Dlaczego niektórzy ludzie mają dołeczki w policzkach?

Dlaczego niektórzy ludzie mają dołeczki w policzkach?

Dołeczki to małe wgłębienia, występujące w różnych miejscach ciała, w tym na policzkach, brodzie i dolnej części pleców. Powszechnie uważane są za cechę wyglądu dodającą atrakcyjności. W artykule tym spróbujemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego dołeczki uważane są za atrakcyjne, skąd się biorą i jaka jest ich funkcja?

Dołeczki w policzkach

Dołeczki w policzkach są spowodowane specyficzną strukturą mięśni twarzy a konkretnie mięśnia jarzmowego większego. Jest to mięsień odpowiadający za uśmiech – gdy się uśmiechamy, podciąga nasze kąciki ust do góry. Normalnie mięsień jarzmowy ma dwa zaczepienia – jedno ponad kącikami ust a drugie na kości jarzmowej (policzek, po zewnętrznej stronie oczodołu). U osób posiadających dołeczki, istnieje trzecie zaczepienie – do wewnętrznej skóry policzków. Gdy taka osoba się uśmiecha, mięsień wciąga przylepioną do mięśnia skórę policzka, tworząc dołeczki.

Mięsień jarzmowy większy
Mięsień jarzmowy większy (wikimedia commons)

Ponieważ wgłębienia w policzkach wykształcają się w okresie płodowym, czasami są błędnie określane jako wada wrodzona. Wgłębienia w policzkach co prawda nie mają żadnej biologicznej funkcji, ale także nie mają żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Po prostu są, bo są.

Dołeczek w podbródku

Dołeczek w podbródku najczęściej powstaje z powodu budowy kości żuchwy. Żuchwa  kształtuje się w okresie płodowym,  zrastając z dwóch części: lewej i prawej. Jeśli połówki nie zrosną się ze sobą całkowicie, powoduje to powstanie niewielkiego wgłębiania w miejscu łączenia. Podobnie jak w przypadku dołeczków w policzkach nie ma to żadnego znaczenia biologicznego.

Dołeczek w podbródku ben affleck

W niektórych przypadkach za dołeczek odpowiada mięsień bródkowy.

Dołeczki nad pośladkami (dołeczki Wenus)

Dołeczki Wenus to malutkie wgłębienia nad pośladkami. Znajdują się w obszarze odcinka lędźwiowego całkowicie pozbawionym mięśni. Najczęściej ich posiadaczkami są kobiety, jednak część mężczyzn także je posiada. W tym przypadku mówimy o dołeczkach Apollo. Podobnie jak w przypadku dołeczków na twarzy, dołeczki Wenus nie mają znaczenia biologicznego, chociaż niektórzy badacze sugerują, że dołeczki nad pupą oznaczają lepsze ukrwienie okolic intymnych, co może wpływać pozytywnie na doznania seksualne.

Dołeczki Wenus

Dlaczego dołeczki w policzkach uważane są za atrakcyjne?

Powody są dwa. Po pierwsze dołeczki podkreślają uśmiech, przez co wydaje się bardziej szczery i radosny. Po drugie wyglądają uroczo, gdyż kojarzą nam się z niemowlęcą buzią. Niektóre badania sugerują, że obecność dołeczków może przekazać więcej informacji o intensywności wyrazu twarzy.

Czy można dostać dołeczków w policzkach od ćwiczeń?

Niestety nie. Gimnastyka mięśni twarzy poprawi jej kontury i ogólny wygląd jednak w żaden sposób nie jest w stanie spowodować pojawienie się dołeczków. Jedynym rozwiązaniem jest zabieg zwany dimpleplastyka. Od wewnętrznej strony policzków lekarz dokona niewielkiego nacięcia, przez które wytnie niewielki kawałek mięśnia i usunie odrobinę tkanki tłuszczowej, po czym założy szew łączący skórę z mięśniem. Szew jest rozpuszczalny, więc dodatkowe wizyty związane z jego zdejmowanie nie będą potrzebne. W miejscu szwu pojawi się blizna, która połączy ze sobą na stałe skórę z mięśniem. Zabieg jest bardzo prosty a szanse na komplikacje stosunkowo małe.

Korekta dołeczka w podbródku

W przypadku dołeczków w podbródku sprawa jest zupełnie inna. Chociaż w większości przypadków są one obierane pozytywnie, w niektórych przypadkach mogą powodować zakłócenie symetrii twarzy. Dołek może być zbyt głęboki, lub nierówno umiejscowiony. W takim przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Musi on ustalić przyczynę dołeczka i zaproponować metodę korekty. Najprostszą jest użycie wypełniacza – kwasu hialuronowego.  Zabieg taki trwa kilkanaście minut i jest niemal bezbolesny. W przypadku gdy za problem odpowiadają mięśnie, lekarz może zalecić zastrzyk z botoksu, czyli toksyny botulinowej. Substancja ta paraliżuje mięśnie, co spowoduje zmniejszenie ich napięcia i poluźnienie wciąganiej skóry. W zależności od użytej substancji zabieg efekt będzie się utrzymywał  od kilku miesięcy do dwóch lat. Permanentną opcją jest operacja podbródka. W zależności od potrzeby lekarz może spiłować nadmiar kości, wypełnić lukę specjalnym implantem, skorygować położenie mięśni, lub użyć kombinacji powyższych metod. Wadą jest długa rekonwalescencja. Występuje także różnica w cenie. Zabieg kosmetyczny to od 800 do 2000 złotych, natomiast interwencja chirurgiczna to koszt kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Źródła:

https://www.healthline.com/health/dimpleplasty

https://aedit.com/procedure/dimpleplasty

https://www.bustle.com/articles/84021-why-do-people-have-dimples-the-reason-some-smiles-are-so-darn-cute-explained

https://www.medicinenet.com/are_dimples_rare/article.htm

https://www.drlamperti.com/blog/news-and-updates/uncategorized/how-to-remove-a-cleft-chin

Leave a Reply

Your email address will not be published.