Kto wynalazł karaoke?

Karaoke to pochodząca z Japonii zabawa, polegająca na śpiewaniu znanych przebojów przez bywalców barów i klubów. Nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza pusta orkiestra i powstała z dwóch słów japońskich: karappo (pusty) i ōkesutora (orkiestra).

Pierwsze maszyny do karaoke zostały stworzone w 1971 roku przez Daisuke Inoue – perkusistę i managera niewielkiego zespołu muzycznego. Jednym z jego pomysłów było organizowanie imprez firmowych, na których biznesmeni mogli spróbować swoich zdolności wokalnych. Pomysł okazał strzałem w dziesiątkę. Zespół miał więcej zamówień, niż był w stanie obsłużyć. Aby temu sprostać, Inoue wykonał prostą maszynę składającą się z magnetofonu z nagranymi popularnymi piosenkami w wykonaniu akustycznym oraz wzmacniacza z podłączonym mikrofonem. Pomysł chwycił. W krótkim czasie Inoue dostał zamówienia na jedenaście podobnych maszyn, które wydzierżawił lokalnym barom.

Na początku lat 80. karaoke święciło tryumfy w całej Japonii. Pierwszy amerykański bar karaoke został otwarty w Los Angeles w 1982 roku. Pod koniec lat 80. karaoke było już światowym fenomenem. W prawie każdym mieście znaleźć można kilka lokali, które organizują wieczorki karaoke. Karaoke trafiło też do domów pod postacią specjalnych urządzeń oraz gier komputerowych.

Daisuke Inoue wynalazca karaoke
Daisuke Inoue ze swoją oryginalną maszyną karaoke

Inoue nigdy nie opatentował maszyny do karaoke i nie zarobił na swoim wynalazku. Maszyna do karaoke została opatentowana przez filipińczyka o nazwisku Roberto del Rosario w 1975 (Karaoke Sing Along System).

Mimo to Inoue nie ma na co narzekać: W 1999 roku magazyn Time nazwał go jednym z najbardziej wpływowych Azjatów stulecia, a w 2004 otrzymał Nagrodę Ig Nobla. Według słów mistrza ceremonii Marca Abrahamsa – „stworzył całkowicie nowy sposób uczenia ludzi wzajemnej tolerancji”. W swoim przemówieniu Inoue powiedział: „Pewnego razu miałem sen, aby nauczyć ludzi śpiewać, więc wymyśliłem karaoke. Nie wiedziałem, że to będzie początek czegoś wielkiego. Teraz bardziej niż kiedykolwiek chcę nauczyć świat śpiewać w doskonałej harmonii ”.

  Czemu niektórzy uważają, że człowiek wykorzystuje jedynie 10% swojego mózgu?

Źródła:

https://www.independent.co.uk/news/world/asia/the-man-who-taught-the-world-to-sing-479469.html

https://www.theatlantic.com/technology/archive/2013/12/someone-had-to-invent-karaoke-this-guy-did/282491/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *