Iron Man, Wolverine, Magneto – pierwowzory postaci komiksowych

Superbohaterowie od dziesięcioleci wpływają na społeczeństwo i popkulturę. W miarę upływu czasu ich aparycja ulegała zmianie, ale ich podstawowe cechy wyglądu i charakteru pozostały niezmienne. A te jak się okazuje, niejednokrotnie były wzorowane na prawdziwych historycznych postaciach. Oto dziewięciu superbohaterów, których wygląd, lub cechy charakteru wzorowane były na prawdziwych ludziach.

Tony Stark

Postać milionera, który zostaje superbohaterem, była wzorowana na miliarderze Howardzie Hughesie. Był on jednym z najbogatszych i najbardziej znanych ludzi swojej epoki. Swoją sławę zawdzięczał nie tylko bajecznej fortunie, ale i także nietypowym jak na biznesmena zainteresowaniom. Był wynalazcą, reżyserem, pilotem, filantropem i producentem filmowym. Miliarder pędził także żywot playboya, wdając się w romanse z najpiękniejszymi kobietami świata. Małe nawiązanie do postaci Hughesa kryje imię ojca Tony’ego – Howarda Starka.

Howard Hughes (wikimedia commons)

Wygląd komiksowego Tony’ego był wzorowany na popularnym w latach 30. i 40. XX wieku aktorze, Errolu Flynnie.

Errol Flynn Iron man

O życiu Hughesa opowiada film Aviator.

Wolverine

Obsadzenie Hugh Jackmana w roli ikonicznego Rosomaka była jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji w historii adaptacji komiksów. Wyglądający jak kupka mięśni, niski, dziki i włochaty Rosomak, miał zostać zagrany przez szczupłego, wysokiego i przystojnego aktora znanego jedynie z występów w musicalach i teatrze. Aktor jednak tak zachwycił swoją kreacją, że od tej pory ciężko sobie wyobrazić kogoś innego w tej roli.

Postać Rosomaka wzorowana była na wyglądzie aktora Paula D’amato z filmu Slap Shot. Jest to komedia z Paulem Newmanem o perypetiach drużyny hokejowej. Paul gra w nim niewielką rolę tzw. enforcera, czyli zawodnika, którego zadaniem jest agresywne atakowanie przeciwników.

  10 najlepiej zarabiających filmów w historii

Paul D'amato Wolverine

Wonder Woman

Wonder Woman została stworzona przez amerykańskiego psychologa i pisarza Williama Moultona Marstona oraz rysownika Harry’ego G. Petera. Żona Marstona, Elizabeth i ich partnerka życiowa, Olive Byrne, są uznawani za inspirację wyglądu postaci. Swoją żonę, Marston uważał za wzór niekonwencjonalnej, wyzwolonej kobiety. Elizabeth pomogła także mu opracować używany w wykrywaczach kłamstw test skurczowego ciśnienia krwi. Właśnie dlatego Wonder Woman używa lassa, które zmusza jej wrogów do wyznawania prawdy. Olive bardzo lubiła srebrne bransoletki, które zakładała na niemal każdą okazję. Z tego powodu jednym z najbardziej charakterystycznych akcesoriów WW stały się odbijające pociski bransolety.

O życiu Marstona i okolicznościach powstania komiksu opowiada film Profesor Marston i Wonder Woman.

Profesor X i Magneto

Sytuacja prześladowanych komiksowych mutantów miała być alegorią marginalizowanych grup społecznych, a w szczególności sytuacji czarnoskórych mieszkańców USA w latach 60. XX wieku. Grupa przewodzona przez Profesora X wierzy w wizję harmonijnego współistnienia ludzi i mutantów, co jest nawiązaniem do działalności dr. Martina Luthera Kinga,  podczas gdy bardziej agresywne podejście Magneto do obrony gatunku mutantów odzwierciedla filozofię Malcolma X.

Wygląd Profesora X był wzorowany na aktorze Yulu Brynnerze.

Profesor x Yul brynner

Mary Jane

Mary Jane miała być kwintesencją typowej ‘dziewczyny z sąsiedztwa’. Rysownik John Romita, twierdzi, że rysując Mary Jane wzorował się na wyglądzie aktorki Ann-Margret z filmu Bye Bye Birdie.

Kingpin

Król zbrodni z komiksów Marvela wzorowany jest na wyglądzie brytyjskiego aktora Sydneya Greenstreeta. Co ciekawe, aktor zainspirował także twórców filmu Gwiezdne wojny, do stworzenia postaci…Jabby the Hutta.

  Kiedy powstała pierwsza scena po napisach?

Sydney Greenstreet Kingpin

Jonah J.J. Jameson

Krzykliwego redaktora naczelnego Daily Bugle Stan Lee oparł o zrzędliwą wersję samego siebie. Potwierdzili to także niektórzy scenarzyści Marvela. Mimo dużych pokładów charyzmy i pozytywnej energii, z Lee czasami miał wychodzić „bardzo małostkowy człowiek”.

Nick Fury

Nick Fury został stworzony przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego. Postać po raz pierwszy pojawiła się w komiksie Sgt. Fury and his Howling Commandos #1 z 1963 roku. Fury miał być po prostu stereotypowym, wojskowym twardzielem z karabinem w dłoni i cygarem w ustach. W 1965 postać przeszła metamorfozę. Z komandosa Fury stał się szpiegiem. Zmiana była spowodowana rosnącą popularnością kina szpiegowskiego, a w szczególności filmów o Jamesie Bondzie i serialu The Man from U.N.C.L.E.

Oryginalny Nick Fury

Kolejną metamorfozę Fury przeszedł w 2001. W komiksach Ultimate universe przedstawiających unowocześnione wersje postaci Marvela Nick Fury stał się czarnoskóry, a jego wygląd wzorowany był na aparycji Samuela L. Jacksona. Po jakimś czasie aktor został częścią filmowego uniwersum MCU, co spowodowało podmianę wyglądu Fury’ego w oficjalnej serii komiksów Marvela. Zmiana wyglądu została uzasadniona fabularnie. Czarnoskóry Fury to syn oryginalnego Fury’ego, który został tzw. Watcherem (istoty obserwujące przebieg wydarzeń we wszechświecie), po wydarzeniach z serii komiksowej Original sin.

Źródła:

https://screenrant.com/superheroes-villains-origins-based-real-reople/

Real Life People That Superheroes Were Based After

https://www.ranker.com/list/comic-book-characters-based-on-real-people/ranker-comics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *