Czy jedzenie marchewki może poprawić wzrok?

Marchew podobnie jak inne warzywa korzenne zawiera w sobie dużo składników odżywczych, witamin i minerałów. Krótko mówiąc, jest to niezwykle zdrowe warzywo. Jednak to nie wszystko. Popularna teoria głosi, że marchew pozwala także poprawić widzenie w ciemnościach. Czy jest to zwykły mit, czy poparty naukowo fakt?

Wojenna propaganda

Aby na to odpowiedzieć, musimy cofnąć się w czasie aż do lat czterdziestych XX wieku. Atakujące Anglię niemieckie siły powietrze Luftwaffe, często przeprowadzały naloty pod osłoną nocy. Aby utrudnić niemieckim samolotom trafienie w cele, angielskie miasta były zaciemniane. Jednak mimo panujących ciemności brytyjskie siły powietrzne były w stanie skutecznie odpierać ataki Niemców. Tajemnicą ich sukcesów było użycie radarów pokładowych pozwalających z łatwością namierzyć wroga nawet w absolutnych ciemnościach i to jeszcze zanim wrogie samoloty wleciały nad terytorium kraju. Ponieważ technologia radarowa była ściśle tajna, jako powód niezwykłej celności brytyjskich pilotów, podawano spożywanie dużych ilości marchwi.

Informacje o polepszających wzrok zaletach marchwi ukazywały się w prasie, na plakatach i kronikach wojennych. Pojawiła się nawet kreskówka Disneya z postacią „doktora Marchewki”. Niemcy nie dali się wyprowadzić w pole, gdyż już w 1943 mieli własny system radarowy. Jednak długotrwała kampania propagandowa doprowadziła do utrwalenia marchwi jako jedzenia pozwalającego lepiej widzieć w ciemnościach. Mit ten utrzymuje się do dzisiaj.

Doktor Marchewka

Chociaż marchew była wykorzystywana jako narzędzie propagandy wojennej, nie można całkowicie negować jej pozytywnego wpływu na oczy. Marchew jest bogatym źródłem beta-karotenu i luteiny, które są przeciwutleniaczami, zapobiegającymi uszkodzeniom oczu powodowanym przez wolne rodniki. Beta-karoten to związek chemiczny, który w wyniku reakcji chemicznych ulega przekształceniu w witaminę A. Niedobór witaminy A może prowadzić do tzw. ślepoty nocnej, która jest często odwracalna przez jej suplementację.

  Badanie Tuskegee - niemoralny eksperyment medyczny

Marchew nie powoduje więc polepszenia wzroku u zdrowej, dobrze odżywiającej się osoby, natomiast może pomóc ludziom cierpiącym na zaburzenia wzroku spowodowane niedoborem tej witaminy.

Plakaty propagandowe druga wojna
Plakaty propagandowe zachęcające do uprawy i konsumpcji marchwi

Źródła:

https://www.snopes.com/fact-check/does-eating-carrots-improve-vision/

https://www.scientificamerican.com/article/fact-or-fiction-carrots-improve-your-vision/

https://www.sciencefocus.com/the-human-body/do-carrots-really-help-you-see-in-the-dark/

https://stylzycia.polki.pl/oczy,nocna-slepota-skad-sie-bierze-gorsze-widzenie-po-zmroku,10437919,artykul.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *