Ile jest państw na świecie?

Odpowiedź na to pytanie powinna być bardzo prosta. Wiadomo, że liczba państw ciągle się zmienia, gdyż wybuchają powstania, kraje się dzielą, zmieniają nazwy, łączą z innymi lub całkowicie znikają z mapy, jednak na dany dzień powinna istnieć jakaś konkretna liczba. Niestety tak nie jest. Problem jest taki, że w zależności od tego, kogo zapytamy, dostaniemy inną odpowiedź.

Według ONZ na chwilę obecną na świecie istnieje 195 państw. Wśród nich 193 jest członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dwa kraje niezrzeszone to Stolica Apostolska i Palestyna. Oba państwa mają w status nieczłonkowskiego państwa obserwatora. Oznacza to, że reprezentanci tych państw mogą uczestniczyć w posiedzeniach, jednak nie w głosowaniach.
Istnieją państwa, które nie są oficjalnie rozpoznawane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, jednak przynajmniej jeden z krajów członkowskich ONZ je za takowe uznaje. Są to: Tajwan, Sahara Zachodnia, Kosowo, Osetia Południowa, Abchazja i Cypr Północny.

Kiedy wkraczymy w świat sportu, robi się jeszcze ciekawiej. Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozpoznaje 206 państw, natomiast Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) aż 211. Spowodowane jest faktem, że organizacje te nie wymagają pełnej niepodległości do uznania członkostwa w swoich szeregach.
Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) uznaje aż 249 krajów. Ilość bierze się stąd, że organizacja bierze pod uwagę różnego rodzaju kolonie oraz państwa zależne i niezależne (o których za chwilę). Oczywiście ISO nie ma wpływu na światową politykę, jednak zalecania tej instytucji mają dużo bardziej praktyczne zastosowania. Z norm ISO korzystają urzędy pocztowe lub organizacje zajmujące się przydzielaniem domen internetowych najwyższego poziomu.

  Dlaczego trzy zdobyte gole nazywamy Hat Trick?

No właśnie, o co chodzi z tymi terytoriami stowarzyszonymi? W dużym uproszczeniu kraj taki podlega pod inne państwo, jednak ma własny system prawny, ustawodawstwo i sądownictwo. Powoduje to, że podległość jest w zasadzie symboliczna. Terytoria zależne to: Mariany Północne, Niue, Portoryko i Wyspy Cooka.
Przeciwieństwem tego jest terytorium zależne, czyli kraj znajdujący się pod różnymi formami zależności politycznej. Oficjalnie ONZ uznaje 16 takich krajów, jednak łącznie takich terytoriów jest 69. W tym przypadku państwo jest pod silnymi wpływami państwa, od którego zależy. Przyczyny istnienia takich terytoriów są różne. Mogą to być pozostałości polityki kolonialnej, kondominia, protektoraty itp.

Bonusowa ciekawostka:

Najbardziej zaludnione kraje to: Chiny (1420062022) oraz Indie (1368737513). Polska pod względem zaludnienia zajmuje 37 miejsce na świecie.

Źródła:

https://www.un.org/en/member-states/

https://www.nationsonline.org/oneworld/country_code_list.htm

https://worldview.stratfor.com/article/world-cup-2018-which-countries-are-and-arent-members-fifa

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_participating_nations_at_the_Summer_Olympic_Games

https://www.worldometers.info/geography/how-many-countries-are-there-in-the-world/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *