Czy ptasie odchody mogą uszkodzić lakier auta?

Dla miłośników czterech kółek chyba nie ma bardziej frustrującego uczucia, niż spędzenie godziny na szorowaniu, polerowaniu i woskowaniu auta, tylko po to, by zobaczyć duży białawy rozbryzg na świeżo czyszczonej powierzchni. Nie da się ukryć, że ptaki traktują pojazdy jak ruchome toi-toie. Niestety oprócz zmarnowanej pracy i zszarganych nerwów, ptasia kupa niesie dużo większe zagrożenie – może permanentnie uszkodzić lakier.

Problem tkwi w budowie ptasiego układu pokarmowego. Przed wydaleniem odchody trafiają do organu zwanego kloaką, w którym zostają wymieszane z moczem. Kiedy ptak pozbywa się zbędnego ładunku, na powierzchni auta ląduje kleista mieszanka o bardzo kwaśnym odczynie. Dla lakieru jest to mieszanka żrąca. Kwas zawarty w moczu zaczyna szybko niszczyć wszystko, co napotka na swojej drodze: wosk, przezroczystą powłokę i w końcu farbę. W ciągu kilku godzin na lakierze może zostać wyżarta plama grubości kartki papieru.
Uszkodzenie lakieru
Uszkodzenie lakieru powstałe w wyniku przedłużonego kontaktu z ptasimi odchodami
Na szybkość niszczenia lakieru wpływ mają także warunki pogodowe. Gdy lakier jest nagrzany, ulega rozszerzeniu, co przyśpiesza szkodliwą reakcję. Przy odpowiednich warunkach ptasia kupa może pozostawić trwały ślad nawet w ciągu kilku minut. Nie pomaga też fakt, że ptasie odchody spadają ze sporej wysokości, czasami na poruszający się pojazd, przez co impet jeszcze bardziej przykleja substancję do auta.

Jak usunąć ptasie odchody?

Świeżą kupę najłatwiej zetrzeć miękką i mokrą ścierką. Trzeba jednak uważać, gdyż odchody mają właściwości ścierające. Im dłużej zwlekamy z czyszczeniem, tym trudniej usunąć niechciany nalot. Pod wpływem temperatury i promieni UV ptasia wydzielina zamienia się w substancję przypominającą gips. Próba jej zeskrobania może skończyć się mechanicznym uszkodzeniem lakieru. Dlatego najlepszą metodą jest wcześniejsze rozmiękczenie nalotu. Istnieją specjalne preparaty do usuwania odchodów, jednak jeśli ich akurat nie posiadamy, możemy użyć wody z mydłem, lub sodą oczyszczoną (neutralizuje kwaśny odczyn) lub zwykłej wody mineralnej gazowanej. Nie wolno jednak używać żadnych napojów słodzonych (np. coli), gdyż zawarte w nich substancje mogą dokonać większych zniszczeń niż odchody. Niektórzy sugerują także użycie popularnego środka do rdzy WD-40. Niewielka ilość preparatu potrafi rozpuścić odchody w kilkanaście sekund, jednak należy się upewnić, że po ich usunięciu dokładnie wyczyścimy karoserię z resztek preparatu. Będąca jednym ze składników preparatu nafta może przeżreć lakier w ciągu kilku dni.

  Dlaczego w talii kart znajduje się joker?

Oczywiście nawet najbardziej dbający o swoje auto kierowca nie zawsze od razu zauważy odchody na karoserii. Dlatego najlepszą metodą na radzenie sobie z odchodami jest prewencja. Oprócz uważnego dobierania miejsca do parkowania warto regularnie woskować auto, gdyż wosk tworzy dodatkową barierę ochronną.

Warto jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy – bezpieczeństwie. W ptasim kale mogą znajdować się setki wirusów i pasożytów. Ornitoza, kryptokokoza, listerioza czy toksoplazmoza to tylko niektóre z ciężkich do wyleczenia chorób jakimi możemy się zarazić poprzez kontakt z ptasimi odchodami. Z tego powodu zalecane jest noszenie odzieży ochronnej (maska, rękawiczki) i dokładnie umycie się po czyszczeniu samochodu.
Źródła:
https://avalonking.com/blog/what-to-do-when-birds-wreck-your-cars-paint-job/
https://stopptak.com.pl/choroby-przenoszone-przez-ptaki/
https://www.valleyhondadealers.com/blog/7-easy-ways-to-get-bird-poop-off-your-car/
https://avalonking.com/blog/will-wd-40-damage-your-car-paint/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gastrolity

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *