Dlaczego niektórzy ludzie mają dołeczki w policzkach?

Dołeczki to małe wgłębienia, występujące w różnych miejscach ciała, w tym na policzkach, brodzie i dolnej części pleców. Powszechnie uważane są za atrakcyjną cechę wyglądu. W artykule tym spróbujemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego dołeczki uważane są za atrakcyjne, skąd się biorą i jaka jest ich funkcja?

Dołeczki w policzkach

Dołeczki w policzkach są spowodowane specyficzną strukturą mięśni twarzy a konkretnie mięśnia jarzmowego większego. Jest to mięsień odpowiadający za uśmiech – gdy się uśmiechamy, podciąga nasze kąciki ust do góry. Normalnie mięsień jarzmowy ma dwa zaczepienia – jedno ponad kącikami ust a drugie na kości jarzmowej (policzek, po zewnętrznej stronie oczodołu). U osób posiadających dołeczki, istnieje trzecie zaczepienie – do wewnętrznej skóry policzków. Gdy taka osoba się uśmiecha, mięsień wciąga przylepioną do mięśnia skórę policzka, tworząc dołeczek.

Mięsień jarzmowy większy
Mięsień jarzmowy większy (wikimedia commons)

Ponieważ wgłębienia w policzkach wykształcają się w okresie płodowym, czasami są błędnie określane jako wada wrodzona. Wgłębienia w policzkach co prawda nie mają żadnej biologicznej funkcji, ale także nie mają żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Po prostu są, bo są.

Dołeczek w podbródku

Dołeczek w podbródku najczęściej powstaje z powodu budowy kości żuchwy. Żuchwa kształtuje się w okresie płodowym, zrastając z dwóch części: lewej i prawej. Jeśli połówki nie zrosną się ze sobą całkowicie, powoduje to powstanie niewielkiego wgłębiania w miejscu łączenia. Podobnie jak w przypadku dołeczków w policzkach nie ma to żadnego znaczenia biologicznego.

Dołeczek w podbródku ben affleck

W niektórych przypadkach za dołeczek odpowiada mięsień bródkowy.

  Dlaczego na świecie używa się tylko czterech kolorów paszportów?

Dołeczki nad pośladkami (dołeczki Wenus)

Dołeczki Wenus to malutkie wgłębienia nad pośladkami. Znajdują się w całkowicie pozbawionym mięśni obszarze odcinka lędźwiowego. Występują częściej u kobiet, jednak mogą je posiadać także mężczyźni – mówimy wtedy o dołeczkach Apollo. Podobnie jak w przypadku dołeczków w policzkach, dołeczki Wenus nie mają znaczenia biologicznego, chociaż niektórzy badacze sugerują, że dołeczki nad pupą oznaczają lepsze ukrwienie okolic intymnych, co może wpływać pozytywnie na doznania seksualne.

Dołeczki Wenus

Dlaczego dołeczki w policzkach uważane są za atrakcyjne?

Powody są dwa. Po pierwsze dołeczki podkreślają uśmiech, przez co wydaje się bardziej szczery i radosny. Po drugie wyglądają uroczo, gdyż kojarzą nam się z niemowlęcą buzią. Niektóre badania sugerują, że obecność dołeczków może przekazywać więcej informacji o intensywności wyrazu twarzy.

Czy dołeczków można dostać od ćwiczeń?

Niestety nie. Gimnastyka mięśni twarzy poprawi jej kontury i ogólny wygląd jednak w żaden sposób nie jest w stanie spowodować pojawienia się dołeczków. Jedynym rozwiązaniem jest zabieg zwany dimpleplastyką. Lekarz dokonuje nacięcia na wewnętrzej stronie policzków, przez które wycina niewielki kawałek mięśnia i usuwa odrobinę tkanki tłuszczowej. Następnie zakłada szew łączący skórę z mięśniem. Szew jest rozpuszczalny, więc dodatkowe wizyty związane z jego zdejmowaniem nie są potrzebne. W miejscu szwu pojawi się blizna, która połączy ze sobą na stałe skórę z mięśniem. Zabieg jest bardzo prosty a szanse na komplikacje stosunkowo małe.

Korekta dołeczka w podbródku

W przypadku dołeczków w podbródku sprawa jest zupełnie inna. Chociaż w większości przypadków są one obierane pozytywnie, w niektórych przypadkach mogą powodować zakłócenie symetrii twarzy. Dołek może być zbyt głęboki, lub krzywy. W takim przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Musi on ustalić przyczynę dołeczka i zaproponować metodę korekty. Najprostszą jest użycie wypełniacza – kwasu hialuronowego.  Zabieg taki trwa kilkanaście minut i jest niemal bezbolesny. W przypadku gdy za problem odpowiadają mięśnie, lekarz może zalecić zastrzyk z botoksu, czyli toksyny botulinowej. Substancja ta paraliżuje mięśnie, co spowoduje zmniejszenie ich napięcia i poluźnienie wciąganiej skóry. W zależności od użytej substancji zabieg efekt będzie się utrzymywał  od kilku miesięcy do dwóch lat. Permanentną opcją jest operacja podbródka. W zależności od potrzeby lekarz może spiłować nadmiar kości, wypełnić lukę specjalnym implantem, skorygować położenie mięśni, lub użyć kombinacji powyższych metod. Wadą jest długa rekonwalescencja. Występuje także różnica w cenie. Zabieg kosmetyczny to od 800 do 2000 złotych, natomiast interwencja chirurgiczna to koszt kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dlaczego korektę wyglądu nazywamy operacją plastyczną?

Źródła:

  Co to jest "Liczba Bacona"?

https://www.healthline.com/health/dimpleplasty

https://aedit.com/procedure/dimpleplasty

https://www.bustle.com/articles/84021-why-do-people-have-dimples-the-reason-some-smiles-are-so-darn-cute-explained

https://www.medicinenet.com/are_dimples_rare/article.htm

https://www.drlamperti.com/blog/news-and-updates/uncategorized/how-to-remove-a-cleft-chin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *