Dlaczego przejście pod drabiną ma przynosić pecha?

Dlaczego przejście pod drabiną ma przynosić pecha?

Wiele osób, że przejście pod drabiną przynosi pecha, jednak mało kto zna źródło tego przesądu. Najczęściej wskazuje się trzy źródła pochodzenia. Pierwsze nawiązuje do tradycji chrześcijańskich a konkretnie do Trójcy Świętej: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Trójkąt reprezentuje Świętą Trójcę a drabina czy oparta o ścianę, czy dwustronna tworzy trójkąt. Oznacza to, że przejście pod drabiną ma w jakiś sposób obrazić Trójcę i przywołać diabła, który przyniesie nieszczęście.

Drugą teorią jest szubienica. Do obsługi szubienic używane były drabiny. Z tego powodu ludzie w średniowieczu mieli wierzyć, że przejście pod drabiną przyniesie pecha.

Trzecia teoria wywodzi się aż ze starożytnego Egiptu i głosi, że przechodząc pod drabiną, można niechcący ujrzeć bóstwo wchodzące lub schodzące po drabinie, co może się skończyć rozgniewaniem bogów. Ponownie ma to związek z kształtem trójkąta, który dla egipcjan był święty (piramidy).

Oczywiście jak w przypadku każdego przesądu ludzie wymyślili także szereg zachowań mających odwrócić skutki przejścia pod drabiną. Należą do nich: wymyślenie życzenia podczas przechodzenia, cofniecie się i przejście tyłem, złożenie pieści w gest figi, lub skrzyżowanie palców i trzymanie ich w takiej pozycji do czasu zobaczenia psa, lub kota.

Niezależenie jak bardzo niedorzeczne mogą się wydawać nam tego typu teorie, pod drabiną nie warto przechodzić ze względów praktycznych. Drabiny są niestabilne i mogą się osunąć lub złożyć podczas przechodzenia. Osoba stająca na drabinie może coś upuścić na naszą głowę. Możemy zostać ochlapani farbą. Wreszcie przechodząc pod nią, możemy potrącić drabinę i doprowadzić do jakiegoś wypadku.

Żródła:

The Encyclopedia of Superstitions

https://www.midlandladders.com/blog/ladders-and-bad-luck

https://people.howstuffworks.com/why-is-walking-under-ladder-unlucky.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *