Gdzie znajduje się Stara Zelandia?

Gdzie znajduje się Stara Zelandia?

Nazwa jednego z największych miast na świecie, czyli Nowego Jorku pochodzi od miasta w północnej Anglii. Nowy Meksyk, czyli stan na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych, swoją nazwę wziął od sąsiadującego z nim Meksyku. Podobnych przykładów jest wiele. Kolonizatorom i odkrywcom bez wątpienia brakowało inwencji twórczej, gdyż zamiast wymyślić oryginalną nazwę danego regionu, używali nazwy jakiegoś istniejącego miejsca i dodawali przymiotnik „nowy”. Bez wątpienia tą samą logiką kierowali się odkrywcy Nowej Zelandii. Pytanie jednak, gdzie znajduje się „stara” Zelandia?

Odkrywcą Nowej Zelandii był Holender Abel Tasman. Gdy 13 grudnia 1642 ujrzał nowy ląd, Tasman mylnie uznał, że ma przed sobą odkrytą przed trzydziestu laty Wyspę Stanów (Staten Landt), będącą częścią Argentyny. Pierwszą nazwą Nowej Zelandii jest więc Staten Landt. Tasman nie miał jednak okazji nacieszyć się swoim odkryciem, gdyż jedna z jego łodzi została zaatakowana przez Maorysów, zmuszając go do odwrotu. W wyniku atak zginęło czterech żeglarzy. Tasman nazwał to miejsce Zatoką Morderców (obecnie Złota Zatoka).

Isaack Gilsemans Zatoka morderców
Isaack Gilsemans. Zatoka morderców. (Wikimedia commons)

W podobnym czasie odbywała się inna wyprawa dowodzona przez odkrywcę Hendrika Brouwera. Podczas wyprawy do Chile Brouwer przypadkiem odkrył, że odkrycie Tasmana było pomyłką.  Staten Landt  nie było częścią Argentyny. Holenderscy kartografowie zmienili więc nazwę na Nieuw Zeeland na cześć znajdującej się przy granicy z Belgią holenderskiej prowincji Zeeland. Warto zwrócić uwagę, że nazwa nie ma nic wspólnego z Zelandią w Danii, której oryginalna nazwa brzmi Sjælland.

Mimo iż Nieuw Zeeland była już powszechnie znana, obszar był wciąż niezbadany przez zachodnich odkrywców. Dopiero w latach siedemdziesiątych XVIII wieku wyspę odwiedził anglik James Cook. Celem jego podróży było śledzenie Tranzytu Wenus, czyli rzadkiego zjawiska przejścia planety Wenus przez tarczę słoneczną. To Cook sporządził mapę wybrzeża tego obszaru i jest odpowiedzialny za anglicyzację nazwy na „Nowa Zelandia” (New Zeeland).

Źródła:

Was There Ever a ‘Zealand’ Before New Zealand?

https://wisdombiscuits.com/where-is-old-zealand/

https://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2004/28may_cook

https://en.wikipedia.org/wiki/Hendrik_Brouwer

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.