Dlaczego oceany są słone?

Dlaczego oceany są słone?

Sól w oceanie pochodzi z lądowych skał.

Deszcz, który pada na ziemię, zawiera niewielkie ilości dwutlenku węgla. Powoduje to, że woda deszczowa jest lekko kwaśna z powodu kwasu węglowego (który tworzy się z dwutlenku węgla i wody). pH wody opadowej wynosi około 6, czyli woda ta ma odczyn kwaśny.

Kwas zawarty w deszczówce rozpuszcza skały. Fachowo proces ten nazywa się wietrzeniem skał. Podczas wietrzenia wytwarzane są jony. Następnie jony te spływają do strumieni i rzek, aż w końcu trafiają do oceanu. Niektóre z tych rozpuszczonych jonów są wykorzystywane przez żywe organizmy zamieszkujące ocean. Inne nie są używane w żaden sposób i pozostają w wodzie, a ich stężenie systematycznie się zwiększa. Przyjmuje się, że oceany pierwotne były słabo zasolone i dopiero postępująca erozja skał doprowadziła do zwiększenia ilości soli. Proces ten postępuje jednak bardzo powoli i liczymy go w milionach lat.

Dwa z najbardziej rozpowszechnionych jonów w wodzie morskiej to chlorek i sód. Ich kombinacja tworzy chlorek sodu, czyli dobrze nam znaną sól. Razem stanowią one ponad 90 procent wszystkich rozpuszczonych w oceanie jonów.

Zasolenie wody różni się w różnych morzach i oceanach, jednak średnio przyjmuje się, że sól stanowi 3,5 procent masy wody morskiej. Według niektórych szacunków, gdyby sól w oceanie mogła zostać usunięta i równomiernie rozprowadzona po powierzchni Ziemi, utworzyłaby warstwę o grubości ponad 150 metrów, czyli wysokości 30-piętrowego budynku.

Dlaczego rzeki i jeziora nie są słone?

Do rzek i jezior także dostają się różne jony. Jednak w rzekach woda jest bieżącą, więc koncentracja jonów jest zbyta mała. Dopiero po dostaniu się do oceanu sól i minerały ze wszystkich rzek, kumulują się. Proces ten trwa bardzo długo. Musielibyśmy zbierać całą sól zawartą w rzece przez 300 milionów lat, aby koncentracja soli dorównała tej w oceanie. To samo dotyczy jezior. Często są one zasilane przez rzeki lub podziemne źródła. Mają też odpływy. Dopiero gdy jezioro nie ma żadnego ujścia, koncentracja soli się zwiększa i w końcu dochodzi do zasolenia jeziora. Przykładami są Wielkie Jezioro Słone w Utah lub Morze Martwe.

Źródła:

https://oceanservice.noaa.gov/facts/riversnotsalty.html

https://oceanservice.noaa.gov/facts/whysalty.html

https://www.theglobeandmail.com/news/national/why-big-lakes-arent-salty/article694324/

https://www.utdallas.edu/~pujana/oceans/why.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.