O co chodzi z memem Let’s go Brandon?

O co chodzi z memem Let’s go Brandon?

Mem „Let’s go Brandon” szturmem podbił Internet, jednak co oznacza i kim jest „Brandon”?

Wszystko rozpoczęło się w trakcie finałów wyścigów NASCAR Xfinity Series, podczas którego reporterka stacji NBC, Kelli Stavast, przeprowadzała wywiad z kierowcą Brandonem Brownem. Gdy rajdowiec udzielał wywiadu, tłum zaczął skandować wulgarne hasło „F*ck Joe Biden” (Pie*rzyć Joe Bidena). Krzyki były bardzo głośne i wyraźnie. Niezręczność całej sytuacji potęgował fakt, że telewizja, dla której pracuje reporterka, jest przychylna prezydenturze Joe Bidena. Próbując wybrnąć z kłopotliwej sytuacji, dziennikarka powiedziała, że słychać jak tłum skanduje „Let’s go Brandon”.

Intencją dziennikarki była prawdopodobnie desperacka próba odwrócenia uwagi widzów od wulgarnego hasła, jednak niektórzy widzowie i komentatorzy polityczni uznali sytuację za dowód na stronniczość stacji NBC. Pojawiły się nawet nawiązania do zeszłorocznych protestów Black Lives Matter, podczas których reporter CNN stojący na tle płonących budynków i aut twierdził, że protest jest “ognisty”, jednak przebiega pokojowo. Tak czy inaczej, sytuacja była szeroko komentowana w mediach i na efekty nie trzeba było długo czekać.

CNN pokojowy protest

Już dzień później hasło było skandowane na największych imprezach sportowych: meczach ligi NFL (futbol amerykański) i NFL (baseball), a w internecie pojawiły się dziesiątki memów. Oprócz tego niektórzy prześmiewcy próbowali używać mema w przestrzeni publicznej. Nowym trendem jest „wkręcanie” pracowników różnych instytucji, aby wygłosili hasło przez system nagłaśniający. Żartowniś podchodzi do punktu obsługi, twierdzi, że szuka kolegi o imieniu Lesgo Brandon i prosi o pomoc w jego odnalezieniu.

Na fali popularności mema pojawiły się także kilka piosenek, z czego jedna podbiła listę przebojów ITunes. Przynajmniej jeden z utworów został zbanowany przez YouTube, jednak internetowy gigant twierdzi, że piosenka została usunięta nie z powodu krytyki prezydenta, a z powodu “medycznej dezinformacji”.

Źródła:

https://www.hitc.com/en-gb/2021/10/20/who-is-loza-alexander-as-viral-lets-go-brandon-song-hits-itunes-charts/

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/biden-brandon-build-back-better-b1943735.html

https://www.wtrf.com/local/what-does-lets-go-brandon-mean/

https://www.sportskeeda.com/pop-culture/what-let-s-go-brandon-mean-origin-viral-meme-explained-ft-loza-alexander

https://www.foxnews.com/politics/youtube-deletes-rappers-lets-go-brandon-song-medical-misinformation

Leave a Reply

Your email address will not be published.