Dlaczego w kinach serwowany jest popcorn?

Dlaczego w kinach serwowany jest popcorn?

Niektórym trudno sobie wyobrazić wycieczkę do kina bez kupna wiaderka popcornu. Przysmak stał się niemal takim samym symbolem seansów filmowych jak taśma filmowa. Dlaczego jednak akurat ta przekąska jest tak mocno kojarzona z kinem? Aby na to pytanie odpowiedzieć, musimy poznać odrobinę historii.

Popcorn jako potrwa, istnieje od dawna. Naukowcy uważają, że Peruwiańczycy konsumowali go już 5000 lat przed naszą erą. Prawdziwą popularność zdobył w połowie XIX wieku, gdy powstały pierwsze parowe ekspresy do popcornu. Dzięki łatwym w transporcie wózkom uliczni sprzedawcy handlowali nim, gdzie się dało: na ulicach, jarmarkach i karnawałach.

Pierwsze sale kinowe pojawiły się już na końcu XIX wieku. Ich estetyka wzorowana była na salach teatralnych. Panowały w nich także podobne zasady. Nie było wiec mowy o wnoszeniu żadnego jedzenia. Kino w tamtym czasie uznawane było za rozrywkę dla bogatych i wykształconych. Pierwsze filmy były nieme z napisami, a blisko jedna piąta społeczeństwa była niepiśmienna. Oferta kin skierowana była więc do wykształconych (piśmiennych) ludzi. Sytuacja zmieniła się w 1927 roku, wraz z pojawianiem się pierwszego filmu dźwiękowego. Filmy z dźwiękiem stały się rozrywką dla każdego. Rosnąca popularność doprowadziła do spadku cen biletów.

popcorn i kino

Kolejnym wydarzeniem, które miało wpływ na rozwój kina, był Wielki Kryzys. Amerykanie szukali rozrywki, która pomogłaby im zapomnieć o szarej rzeczywistości, a Hollywood oferowało tanią formę eskapizmu. Licznie oblegane kina były atrakcyjnym miejscem dla obwoźnej sprzedaży popcornu. Przedsiębiorczy właściciele kin dostrzegli potencjał i zaczęli nimi handlować na własną rękę. Produkt był tani, i niezwykle łatwy w przygotowaniu, Popcorn nie był wtedy jeszcze domyślnym przysmakiem kinowym, gdyż sprzedawano także cukierki, napoje i batoniki. Kino może i już nie było tak wyrafinowane jak kiedyś, ale przynosiło duże dochody, a przecież to było najważniejsze.

W latach 40. popcorn był już bardzo popularny, jednak na dobre rozgościł się w kinach dopiero podczas drugiej wojny światowej. Wprowadzono wtedy reglamentację na produkty takie jak żywność, buty, metal, papier i guma. Większość krajowej produkcji trafiała do walczącej w Europie armii amerykańskiej. Jedną z ofiar reglamentacji padł cukier, co oznaczało, że różnego rodzaju słodycze były towarem trudno dostępnym i drogim. Tymczasem kukurydzy ani soli na rynku nie brakowało. Dzięki temu popcorn stał się głównym przysmakiem serwowanym w kinach. Reszta to historia.

Źródła:

https://www.britannica.com/story/why-do-movie-theaters-serve-popcorn

https://zhawkins.omeka.net/exhibits/show/the-birth-of-cinema/the-first-movie-theatre

https://englishlive.ef.com/blog/english-in-the-real-world/eat-popcorn-cinema/

https://www.smithsonianmag.com/arts-culture/why-do-we-eat-popcorn-at-the-movies-475063/

Leave a Reply

Your email address will not be published.