Dlaczego przejście pod drabiną ma przynosić pecha?

Dlaczego przejście pod drabiną ma przynosić pecha?

Na osoby wierzące w przesądy czyha wiele pułapek. Muszą uważać na wszystko: czarne koty, zakonnice, cmentarze, sowy czy rozsypaną sól. Do pewnych instytucji można iść jedynie w odpowiedni dzień tygodnia i trzeba uważać którą nogę stawia się pierwszą przy przechodzeniu progu. Jedną z takich niepisanych zasad jest zakaz przechodzenia pod drabiną. Przejście pod nią ma przynieść nieszczęście. Dlaczego ludzie w to wierzą i czy istnieje sposób na cofnięcie klątwy?

Dlaczego ludzie uważają, że przejście pod drabiną przynosi pecha?

Najczęściej wskazuje się trzy źródła pochodzenia tego przesądu. Pierwsza teoria nawiązuje do tradycji chrześcijańskich. Oparta o ścianę drabina tworzy trójkąt. Trójkąt ten ma reprezentować Świętą Trójcę (Ojciec, Syn i Duch Święty). Przejście pod drabiną ma w jakiś sposób obrazić Trójcę i przywołać diabła, który przyniesie nieszczęście.

Druga teoria związana jest ze średniowiecznym sposobem egzekucji — szubienicą. Kat używał drabiny, aby przygotować stryczek dla skazańca. Z tego powodu drabina kojarzona była ze śmiercią, a obecni na miejscu obserwatorzy uważali, że przejście pod drabiną przyniesie pecha.

wieszanie czarownic, Newcastle 1655
Wieszanie “czarownic”. Newcastle, 1655 (wikimedia commons)

Trzecia teoria wywodzi się ze starożytnego Egiptu i głosi, że przechodząc pod drabiną, można niechcący ujrzeć bóstwo wchodzące lub schodzące po drabinie, co może się skończyć rozgniewaniem bogów. Ponownie ma to związek z kształtem trójkąta, który dla Egipcjan był święty (piramidy).

Czy po przejściu pod drabiną można odwrócić klątwę?

Oczywiście jak w przypadku każdego przesądu ludzie wymyślili także szereg zachowań mających odwrócić skutki przejścia pod drabiną. Należą do nich: wymyślenie życzenia podczas przechodzenia, cofniecie się i przejście tyłem, złożenie pięści w gest figi, lub skrzyżowanie palców i trzymanie ich w takiej pozycji do czasu zobaczenia psa, lub kota.

Niezależenie jak bardzo niedorzeczne mogą się wydawać nam tego typu teorie, pod drabiną nie warto przechodzić ze względów praktycznych. Drabiny są niestabilne i mogą się osunąć lub złożyć podczas przechodzenia. Osoba stająca na drabinie może coś upuścić na naszą głowę. Możemy na przykład zostać ochlapani farbą. Możemy też sami potrącić drabinę i doprowadzić do jakiegoś wypadku.

Żródła:

The Encyclopedia of Superstitions

https://www.midlandladders.com/blog/ladders-and-bad-luck

https://people.howstuffworks.com/why-is-walking-under-ladder-unlucky.htm

Leave a Reply

Your email address will not be published.