Czy ludzie mogą jeść trawę?

Czy ludzie mogą jeść trawę?

Załóżmy, że jesteśmy ofiarą jakieś katastrofy i skończyły nam się zapasy jedzenia. Czy możemy zjeść trawę aby przeżyć? Teoretycznie tak – trawa jest nietoksyczna i jadalna. Niestety w praktyce spożycie trawy przyniesie nam więcej szkody niż pożytku.

Ze spożywaniem trawy wiążą się dwa problemy. Pierwszym jest to, że ludzkie żołądki nie są przystosowane do trawienia surowych liści i traw. Więc jeśli zjemy trawę, nie wchłoniemy z niej żadnych składników odżywczych, a jedynie podrażnimy żołądek, co może doprowadzić do problemów, takich jak odwodnienie spowodowane rozwolnieniem. Surowa trawa może być też źródłem zarazków, co dodatkowo pogorszy naszą sytuację. No i wreszcie możemy też zerwać razem z trawą jakąś inną roślinę, która może być nawet trująca. Zwierzęta takie jak krowy, mogą spożywać trawę, gdyż mają przystosowany do tego żołądek z aż czterema komorami.

Drugiem problemem ze spożywaniem trawy, jest jej przeżucie. Surowa trawa zawiera dużo krzemionki, która będzie ścierać nasze zęby. U zwierząt przystosowanych do odżywiania trawą zęby cały czas powoli rosną, odnawiając zużytą powierzchnię. A nas czeka fotel dentystyczny.

Kropla wody na trawie

Abyśmy mogli w pełni wykorzystać składniki odżywcze zwarte w trawie, należałoby ją ugotować. Jednak tak naprawdę mija się to z celem. Jeśli nie znajdujemy się w kryzysie, to nie mamy potrzeby jeść trawy, a jeśli w nim jesteśmy (np. zabłądziliśmy) to raczej nie będziemy akurat mieli ze sobą garnka. No, a nawet jeśli już to w najlepszym przypadku uzyskamy wywar przypominający herbatę i jego składniki odżywcze będą minimalne.

A teraz nieco bardziej przewrotnie. Technicznie rzecz biorąc, wszyscy spożywamy trawę. Codziennie. Do wiechlinowatych, zaliczamy nie tylko trawę rosnącą przed domem, ale także jęczmień, owies czy pszenicę.

Źródła:

https://www.livescience.com/32435-why-cant-humans-eat-grass.html

https://health.howstuffworks.com/human-body/systems/digestive/why-humans-dont-eat-grass.htm

2 thoughts on “Czy ludzie mogą jeść trawę?

    1. Trawa należy do wiechlinowatych, a sałata siewna do astrowatych. Sałata jest rosliną warzywną. Oprócz zielonego koloru niewiele je łączy ze sobą. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *