Skąd się wzięła nazwa hot dog?

Parówka w bułce z dodatkiem sosu jest jedną z najpopularniejszych potraw typu fast food. Nic dziwnego – jest smaczna, łatwa w przygotowaniu i wygodna w konsumpcji. Jednak, dlaczego nazywamy ją “gorącym psem”?

Na temat pochodzenia parówek istnieje kilka teorii. Jedna z nich twierdzi, że wynalezione zostały we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Od nazwy miasta pochodzi nazwa kiełbasy używanej często w hot dogach — frankfurterki. Jednak twierdzenie to jest kwestionowane przez tych, którzy uważają, że popularna niemiecka kiełbasa znana jako “dachshund” (jamnik) – została stworzona pod koniec 1600 roku przez mieszkającego w Coburgu, niemieckiego rzeźnika Johanna Georghehnera. Georghehner miał się później przenieść do Frankfurtu, aby promować swój nowy produkt. Austriacy z kolei uważają, że miejscem narodzin używanej w hot dogach parówki jest Wiedeń.

Frankfurt nad menem
Frankfurt nad Menen (wikimedia commons)

Parówki razem z imigrantami zawędrowały do USA. Nie wiadomo kto po raz pierwszy sprzedał parówkę z mleczną bułką. Niektórzy wskazują na niejakiego Charlesa Feltmana, niemieckiego piekarza, który w 1871 otworzył stoisko z hot dogami na Coney Island. W pierwszym roku działalności miał sprzedać 3684 hot dogów. Feltman prawdopodobnie nie był wynalazcą hot doga, tylko jego popularyzatorem, a swój pomysł podpatrzył u jednego z bezimiennych imigrantów, którzy sprzedawali parówkę z bułką już w latach 60. Niektórzy badacze twierdzą, że hot dog narodził jeszcze wcześniej w Niemczech, gdyż Niemcy swoje parówki spożywali na ogół z chlebem lub bułką. Niewykluczone więc, że dla wygody lub z pośpiechu, umieszczali swoje parówki w środku bułki, tworząc pierwsze hot dogi.

  Co Oznacza 'Kozioł Ofiarny'? Historia i Znaczenie

W 1893 hot dogi były już bardzo popularną potrawą. Sprzedawano je na ulicy, pojawiały się na różnego rodzaju imprezach i wydarzeniach sportowych. Proceder sprzedaży przekąski podczas meczów zapoczątkował niemiecki imigrant Chris von der Ahe. Der Ahe posiadał udziały w drużynie baseballowej St. Louis Brown (obecnie St. Louis Cardinals). Przedsiębiorca zaobserwował zwiększoną sprzedaż piwa i przekąsek w należącej do niego piwiarni położonej w okolicy stadionu. Wprowadzenie sprzedaży piwa, hot dogów i innych przekąsek podczas meczów było strzałem w dziesiątkę.

Chris_von_der_Ahe
Chris von der Ahe – popularyzator hot dogów

Skąd się wzięła nazwa “hot dog”?

A skąd wzięła się nazwa? Podobnie jak w przypadku pochodzenia parówki istnieje kilka teorii. Jedna z nich przypisuje ukucie terminu pracującemu dla gazety New York Times rysownikowi Tadowi Dorganowi. Tad był bardzo popularnym twórcą krótkich satyrycznych komiksów. W jednym z nich miał sportretować sprzedawców hot dogów, którzy krzyczeli: „Get your dachshund sausages while they’re red hot!”. Ponieważ rysownik nie wiedział, jak się pisze „dachshung”, miał napisać po prostu „hot dog”. Teoria ta brzmi prawdopodobnie, gdyż Dorgan jest twórcą wielu słów i powiedzeń używanych do dziś. To jego paskom komiksowym amerykanie zawdzięczają określenia takie jak: “dumbbell” (osoba głupia); “for crying out loud” (na litość boską) czy “hard boiled” (postać twarda i cyniczna). Problem z tą teorią jest taki, że komiks pochodzi z 1906, a nazwa hot dog była już wtedy w powszechnym użyciu.

O wiele bardziej prawdopodobne, że nazwa hot dog została ukuta jako złośliwe nawiązanie do pochodzenia mięsa, z którego robione są niemieckie parówki. Parówki i frankfurterki miały być robione z psiego mięsa. Oskarżenia nie były całkowicie wyssane z palca, gdyż w Niemczech w XIX i XX wieku, w czasach kryzysu dochodziło do konsumpcji psiego mięsa. A kryzysów w historii Niemiec nie brakowało. Słowo “hot dog” w gazecie ukazało się po raz pierwszy w 1884. Na początku XX wieku, było już w powszechnym użyciu. Nakręcony przez Thomasa Edison w 1904 roku krótki film pt. “Dog factory” w żartobliwy sposób pokazuje, z czego składa się kiełbasa w hot dogu.

  George Stinney - najmłodsza osoba skazana na krzesło elektryczne

 

Źródła:

https://www.nytimes.com/1907/06/23/archives/germanys-dog-meat-market-consumption-of-canines-and-horses-is-on.html

http://content.time.com/time/subscriber/article/0,33009,884181,00.html

https://www.etymonline.com/search?q=hot%20dog

https://www.hot-dog.org/culture/hot-dog-history

https://www.stlmag.com/Forgotten-Father-Chris-Von-der-Ahe/

https://www.barrypopik.com/index.php/new_york_city/entry/hot_dog_polo_grounds_myth_original_monograph/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *