Skąd biorą się worki pod oczami i jak się ich pozbyć?

W połowie marca 2020 odbyło się kilka konferencji w sprawie zagrożenia koronawirusem. Uwagę widzów skupiły podkrążone oczy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Część widzów uznała, że świadczy to o ciężkiej pracy wykonywanej przez ministra. Jest to tylko częściowa prawda. Worki pod oczami mogą być powiększone w wyniku zmęczenia i niewyspania się, jednak istnieją także inne przyczyny ich występowania.

Uwarunkowania genetyczne

Worki pod oczami są bardziej zauważalne u osób, które z powodu uwarunkowań genetycznych mają cienką i bladą skórę. Skóra tego typu powoduje, że naczynia krwionośne łatwiej prześwitują. Kiedy ludzie są zmęczeni lub zestresowani, krążenie krwi w okolicy oczu jest spowolnione, co umożliwia gromadzenie się krwi. Naczynia włosowate (cienkie naczynia krwionośne) rozciągają się i przeciekają, prowadząc do ciemnych, opuchniętych kręgów pod oczami.

Drugim sprawcą powstawania worków jest starzenie. Starsza skóra staje się zbyt luźna i ma tendencję do opadania lub marszczenia. Z wiekiem ludzie tracą także kolagen i elastynę. Kości twarzy również tracą objętość, więc skóra po prostu zwisa z twarzy. Mięśnie i tkanki wokół oka również mogą przyczyniać się do takiego wyglądu. Co więcej, niektórzy ludzie są genetycznie podatni na ruch tłuszczu z gałki ocznej do przedniej części oka. Warto zauważyć, że takie przemieszczanie tłuszczu nie jest związane z ilością snu. Innymi słowy, osoba może spać nawet i 10 godzin, ale nadal mieć worki pod oczami ze względu na genetyczne predyspozycje.

  Jak wygląda przeszczep serca?

Czynniki środowiskowe

Inną przyczyną powstawania worków pod oczami są czynniki środowiskowe. Przykładem są alergie, które powodują uwalnianie białek immunologicznych zwanych histaminami. Substancje te mogą powodować puchnięcie naczyń krwionośnych w okolicach oczu. Dodatkowym czynnikiem związanym z alergią jest pocieranie oczu, które dodatkowo stymuluje przeciekające naczynia krwionośne.

Kolejną przyczyną jest wpływ słońca na skórę. Zbyt duża ilość może powodować, że skóra staje się jeszcze cieńsza, dzięki czemu cienie pod oczami będą bardziej widoczne.

Na worki pod oczami wpływ może mieć także nasza dieta. Jedzenie słonej żywności może powodować zatrzymywanie przez organizm wody, co dodatkowo powiększa worki pod oczami. Podobny wpływ ma też palenie papierosów i picie alkoholu.

Worki pod oczami mogą także wskazywać na toczącą nas chorobę. Jeśli worki nie zanikają, są bolesne, swędzące lub zaczerwienione, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Istnieje kilka metod na pozbycie się worków pod oczami. Do metod domowych zalicza się:

– Zimny ​​kompres — zwęża naczynia krwionośne i likwiduje uczucie swędzenia.

– W przypadku alergii, pomóc mogą leki przeciwhistaminowe (Loratadyna, Cetryzyna).

– Zmniejszenie worków można także uzyskać dzięki stosowaniu kremu kofeinowego. Niektórzy ludzie używają w tym samym celu kremu na hemoroidy, jednak stosowanie go wiąże się z ryzykiem dostania się szkodliwych chemikaliów do oczu.

Jeśli domowe sposoby nie działają, lub szukamy bardziej permanentnego rozwiązania, możemy zwrócić się o pomoc do lekarza. Specjalista może zalecić laserową odnowę skóry lub chemiczny peeling. Oba zabiegi odmładzają i przebudowują skórę. Efekt takiego zabiegu może utrzymać się kilka lat. Trzecią opcją jest wstrzyknięcie pod skórę wypełniacza (np. kwas hialuronowy). Ten zabieg nie likwiduje worków, tylko maskuje je, przez podniesienie skóry wokół worka do jego poziomu. Efekt takiego zabiegu trwa 6 do 12 miesięcy – w zależności od użytego wypełniacza.

  Czy ludzie mogą jeść trawę?

Istnieje także opcja chirurgiczna. Blepharoplastyka to zabieg, podczas którego chirurg usuwa tłuszcz z dolnej części oka oraz napina mięśnie i skórę, aby uzyskać gładki wygląd. W większości przypadków zabieg taki likwiduje worki pod oczami dożywotnio.

Źródła:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bags-under-eyes/symptoms-causes/syc-20369927

https://www.healthline.com/health/dark-circle-under-eyes

https://www.feelgoodcontacts.com/blog/bags-under-eyes-symptoms-and-how-to-get-rid-of

https://www.humana.com/health-and-well-being/causes-of-undereye-bags

https://www.bbc.com/future/article/20160803-why-do-we-gets-bags-under-our-eyes

https://www.nvisioncenters.com/education/hemorrhoid-cream/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *