Jak działa krem do opalania?

Jak działa krem do opalania?

Bolesne i szkodliwe oparzenia słoneczne są skutkiem promieniowania ultrafioletowego (UV) emitowanego przez słońce. Promienie UV mają krótką długość fali, co pozwala im przenikać przez wierzchnie warstwy skóry i dostawać się do komórek skóry gdzie powodują uszkodzenia. Należą do nich stany zapalne i mutacje genetyczne. Stany zapalne powodują zaczerwienienie i obrzęk skóry, natomiast mutacje genetyczne mogą, z biegiem czasu, zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry.

Istnieją dwa główne typy filtrów przeciwsłonecznych na rynku: fizyczne i chemiczne. Filtry fizyczne (mineralne) odbijają promienie słoneczne. Kiedy jesteśmy wysmarowani kremem mineralnym, działa on tak, jakbyśmy byli pokryci milionem małych lusterek, które odbijają promienie słoneczne. W ten sposób promienie UV nie mają jak wniknąć w skórę i spowodować uszkodzeń. Najczęstszymi składnikami tych filtrów są dwutlenek tytanu i tlenek cynku.
Chemiczne filtry przeciwsłoneczne działają nieco inaczej. Zawierają one substancje chemiczne, które absorbują światło UV. W tym przypadku nie mówimy już o lustrach, a małych gąbkach. Krem wnika w skórę i przechwytuje promienie słoneczne, zanim zdążą narobić szkód. Filtry takie zawierają aktywne składniki, takie jak awobenzon lub oxybenzone.
Oba rodzaje kremów mają swoje wady i zalety. Kremy fizyczne działają od razu, a chemiczne muszą się najpierw wchłonąć w skórę, co trwa około 20 minut. Kremy fizyczne powodują, że skóra wygląda na tłustą i naoliwioną i powodują jej zabielenie. Filtry chemiczne mogą powodować podrażnienia skóry. Fizyczne mają nieco dłuższy okres trwałości na skórze, a chemiczne trzeba aplikować częściej.

Plaża opalanie

Co oznacza skala SPF?

SPF oznacza sun protection factor, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Jest to sposób mierzenia efektywności danego środka na opalanie. SPF oznacza o ile dłużej możemy przebywać na słońcu, posmarowani danym środkiem, względem nieużywania żadnej ochrony. Krem z SPF 20 pozwala pozostać na słońcu 20 razy dłużej niż bez stosowania kremu ochronnego. W USA maksymalna dopuszczana liczba SPF to 30+ a w Unii Europejskiej 50+.
Teoretycznie im wyższy numer, tym lepsza powinna być ochrona, jednak tak nie jest. Klasyfikacja SPF jest zgodna ze skalą logarytmiczną, co oznacza, że przyrosty są małe. Filtr przeciwsłoneczny SPF 30 blokuje 97 procent promieni UV-B, podczas gdy SPF 50 blokuje 98%.
Więc nie trzeba kupować kremu z jak najwyższym SPF. Skin Cancer Foundation twierdzi, że wszystkie filtry przeciwsłoneczne z oceną wyższą niż 15 powinny działać. Wystarczy nakładać go regularnie co godzinę lub dwie i po każdej kąpieli. Trzeba też pamiętać, ze środki chemiczne o wysokim SPF mają większą szansę na spowodowanie podrażnień skóry.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *