Kiedy powstała pierwsza scena po napisach?

W scenie po napisach filmu Iron Man, Tony Stark wchodzi do swojej rezydencji, gdzie oczekuje na niego Nick Fury (Samuel L Jackson). Fury twierdzi, że „Iron Man” nie jest jedynym super bohaterem na świecie, i przeszedł porozmawiać o „Inicjatywie Avengers”. Scena była zarówno easter eggiem dla miłośników komików Marvela, jak i zapowiedzią przyszłego uniwersum superbohaterskiego. Popularność sceny spowiadała, że inne filmy również zaczęły umieszczać podobne sceny w swoich filmach. Jednak czy Marvel był pierwszy?

W początkach kina wyświetlanie scen po napisach nie było możliwe, gdyż napisy pokazywane były na początku filmu, a nie na końcu. W pewnym sensie cały film był sceną po napisach. Dopiero pod koniec lat 50., ze względu na rosnącą długość napisów, uwzględniających coraz więcej osób, przeniesiono je na koniec filmu.

Pierwszym filmem zawierającym scenę po napisach był The Silencers z 1966 roku. Jest to parodia filmów szpiegowskich z Jamesem Bondem. Tradycją filmów z agentem 007 był napis na końcu filmu „James Bond powróci w filmie …”. Twórcy Silencers poszli o krok dalej. Po napisach umieścili dodatkową scenę, w której agent leży na łóżku w otoczeniu pięknych kobiet, a napis na ekranie zapowiada dalsze przygody agenta. Pomysł się spodobał i zaczęli go naśladować niektórzy twórcy. Do roku 1980 ukazało się dziesięć filmów ze scenami po napisach.

W roku 1980 ukazał się film “Wyścig kuli armatniej” (The Cannonball run). W jednej z pobocznych ról zagrał Jackie Chan. Na końcu filmu obok przewijających się napisów twórcy umieścili nieudanie ujęcia. Jackiemu pomysł spodobał się do tego stopnia, że po powrocie do Hongkongu, zaczął umieszczać podobne sceny we własnych filmach. Sceny te stały się niezwykle popularne. Warto jeszcze dodać, że chociaż Jackie był popularyzatorem takich scen i jest aktorem najbardziej utożsamianym z nimi, tak naprawdę pierwsza tego typu kompilacja pojawiła się w filmie Hooper z 1978 roku.

  Pierwowzory postaci komiksowych

Czasami scena po napisach pokazywała losy głównego łotra. W filmach Piramida strachu (1985) i Władcy Wszechświata (1987) sceny po napisach pokazywały, że główny złoczyńca wcale nie zginął. W obu przypadkach do kontynuacji nie doszło.

Długo by można wymieniać różne filmy ze scenami po napisach. Pełną listę filmów ze sceną po napisach znajdziecie pod artykułem. Pytanie, czy twórcy Marvela inspirowali się jakąś konkretną sceną? Okazuje się, że tak. Kevin Feige (prezes Marvel studios) twierdzi, że inspiracją dla sceny końcowej Iron Mana (i późniejszych filmów MCU) było scena z filmu Wolny dzień Ferrisa Buellera z 1986 roku. W niej to, główny bohater, Ferris (Matthew Broderick), podchodzi prosto do kamery, po czym każe ludziom wyjść z kina. Co ciekawe w późniejszym czasie scena została sparodiowana w filmie Deadpool z 2016.

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_with_post-credit_scenes

https://collider.com/post-end-credits-scene-history-mcu/

https://filmlifestyle.com/what-is-a-post-credit-scene/

https://faroutmagazine.co.uk/10-best-non-superhero-post-credit-scenes/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *