Dlaczego znaczki pocztowe przyklejamy w prawym górnym rogu?

Dlaczego znaczki pocztowe przyklejamy w prawym górnym rogu?

Jest to jedna z rzeczy, które wykonujemy niemal automatycznie bez zastanawiania się — znaczek przyklejamy w prawym górnym rogu koperty. Pytanie dlaczego akurat tam?

Znaczek pocztowy został po raz pierwszy wprowadzony do obiegu w Anglii. Pomysłodawcą był urzędnik pocztowy Rowland Hill. W styczniu 1837 roku w raporcie dla Izby Gmin zaproponował projekt nowego systemu pobierania opłat pocztowych. Do tej pory poczta doręczała list adresatowi, a ten uiszczał opłatę w momencie otrzymania. Niestety powodowało to problemy. Jeśli adresat odmówił przyjęcia przesyłki lub adres był nieprawidłowy, list wracał do nadawcy. A jeśli ten nie chciał zapłacić, poczta nie miała, jak ściągnąć należności za list, który pokonał drogę dwa razy. Hill zaproponował więc przerzucenie opłaty na nadawcę. Nowy system miał korzystać z dowodu zapłaty w postaci papierowej etykietki naklejonej na kopercie. Projekt został zaaprobowany i 6 maja 1840, do użytku wszedł znaczek pocztowy z wizerunkiem królowej Wiktorii, nazywany Penny Black (czarna jednopensówka).

Aby zapobiec próbom fałszerstwa lub ponownego wykorzystania znaczka, pracownicy poczty musieli sprawdzić każdy znaczek i ręcznie go podstemplować. Nie istniały żadne regulacje dotyczące umiejscowienia znaczka.

W 1876 roku opatentowana została pierwsza maszyna stemplująca. Jej wydajność była imponująca. Maszyna potrafiła podstemplować nawet 25000 listów w ciągu godziny, podczas gdy urzędnik w tym samym czasie potrafił podbić od 1500 do 2000 listów. Poczta postanowiła więc wprowadzić maszyny do wszystkich rozdzielni. Konieczne jednak stało się ustanowienie jednolitego standardu. Wtedy właśnie wybrano prawy górny róg. Wybór nie był przypadkowy. Z powodu praworęczności większość ludzi przyklejała znaczki z prawej strony. Prawa strona była też wygodniejsza dla urzędników pocztowych.

Obecnie konieczność przylepiania znaczka w wyznaczonym miejscu praktycznie nie występuje. Komputerowo sterowane maszyny potrafią wykryć jego obecność w dowolnym miejscu koperty. W najgorszym przypadku list trafi do ręcznej weryfikacji, co nieznacznie wydłuży czas doręczenia.

Bonusowa ciekawostka: pierwszym polskim znaczkiem pocztowym jest “Polska Jedynka”. Znaczek do obiegu trafił 1 stycznia 1860.

Znaczek polska jedynka
Polska Jedynka (Wikimedia commons)

Źródła:

https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/Poradnik-nt.-poprawnego-adresowania-2016-12-30.pdf

https://postalmuseum.si.edu/exhibition/about-postal-operations-mail-processing-marking-devices/cancellation-machines

https://hellogiggles.com/news/finally-know-stamps-placed-envelopes-top-right-corner/

https://www.postoffice.co.uk/mail/how-to-send-letter

Leave a Reply

Your email address will not be published.