Czy jedzenie marchewki może poprawić wzrok?

Czy jedzenie marchewki może poprawić wzrok?

Marchew podobnie jak inne warzywa korzenne zawiera w sobie dużo składników odżywczych, witamin i minerałów. Krótko mówiąc, jest to niezwykle zdrowe warzywo. Jednak to nie wszystko. Popularna teoria głosi, że marchew pozwala także poprawić widzenie w ciemnościach. Pytanie, czy jest to zwykły mit, czy poparty naukowo fakt?

Wojenna propaganda

Aby na to odpowiedzieć, musimy cofnąć się w czasie aż do lat czterdziestych XX wieku. Atakujące Anglię niemieckie siły powietrze Luftwaffe, często przeprowadzały naloty pod osłoną nocy. Aby utrudnić niemieckim samolotom trafienie w cele, angielskie miasta były zaciemniane. Jednak mimo panujących ciemności brytyjskie siły powietrzne były w stanie skutecznie odpierać ataki Niemców. Tajemnicą ich sukcesów było użycie radarów pokładowych pozwalających z łatwością namierzyć wroga nawet w absolutnych ciemnościach i to jeszcze zanim wrogie samoloty wleciały nad terytorium kraju. Ponieważ technologia radarowa była ściśle tajna, jako powód niezwykłej celności brytyjskich pilotów, podawano spożywanie dużych ilości marchewki.

Informacje o polepszających wzrok zaletach marchwi ukazywały się w prasie, na plakatach i kronikach wojennych. Pojawiła się nawet kreskówka Disneya z postacią “doktora Marchewki”. Niemcy nie dali się wyprowadzić w pole, gdyż już w 1943 mieli własny system radarowy. Jednak długotrwała kampania propagandowa doprowadziła do utrwalenia mitu marchwi jako jedzenia pozwalającego lepiej widzieć w ciemnościach. Mit ten utrzymuje się do dzisiaj.

Doktor Marchewka

Chociaż marchew była wykorzystywana jako narzędzie propagandy wojennej, nie można całkowicie negować jej pozytywnego wpływu na nasze oczy. Marchew jest bogatym źródłem beta-karotenu i luteiny, które są przeciwutleniaczami, więc mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom oczu spowodowanym przez wolne rodniki. Beta-karoten to związek chemiczny, który w wyniku reakcji chemicznych ulega przekształceniu w witaminę A. Niedobór witaminy A może prowadzić do tzw. ślepoty nocnej, która jest często odwracalna przez jej suplementację.

Marchew nie powoduje więc polepszenia wzroku u zdrowej, dobrze odżywiającej się osoby, natomiast może pomóc ludziom cierpiącym na zaburzenia wzroku spowodowane niedoborem tej witaminy.

Plakaty propagandowe druga wojna
Plakaty propagandowe zachęcające do uprawy i konsumpcji marchwi

Źródła:

Does Eating Carrots Improve Your Vision?

https://www.scientificamerican.com/article/fact-or-fiction-carrots-improve-your-vision/

https://www.sciencefocus.com/the-human-body/do-carrots-really-help-you-see-in-the-dark/

https://stylzycia.polki.pl/oczy,nocna-slepota-skad-sie-bierze-gorsze-widzenie-po-zmroku,10437919,artykul.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.