Dlaczego hotele używają białych pościeli?

Dlaczego hotele używają białych pościeli?

Pomimo niezliczonych kolorów, wzorów i stylów pościeli dostępnych na rynku, w hotelach króluje jeden rodzaj: biały. Biel oczywiście wygląda schludnie i kojarzy się czystością, jednak biorąc pod uwagę jak łatwo takie łóżko zaplamić, pozostaje pytanie, dlaczego hotele decydują się na wybór takiego koloru?

Popularność białych pościeli jest stosunkowo nowa. Do lat 90. W hotelach można było spotkać łóżka przystrojone w różnych kolorach: czerwone, niebieskie, brązowe czy w różnokolorowe wzory. Powód ku temu był prosty — kolorowe prześcieradła były łatwiejsze do czyszczenia i lepiej maskowały plamy. Nawet jeśli plama po szmince nie sprała się idealnie, to na tle czerwono różowego wzoru była niemal niewidoczna.

Hotel Hilton w latach 70
Zdjęcie z ulotki reklamującej hotel Hilton. Wczesne lata 70-te.

W latach 90. sieć hoteli Westin rozpoczęła eksperymenty z wystrojem wnętrz pokoi. Używano różnych kolorów, od neutralnych aż po krzykliwe. Goście następnie byli ankietowani na temat wrażeń z pobytu. Ku zaskoczeniu managerów, za najbardziej luksusowe pokoje goście uznawali te z łóżkami zasłanymi w kolorze białym. Niektórzy klienci myśleli nawet, że hotel musiał zostać niedawno wyremontowany. Pod wpływem pozytywnych opinii sieć zaczęła wprowadzać biały we wszystkich hotelach. Pozytywne opinie gości nie umknęły oczywiście konkurencji i wkrótce niemal cała branża zaczęła używać śnieżnobiałych pościeli.

Wkrótce kolor biały pojawił się w niemal każdym hotelu. Coś, co wcześniej wydawało się wielką wadą, okazało się wielką zaletą. Na białym prześcieradle plam nie jest łatwo ukryć, jednak dzięki temu gość hotelowy na pierwszy rzut oka wiedzie, że ma do czynienia ze świeżo przygotowany łóżkiem. Zmiana koloru pościeli była także prostym i stosunkowo niedrogim ulepszeniem. Pokoje stawały się jaśniejsze, a biel ładnie kontrastowała z kolorowymi elementami wystroju pokoju. Wbrew temu co podpowiada intuicja, białe pościele okazały się także łatwiejsze w czyszczeniu i utrzymaniu. Ponieważ nie istnieje ryzyko sprania i wyblaknięcie koloru, pościele mogą być prane w wysokich temperaturach i z dodatkiem silnych chemikaliów, które są w stanie usunąć niemal każde zabrudzenie.

Źródła:

https://www.womanandhome.com/life/white-bedding-hotels-sheets-311893/

The Real Reason Hotels Use White Sheets

https://www.travelandleisure.com/hotels-resorts/why-hotels-use-white-bedding

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.