
W okresie dojrzewania ludzie doświadczają wielu fizycznych zmian. Jedną z nich jest rozrost krtani. U mężczyzn przód chrząstki tarczowatej, chroniącej i otaczającej krtań zaczyna wystawać nieco na zewnątrz, tworząc uwypuklenie znane „jabłkiem Adama”. Nazwa ta zaczerpnięta została z biblijnej historii o Adamie i Ewie. Adam pod wpływem Ewy zjadł kawałek zakazanego owocu z drzewa poznania dobra i zła, a jego część utknęła mu w gardle. Co ciekawe, chociaż w powszechnej świadomości zakazany owoc kojarzy się z jabłkiem, biblijna Księga Rodzaju (Genesis) nigdy nie wspomina, o jaki rodzaj owocu chodzi.
Chrząstka tarczowata pomaga chronić ściany i przednią część krtani, w tym struny głosowe, które znajdują się bezpośrednio za nią. Dziewczęta i chłopcy mają chrząstkę tarczowatą o podobnej wielkości, jednak zmienia się to, gdy osiągają dojrzałość płciową. Jabłka Adama chłopców stają się zauważalnie większe, a ich głosy zmieniają się wraz ze wzrostem poziomu testosteronu. Ponieważ dorośli mężczyźni mają na ogół większą krtań, ich jabłka są znacznie bardziej widoczne.
Oprócz ochrony krtani, jabłko Adama nie ma żadnego innego zastosowania i nie wpływa w żaden sposób na funkcje organizmu. Kliniki chirurgii plastycznej oferują zabiegi zmniejszenia chrząstki tarczowatej. Na zabieg taki decydują się najczęściej osoby, u których wypukłość ta zbyt rzuca się oczy lub mężczyźni dokonujący zmianę płci. W większości przypadków zabieg taki nie ma żadnego wpływu na głos.
Źródła:
https://www.livescience.com/32470-why-do-we-have-an-adams-apple.html
https://www.healthline.com/health/adams-apple