Czy ludzie mogą jeść trawę?

Czy ludzie mogą jeść trawę?

Załóżmy, że jesteśmy ofiarą jakieś katastrofy i skończyły nam się zapasy jedzenia. Czy możemy zjeść trawę aby przeżyć? Teoretycznie tak – trawa jest nietoksyczna i jadalna. Niestety w praktyce spożycie trawy przyniesie nam więcej szkody niż pożytku.

Ze spożywaniem trawy wiążą się dwa problemy. Pierwszym jest to, że ludzkie żołądki nie są przystosowane do trawienia surowych liści i traw. Więc jeśli zjemy trawę, nie wchłoniemy z niej żadnych składników odżywczych, a jedynie podrażnimy żołądek, co może doprowadzić do problemów, takich jak odwodnienie spowodowane rozwolnieniem. Surowa trawa może być też źródłem zarazków, co dodatkowo pogorszy naszą sytuację. No i wreszcie możemy też zerwać razem z trawą jakąś inną roślinę, która może być nawet trująca. Zwierzęta takie jak krowy, mogą spożywać trawę, gdyż mają przystosowany do tego żołądek z aż czterema komorami.

Drugiem problemem ze spożywaniem trawy, jest jej przeżucie. Surowa trawa zawiera dużo krzemionki, która ściera zęby. U zwierząt przystosowanych do odżywiania trawą zęby cały czas powoli rosną, odnawiając zużytą powierzchnię. A nas czeka fotel dentystyczny.

Kropla wody na trawie

Abyśmy mogli w pełni wykorzystać składniki odżywcze zwarte w trawie, należałoby ją ugotować. Jednak tak naprawdę mija się to z celem. Jeśli nie znajdujemy się w kryzysie, to nie mamy potrzeby jeść trawy, a jeśli w nim jesteśmy (np. zabłądziliśmy) to raczej nie będziemy akurat mieli ze sobą garnka. No, a nawet jeśli już to w najlepszym przypadku uzyskamy wywar przypominający herbatę i jego składniki odżywcze będą minimalne.

A teraz nieco bardziej przewrotnie. Technicznie rzecz biorąc, wszyscy spożywamy trawę. Codziennie. Do wiechlinowatych, zaliczamy nie tylko trawę rosnącą przed domem, ale także jęczmień, owies czy pszenicę.

Źródła:

https://www.livescience.com/32435-why-cant-humans-eat-grass.html

https://health.howstuffworks.com/human-body/systems/digestive/why-humans-dont-eat-grass.htm

6 thoughts on “Czy ludzie mogą jeść trawę?

    1. Trawa należy do wiechlinowatych, a sałata siewna do astrowatych. Sałata jest rosliną warzywną. Oprócz zielonego koloru niewiele je łączy ze sobą. Pozdrawiamy.

  1. No chyba nie bardzo wiesz, gdyż arykuł wyjaśnia iż można śmiało jeść trawę aby przeżyć, tylko w większej ilości bedzie rozwlonienie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.