Gdzie znajduje się Stara Zelandia?

Nazwa jednego z największych miast na świecie, czyli Nowego Jorku pochodzi od miasta w północnej Anglii. Nowy Meksyk to stan na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych, który swoją nazwę wziął od sąsiadującego z nim Meksyku. Podobnych przykładów jest wiele. Kolonizatorom i odkrywcom bez wątpienia brakowało inwencji twórczej, gdyż zamiast wymyślić oryginalną nazwę danego regionu, używali nazwę istniejącego miejsca i dodawali do niej przymiotnik „nowy”. Bez wątpienia tą samą logiką kierowali się odkrywcy Nowej Zelandii. Pytanie jednak, gdzie znajduje się „stara” Zelandia?

Odkrywcą Nowej Zelandii był Holender Abel Tasman. Gdy 13 grudnia 1642 ujrzał nowy ląd, Tasman mylnie uznał, że ma przed sobą odkrytą przed trzydziestu laty Wyspę Stanów (Staten Landt), będącą częścią Argentyny. Pierwszą nazwą Nowej Zelandii jest więc Staten Landt. Tasman nie miał jednak okazji nacieszyć się swoim odkryciem, gdyż jedna z jego łodzi została zaatakowana przez Maorysów, zmuszając go do odwrotu. W wyniku ataku zginęło czterech żeglarzy. Tasman nazwał to miejsce Zatoką Morderców (obecnie Złota Zatoka).

Isaack Gilsemans Zatoka morderców
Isaack Gilsemans. Zatoka morderców. (Wikimedia commons)

W podobnym czasie odbyła się inna wyprawa dowodzona przez odkrywcę Hendrika Brouwera. Podczas wyprawy do Chile Brouwer przypadkiem zauważył, że odkrycie Tasmana było pomyłką – Staten Landt  nie było częścią Argentyny. Holenderscy kartografowie zmienili więc nazwę na Nieuw Zeeland na cześć znajdującej się przy granicy z Belgią holenderskiej prowincji Zeeland. Warto zwrócić uwagę, że nazwa nie ma nic wspólnego z Zelandią w Danii, której oryginalna nazwa brzmi Sjælland.

  Black Friday. Dlaczego święto promocji nazywamy Czarnym Piątkiem?

Mimo iż Nieuw Zeeland była już powszechnie znana, obszar był wciąż niezbadany przez zachodnich odkrywców. Dopiero w latach siedemdziesiątych XVIII wieku wyspę odwiedził anglik James Cook. Celem jego podróży było śledzenie Tranzytu Wenus, czyli rzadkiego zjawiska przejścia planety Wenus przez tarczę słoneczną. To Cook sporządził mapę wybrzeża tego obszaru i jest odpowiedzialny za anglicyzację nazwy na „Nowa Zelandia” (New Zeeland).

Źródła:

https://theculturetrip.com/pacific/new-zealand/articles/was-there-ever-a-zealand-before-new-zealand/

Where is Old Zealand?

https://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2004/28may_cook

https://en.wikipedia.org/wiki/Hendrik_Brouwer

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *