Dlaczego korektę wyglądu nazywamy operacją plastyczną?

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny zajmująca się rekonstrukcją i korektą defektów wyglądu. Zajmuje się ona zarówno wadami wrodzonymi, urazami (np. poparzenia), jak zabiegami czysto estetycznymi. Dlaczego jednak nazywamy ją „plastyczną”?

U większości osób przymiotnik „plastyczna” wywołuje skojarzenia z różnego rodzaju implantami używanymi do korekty wyglądu. Przykładem mogą być tutaj na przykład silikonowe wkładki do piersi. Problem w tym, że silikon nie zalicza się do plastików, gdyż strukturą zbliżony jest do gumy. Same wkładki zresztą tez niekoniecznie muszą być w całości wykonane z silikonu – niektóre są wypełnione roztworem fizjologicznym. Mało tego – nazwa chirurgia plastyczna pojawiła się nie tylko o kilka dekad wcześniej niż implanty piersi, ale nawet jeszcze przed wynalezieniem plastiku (plastik wynaleziono w 1907 roku).

Słowo plastyczny pochodzi od łacińskiego plasticus i greckiego plastikos, co oznacza „podatny na formowanie”. W XVI wieku termin zaczął być używany do opisywania dowolnego plastycznego materiału (np. glina albo wosk), który można formować. W XVII wieku zaczęto też tak określać artystów zajmujących się tego typu rzeźbą.

Pierwsza pisemna wzmianka o chirurgii plastycznej pochodzi z czasopisma medycznego The Lancet z 1837 roku. W magazynie nazwano ją „gałęzią chirurgii, w której operujący staje się prawdziwym artystą”. Słowo „plastyczna” nie odnosiło się jedynie do faktu, że chirurg formował ludzkie ciało, które jest bardzo plastyczne; odwoływało się także do dawnych artystycznych konotacji tego słowa. Określenie spopularyzowało się na dobre dopiero w XIX wieku.

  Jak Działa Hipnoza: Fakty i Mity o Terapii Hipnotycznej

chirurgia plastyczna lancet

Amerykańskie stowarzyszenie chirurgii plastyczniej (ABPS) zostało założone w 1937. Było to na długo przed masową produkcją tworzyw sztucznych, z których korzystamy dzień. Gdy tworzywa sztuczne w końcu zagościły na stałe w naszym życiu, nazwa materiału, z którego są zrobione, przesłoniła prawdziwe pochodzenie słowa „plastyczna”.

Źródła:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1748681518300913#bib0300

https://tiny.pl/9k8wj

https://www.plasticsurgery.org/news/blog/how-plastic-surgeons-got-their-name

Why Do They Call it Plastic Surgery?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *