniacza z podłączonym mikrofonem. Pomysł chwycił i wkrótce Inoue dysponował zamówieniami na 11 podobnych maszyn, które wydzierżawił lokalnym firmom.

Dalej to już historia. W latach 80. karaoke święciło tryumfy w całej Japonii, a pierwszy amerykański bar karaoke został otwarty w Los Angeles w 1982 roku. Pod koniec lat 80. karaoke było już światowym fenomenem. W prawie każdym mieście znaleźć można kilka lokali, które organizują wieczorki karaoke. Karaoke trafiło też do domów w postaci specjalnych urządzeń oraz gier komputerowych.

Daisuke Inoue wynalazca karaoke
Daisuke Inoue ze swoją oryginalną maszyną karaoke

Inoue nigdy nie opatentował maszyny do karaoke i nie zarobił na swoim wynalazku. Maszyna do karaoke została opatentowana przez filipińczyka o nazwisku Roberto del Rosario w 1975 (Karaoke Sing Along System).

Mimo to Inoue nie ma na co narzekać: W 1999 roku magazyn Time nazwał go jednym z najbardziej wpływowych Azjatów stulecia, a w 2004 otrzymał Nagrodę Ig Nobla. Według słów mistrza ceremonii Marca Abrahamsa – „stworzył całkowicie nowy sposób uczenia ludzi wzajemnej tolerancji”
W swoim przemówieniu Inoue powiedział: „Pewnego razu miałem sen, aby nauczyć ludzi śpiewać, więc wymyśliłem karaoke. Nie wiedziałem, że to będzie początek czegoś wielkiego. Teraz bardziej niż kiedykolwiek chcę nauczyć świat śpiewać w doskonałej harmonii ”.

Źródła:

https://www.independent.co.uk/news/world/asia/the-man-who-taught-the-world-to-sing-479469.html

https://www.theatlantic.com/technology/archive/2013/12/someone-had-to-invent-karaoke-this-guy-did/282491/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.