Dlaczego filmowi lekarze pocierają elektrody defibrylatora przed ich użyciem?

Defibrylacja to zabieg medyczny polegający na oddziaływaniu na mięsień sercowy impulsem prądu o odpowiednio dużej energii. Celem jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy.
W niemal każdym filmie, gdy widzimy zabieg defibrylacji, przed każdym przyłożeniem do klatki piersiowej lekarz energicznie pociera obie elektrody. Dlaczego?

Powodem pocierania elektrod jest rozprowadzenie na ich powierzchni żelu przewodzącego prąd. W przypadku reanimacji liczy się każda sekunda, a szybciej nałożyć sporą porcję żelu na jedną elektrodę i rozprowadzić ją na drugiej poprzez pocieranie, niż smarować każdą elektrodę osobno.

Jest jednak mały haczyk – to, co widzimy na filmach to relikt przeszłości. Nowoczesne defibrylatory używają samoprzylepnych elastycznych elektrod, które są już pokryte specjalnym przewodzącym żelem. Raz założone elektrody pozostają na miejscu, a lekarz dozuje impulsy przy pomocy aparatury, lub urządzenie robi to samo. Nie ma potrzeby zdejmowania elektrod po każdym impulsie. Filmy pokazują staroświecką defibrylację, gdyż wygląda ona bardziej dramatycznie.

Defibrylacja pierwsza pomoc manekin

Defibrylacja jest niezwykle ważna. W przypadku zakłócenia pracy serca, mózg nie otrzymuje niezbędnej ilości tlenu, a każda minuta bez tlenu zwiększa ryzyko nieodwracalnych uszkodzeń lub śmierci. Dlatego coraz częściej w miejscach publicznych możemy znaleźć zautomatyzowane defibrylatory AED. Wbrew pozorom użyć ich może także osoba niewykwalifikowana. Wystarczy włączyć urządzenie przykleić na klatkę piersiową elektrody (instrukcja urządzenia pokazuje gdzie) i czekać na dalsze instrukcje.

  Jaka jest różnica między aligotorem a krokodylem?

Defibrylator sam wykryje nieregularną pracę serca i poinstruuje nas, kiedy mamy nacisnąć przycisk. Nie musimy się też obawiać przypadkowego porażenia osoby, która tego nie potrzebuje — urządzenie nie zadziała, jeśli nie wykryje specyficznej pracy serca.

Źródła:

Podłączaj i ratuj życie! Jak używać AED – zautomatyzowanego defibrylatora zewnętrznego

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/jeden-z-gdanskich-defibrylatorow-ulicznych-wlasnie-uratowal-zycie-czlowiekowi,a,105992

https://www.cprcertified.com/blog/nine-most-unrealistic-things-that-happen-in-tv-hospitals

https://www.braininjury-explanation.com/causes-disorders/brain-injury-by-lack-of-oxygen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *