Czy jedzenie marchwi może poprawić wzrok?

Czy jedzenie marchwi może poprawić wzrok?

Marchew podobnie jak inne warzywa korzenne zawiera w sobie dużo składników odżywczych, witamin i minerałów. Krótko mówiąc, jest to niezwykle zdrowe warzywo. Jednak to nie wszystko. Popularna teoria głosi, że marchew nie tylko pozwala poprawić wzrok, ale i spowodować lepsze widzenie w ciemnościach. Pytanie, czy jest to zwykły mit, czy poparty naukowo fakt?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się w czasie aż do lat czterdziestych XX w. Atakujące Anglię niemieckie siły powietrze Luftwaffe, często przeprowadzało swoje ataki pod osłoną nocy. Aby utrudnić niemieckim samolotom trafienie w cele, angielskie miasta były zaciemniane. Jednak mimo panujących ciemności brytyjskie siły powietrzne były w stanie odpierać ataki Niemców. Tajemnicą ich sukcesów było użycie radarów pokładowych pozwalających z łatwością namierzyć wroga nawet w absolutnych ciemnościach i to jeszcze zanim wrogie samoloty wleciały nad terytorium kraju. Ponieważ użycie radaru było ściśle tajne, Ministerstwo informacji stworzyło mistyfikację mającą usprawiedliwić świetne osiągi angielskich pilotów. Jako powód ich świetnych wyników, Ministerstwo podało spożywanie przez nich marchwi.

Informacje o polepszających wzrok zaletach marchwi ukazywały się w prasie, na plakatach i kronikach wojennych. Pojawiła się nawet kreskówka Disneya z postacią doktora Marchewki”. Niemcy w pole wyprowadzić się nie dali, gdyż już w 1943 mieli własny system radarowy. Jednak długotrwała kampania propagandowa doprowadziła do utrwalenia mitu marchwi jako jedzenia pozwalającego lepiej widzieć w ciemnościach, który utrzymał się do czasów obecnych.

Doktor Marchewka

Oczywiście, mimo iż była wykorzystywana w propagandzie wojennej, nie można całkowiecie negować pozytywnego wpływu marchwi na nasze oczy. Marchew jest bogatym źródłem beta-karotenu i luteiny, które są przeciwutleniaczami, więc mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom oczu spowodowanym przez wolne rodniki.
Beta-karoten to związek chemiczny, który w wyniku reakcji chemicznych w organizmie ulega przekształceniu w witaminę A. Niedobór witaminy A może prowadzić do ślepoty nocnej, która jest często odwracalna przez jej suplementację.

Marchew nie powoduje więc polepszenia wzroku u zdrowej, dobrze odżywiającej się osoby, natomiast może pomóc utrzymać dobry wzrok przez neutralizację rodników w organizmie.

Plakaty propagandowe druga wojna
Plakaty propagandowe zachęcające do uprawy i konsumpcji marchwi

Źródła:

Does Eating Carrots Improve Your Vision?

https://www.scientificamerican.com/article/fact-or-fiction-carrots-improve-your-vision/

https://www.sciencefocus.com/the-human-body/do-carrots-really-help-you-see-in-the-dark/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *