Jak działa krem do opalania?

Bolesne i szkodliwe oparzenia słoneczne są skutkiem promieniowania ultrafioletowego (UV) emitowanego przez Słońce. Promienie UV mają krótką długość fali, co pozwala im przenikać przez wierzchnie warstwy skóry i dostawać się do komórek skóry gdzie powodują uszkodzenia. Należą do nich stany zapalne i mutacje genetyczne. Stany zapalne powodują zaczerwienienie i obrzęk skóry, natomiast mutacje genetyczne mogą z biegiem czasu, zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry.

W sklepach można znaleźć dwa główne typy filtrów przeciwsłonecznych: fizyczne i chemiczne. Filtry fizyczne (mineralne) odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu promienie UV nie mają jak wniknąć w skórę i spowodować uszkodzeń. Najczęstszymi składnikami tych filtrów są dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają substancje, które absorbują światło UV. Krem wnika w skórę, gdzie przechwytuje promienie słoneczne, zanim zdążą narobić szkód. Filtry takie zawierają aktywne składniki, takie jak awobenzon lub oxybenzon.

Oba rodzaje kremów mają swoje wady i zalety. Kremy z filtrem mineralnym działają od razu, a z chemicznym muszą się najpierw wchłonąć w skórę, co trwa około 20 minut. Niestety filtry mineralne zabielają skórę i powodują, że ciało wygląda na tłuste i naoliwione. Filtry chemiczne są pozbawione tej wady, mogą natomiast powodować podrażnienia skóry. Jeśli nigdy nie używaliśmy danego kremu, dobrze go najpierw wypróbować na niewielkim obszarze. Kremy różnią się też czasem działania. Kremy z filtrem mineralnym utrzymują się na skórze o wiele dłużej, więc nie trzeba ich często aplikować.

  Jakie jest najgorętsze miejsce we Wszechświecie?

Plaża opalanie

Co oznacza skala SPF?

SPF oznacza sun protection factor, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Jest to sposób mierzenia efektywności danego środka na opalanie. SPF oznacza o ile dłużej możemy przebywać na słońcu, posmarowani danym środkiem, niż w przypadku nieużywania żadnej ochrony. Krem z SPF 20 pozwala pozostać na słońcu 20 razy dłużej niż bez stosowania kremu ochronnego. W USA maksymalna dopuszczana liczba SPF to 30+ a w Unii Europejskiej 50+.
Teoretycznie im wyższy numer, tym lepsza powinna być ochrona, jednak tak nie jest. Klasyfikacja SPF jest zgodna ze skalą logarytmiczną, co oznacza, że przyrosty są małe. Filtr przeciwsłoneczny SPF 30 blokuje 97 procent promieni UV-B, podczas gdy SPF 50 blokuje 98%.
Nie trzeba więc kupować kremu z jak najwyższym SPF. Organizacja Skin Cancer Foundation zapewnia, że każdy filtr przeciwsłoneczny z wskaźnikiem wyższym niż 15 powinien zapewnić nam wystarczającą ochronę. Wystarczy nakładać go regularnie co godzinę lub dwie i po każdej kąpieli. Trzeba też pamiętać, ze środki chemiczne o wysokim SPF mają większą szansę na spowodowanie podrażnień skóry.

Źródła:

https://www.bad.org.uk/skin-cancer/sunscreen-fact-sheet

https://www.britishskinfoundation.org.uk/blog/sunscreen-explained

https://www.bbc.co.uk/programmes/articles/1vFnPQB7MDmNtS5PxdPwvcN/everything-you-need-to-know-about-sunscreen

https://www.bbc.com/future/article/20190722-sunscreen-safe-or-toxic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *