Dlaczego woda morska nie nadaje się do picia?

Jest w tym jakaś ponura ironia, że otoczony miliardami litów wody dryfujący na tratwie rozbitek, umiera z odwodnienia. Dlaczego woda morska nie nadaje się do picia?

Odpowiedź jest prosta: woda morska zawiera sól (chlorek sodu). Organizm ludzki potrzebuje niewielkiej ilości sodu do przewodzenia impulsów nerwowych, kurczenia i rozluźniania mięśni oraz utrzymania właściwej równowagi płynów. Światowa organizacja zdrowia zaleca maksymalne dzienne spożycie sodu na poziomie 2g, co przekłada się na 5 gramów soli (jedna łyżeczka). Niestety w litrze wody morskiej znajduje się średnio 35 gramów soli. Dla osoby o wadze 70 kg jest to dolna granica dawki śmiertelnej (pomiędzy 35-70 gramów).

solniczka

Co się stanie, jeśli napijemy się wody morskiej?

Rozważmy tutaj teoretyczny przypadek – co się stanie, jeśli rozbitek napije się wody morskiej, aby zaspokoić pragnienie? Z powodu zwiększenia stężenia sodu we krwi dostanie hipernatremii. Jej objawy to silne uczucie pragnienia, osłabienie, nudności i utrata apetytu. W przypadku wypicia większej ilości morskiej wody pojawiają się poważniejsze objawy, takie jak dezorientacja, drżenie mięśni i krwotok mózgu. Z powodu rosnącego ciśnienia w czaszce, uszkodzony zostaje pień mózgu, co prowadzi do zatrzymania pracy ośrodków odpowiedzialnych za krążenie i oddech.
No dobrze, a co, gdyby rozbitek popijał wodę morską w niewielkich ilościach? Czy sprawi to jakąś różnicę? Niestety nie. Problemem nie jest ilość wody, tylko jej zasolenie. Nadmiar soli musi zostać wydalony z moczem. W celu pozbycia się nadmiaru soli, więcej wody musi zostać wydalone (z moczem) niż ilość wody uzyskanej z samej wody morskiej. W końcu prowadzi to do odwodnienia. W praktyce oznacza to, że picie wody morskiej w celu utrzymania nawodnienia przynosi efekt odwrotny do zamierzonego.

  Dlaczego cola i Mentosy powodują fontannę?

Czy jeśli napiłem się wody morskiej, grozi mi hipernatremia?

W przypadku zakrztuszenia się podczas pływania ilość wody trafiająca do organizmu jest stosunkowo niewielka. Spożycie takiej ilości nie grozi niczym poważnym.

Źródła:

https://oceanservice.noaa.gov/facts/drinksw.html

https://www.sciencefocus.com/the-human-body/does-the-body-need-salt/

https://www.swelluk.com/help-guides/how-much-salt-per-litre-for-a-marine-aquarium/

https://www.healthline.com/nutrition/sodium-per-day

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *