
Dlaczego przejście pod drabiną ma przynosić pecha?
Dlaczego ludzie uważają, że przejście pod drabiną przynosi pecha?
Najczęściej wskazuje się trzy źródła pochodzenia tego przesądu. Pierwsza teoria nawiązuje do tradycji chrześcijańskich. Oparta o ścianę drabina tworzy trójkąt. Trójkąt ten ma reprezentować Świętą Trójcę (Ojciec, Syn i Duch Święty). Przejście pod drabiną ma w jakiś sposób obrazić Trójcę i przywołać diabła, który przyniesie nieszczęście.
Druga teoria związana jest ze średniowiecznym sposobem egzekucji — szubienicą. Kat używał drabiny, aby przygotować stryczek dla skazańca. Z tego powodu drabina kojarzona była ze śmiercią, a obecni na miejscu obserwatorzy uważali, że przejście pod drabiną przyniesie pecha.

Trzecia teoria wywodzi się ze starożytnego Egiptu i głosi, że przechodząc pod drabiną, można niechcący ujrzeć bóstwo wchodzące lub schodzące po drabinie, co może się skończyć rozgniewaniem bogów. Ponownie ma to związek z kształtem trójkąta, który dla Egipcjan był święty (piramidy).
Czy po przejściu pod drabiną można odwrócić klątwę?
Oczywiście jak w przypadku każdego przesądu ludzie wymyślili także szereg zachowań mających odwrócić skutki przejścia pod drabiną. Należą do nich: wymyślenie życzenia podczas przechodzenia, cofniecie się i przejście tyłem, złożenie pięści w gest figi, lub skrzyżowanie palców i trzymanie ich w takiej pozycji do czasu zobaczenia psa, lub kota.
Niezależenie jak bardzo niedorzeczne mogą się wydawać nam tego typu teorie, pod drabiną nie warto przechodzić ze względów praktycznych. Drabiny są niestabilne i mogą się osunąć lub złożyć podczas przechodzenia. Osoba stająca na drabinie może coś upuścić na naszą głowę. Możemy na przykład zostać ochlapani farbą. Możemy też sami potrącić drabinę i doprowadzić do jakiegoś wypadku.
Żródła:
The Encyclopedia of Superstitions
https://www.midlandladders.com/blog/ladders-and-bad-luck
https://people.howstuffworks.com/why-is-walking-under-ladder-unlucky.htm