Co oznaczają kolorowe kwadraty na opakowaniach?

Co oznaczają kolorowe kwadraty na opakowaniach?

Na opakowaniach produktów można znaleźć mnóstwo symboli. Wiele z nich dotyczy standardów, jakie znajdujący się w danym opakowaniu produkt spełnia, a inne z jakiego materiału wykonane jest opakowanie. Znaczenia większość z nich łatwo się domyślić, a jeśli nie to zawsze można je zidentyfikować, wpisując odpowiednie słowa w internetową wyszukiwarkę. Jeśli wpiszemy w Google co oznacza symbol CE? dowiemy się, że jest to skrót od Conformité Européenne i oznacza, że produkt spełnia standardy Unii Europejskiej. Jednak czasami na opakowaniach możemy znaleźć kolorowe figury geometryczne, położone w dosyć przypadkowych miejscach. Co one oznaczają?

Pasek kolorowych kółek lub kwadratów

Jest to znacznik drukarski fachowo nazywany paskiem kontroli koloru. Najczęściej jest to zbiór różnokolorowych prostokątów lub kółek służących do kontroli nafarbienia druku. W pasku tym na ogół można znaleźć wszystkie kolory użyte na opakowaniu. Pasek pozwala sprawdzić, czy kolory zachowują prawidłowy odcień. Dokonuje tego albo maszyna, albo człowiek poprzez inspekcję wizualną.

Opakowanie płatków śniadaniowych tył
Opakowanie płatków śniadaniowych. Na dole widoczny pasek kontroli koloru

Jeśli na opakowaniu nie ma takiego bloczku, nie jest to powód do zmartwień. Decyzja o włączeniu tego elementu jest opcją, a nie regułą — chociaż większość produktów wytwarzanych na dużą skalę używa tego systemu. Niektóre firmy odcinają również kolorowe bloki podczas procesu pakowania.

Celownik

Bardzo często wraz z paskiem kontroli koloru można odnaleźć symbol przypominający celownik. Symbol ten nazywa się paserem lub punkturą. Służy on do dokładnego nanoszenia obrazu drukowego kolejnymi farbami w to samo miejsce. Podobnie jak w przypadku bloczku kolorów nie ma to żadnego znaczenia dla konsumenta.

paser zła kalibracja
Przykładowy paser i efekty złej kalibracji

 

Kolorowy kwadrat lub prostokąt

Bardzo często spotykany na różnego rodzaju tubkach i opakowaniach zgrzewanych. Wokół tego symbolu narosło wiele dziwnych mitów. Niektórzy uważają, że kolor kwadratu na paście do zębów oznacza obecność substancji syntetycznych znajdujących się w paście do zębów. W takim układzie czarny lub czerwony kwadrat ma być niezwykle szkodliwy a zielony oznaczać substancje naturalne i organiczne. Jest to zwykły mit. Tak naprawdę kwadraty te działają jako znaczniki dla czujników w maszynach tnących. Dzięki kwadratowi maszyna wie, w którym miejscu ma plastik uciąć. Kolory kwadratów zależą od urządzenia i stosowanej maszyny, jednak nie mają żadnego ukrytego znaczenia. Kwadrat ma po prostu jak najbardziej kontrastować z resztą opakowania.

Pasta do zębów kwadrat

Źródła:

https://www.gwp.co.uk/guides/transit-packaging-symbols/

The Purpose of Color and Registration Marks on Packaging

https://fullersociety.com/what-are-colored-circles-food-packages-591761

https://slate.com/culture/2013/01/color-spots-on-packages-what-are-those-things.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Paser_(poligrafia)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *