Skąd biorą się worki pod oczami i jak ich się pozbyć?

Skąd biorą się worki pod oczami i jak ich się pozbyć?

W połowie marca 2020 odbyło się kilka konferencji w sprawie zagrożenia koronawirusem. Jedną z rzeczy, które skupiły na sobie uwagę widzów, były podkrążone oczy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Część widzów uznała, że świadczy to o ciężkiej pracy wykonywanej przez ministra. I zagdza się – worki pod oczami mogą być powiększone w wyniku zmęczenia i niewyspania się, jednak istnieją także inne przyczyny, które omówimy w tym artykule.

 

Uwarunkowania genetyczne

Worki pod oczami są częściej bardziej zauważalne u osób, które z powodu uwarunkowań genetycznych mają cienką i/lub bladą skórę. Skóra tego typu powoduje, że naczynia krwionośne łatwiej prześwitują. Kiedy ludzie są zmęczeni lub zestresowani, krążenie krwi w okolicy oczu ma tendencję do spowalniania, umożliwiając gromadzenie się tam krwi. Naczynia włosowate (cienkie naczynia krwionośne) rozciągają się i przeciekają, prowadząc do opuchniętych, ciemnych kręgów pod oczami.

Drugim sprawcą powstawania worków jest starzenie. Starsza skóra staje się zbyt luźna i ma tendencję do opadania lub marszczenia. Z wiekiem ludzie tracą kolagen i elastynę. Kości twarzy również tracą objętość, gdy ludzie się starzeją, więc wszystko po prostu zwisa z twarzy. Mięśnie i tkanki wokół oka mogą również osłabiać i przyczyniać się do opadającego wyglądu. Co więcej, niektórzy ludzie są genetycznie podatni na ruch tłuszczu z gałki ocznej do przedniej części oka. Warto zauważyć, że takie przemieszczanie tłuszczu nie jest związane z ilością snu. Innymi słowy, osoba może spać nawet i 10 godzin, ale nadal mieć worki pod oczami ze względu na genetyczne predyspozycje.

 

Czynniki środowiskowe

Inną przyczyną powstawania worków pod oczami są czynniki środowiskowe. Przykładem są alergie, które powodują uwalnianie białek immunologicznych zwanych histaminami. Substancje te mogą powodować puchnięcie naczyń krwionośnych w okolicach oczu. Dodatkowym czynnikiem związanym z alergią jest pocieranie oczu, które dodatkowo stymuluje przeciekające naczynia krwionośne.

Kolejną przyczyną jest wpływ słońca na skórę. Zbyt duża ilość może powodować, że skóra staje się jeszcze cieńsza, dzięki czemu cienie pod oczami będą bardziej widoczne.

Na worki pod oczami wpływ może mieć także nasza dieta. Jedzenie słonej żywności może powodować zatrzymywanie przez organizm wody, co dodatkowo powiększa worki pod oczami. Podobny wpływ ma też palenie papierosów i picie alkoholu.

Worki pod oczami mogą także wskazywać na toczącą nas chorobę. Jeśli worki nie zanikają, są bolesne, swędzące lub czerwone, warto skonsultować się z lekarzem.

 

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Istnieje kilka metod pozbycia się worków pod oczami. Do domowy metod zalicza się:

– Zimny ​​kompres — zwęzi naczynie krwionośne i zatrzyma uczucie swędzenia.

– W przypadku alergii, pomóc powinny leki antyhistaminowe (Loratadyna, Cetryzyna).

– Zmniejszenie objętości worków można także uzyskać dzięki stosowaniu kremu kofeinowego. Niektórzy ludzie używają także w tym samym celu kremów na hemoroidy, jednak tutaj zalecana jest ostrożność, gdyż krem taki może spowodować podrażnienia oczu.

Jeśli domowe sposoby nie działają lub szukamy bardziej permanentnego rozwiązania, możemy zwrócić się o pomoc do lekarza. Specjalista może zalecić laserową odnowę skóry lub chemiczny peeling. Oba zabiegi odmładzają i przebudowują skórę. Efekt takiego zabiegu może utrzymać się kilka lat. Trzecią opcją jest wstrzyknięcie pod skórę wypełniacza (np. kwas hialuronowy). Ten zabieg nie likwiduje worków, tylko maskuje je, przez podniesienie skóry wokół worka do jego poziomu. Efekt takiego zabiegu trwa 6 do 12 miesięcy – w zależności od użytego wypełniacza.

Istnieje także opcja chirurgiczna. Blepharoplastyka to zabieg, podczas którego chirurg usuwa tłuszcz z dolnej części oka oraz napina mięśnie i skórę, aby uzyskać gładki wygląd. W większości przypadków taki zabieg likwiduje worki pod oczami dożywotnio.

Źródła:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bags-under-eyes/symptoms-causes/syc-20369927

https://www.healthline.com/health/dark-circle-under-eyes

https://www.feelgoodcontacts.com/blog/bags-under-eyes-symptoms-and-how-to-get-rid-of

https://www.humana.com/health-and-well-being/causes-of-undereye-bags

https://www.bbc.com/future/article/20160803-why-do-we-gets-bags-under-our-eyes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *