Czy Bheem i Raju z filmu RRR istnieli naprawdę?

Czy postacie pokazane w filmie RRR są prawdziwe? Tak, jednak większość ich ekranowych perypetii jest fikcją. Autorzy luźno wymieszani niektóre fakty, z życia rewolucjonistów z domysłami i zdrową dawką końskiej fantazji. No bo chyba nie musimy nikomu tłumaczyć, że nikt nie rzucał w brytyjskich żołnierzy tygrysami.

Raju

Alluri Seetharama Raju urodził się w 1897 (według innych źródeł w 1898) roku. W młodości podróżował po kraju. Po porzuceniu studiów, zainteresował się religią. Raju zaczął praktykować sannjasę oznaczającą wyzbycie się pragnień materialistycznych i oddanie się duchowym rozmyślaniom. Podczas swoich podróży był świadkiem wielu okrucieństw popełnianych przez Brytyjczyków. Zapoznał się także z ruchem rewolucyjnym. W końcu osiedlił się w rejonie Visakhapatnam gdzie żył wśród plemion Manyam. Jego naturalna charyzma spowodowała, że szybko zyskał rozgłos i szacunek. Ponieważ Raju był osobą niezwykle religijną, ludzie zaczęli uważać, że posiada nadludzkie moce i jest kimś w rodzaju mesjasza. Część z tych mitów wykreował prawdopodobnie sam Raju.

Alluri Sitarama Raju RRR netflix

 

Dla podległych mu plemion największym problemem były brytyjskie regulacje dotyczące dżungli. Plemiona praktykowały technikę zwaną podu. Plemię wybierało jakiś obszar dżungli, po czym wypalało go pod pola uprawne. Ziemia tego typu była żyzna i dawała dużo plonów. Przeszkadzało to anglikom, gdyż woleli używać drewna do budowy kolei i statków. Społeczne niezadowolenie z surowych przepisów doprowadziło w 1922 do wybuchu rebelii Manyama (zwana także rebelią w Rampa), której przewodził Raju.

Taktyka Raju opierała się na działaniach partyzanckich. Przywódca szkolił ludzi w technikach walki bronią białą (łuki, dzidy) oraz opracował metody prostej komunikacji (gwizdy, bicie w bębny). Wraz w wyszkolonym oddziałem plądrował posterunki policji, przejmując z nich broń i amunicję. W filmie nawiązaniem do tych wydarzeń jest plan dania każdemu hindusowi broni. Z każdym atakiem jego sława i ilość zwolenników rosły. Rebeliant stawał się bohaterem ludowym. Brytyjczycy nie mogli go złapać, gdyż nie znali terenu, a lokalni mieszkańcy odmawiali współpracy. Obława trwała dwa lata. 7 maja 1924 roku Raju został złapany i stracony poprzez rozstrzelanie.

  Dlaczego hotele używają białych pościeli?

Okoliczności śmierci ojca, kariera w policji oraz wielki plan zemsty są dziełem fikcji.

Bheem

Komaram Bheem urodził się w 1900 roku południowo-indyjskiej wiosce Sankepalli. Obszar ten był siedzibą niezależnego państwa muzułmańskich nizamów. Nizamowie uznali brytyjskie zwierzchnictwo w zamian za zachowanie władzy. Chociaż podlegali Brytyjczykom, ich obszar zachowywał częściową autonomię. Muzułmańscy zwierzchnicy wymuszali dyscyplinę w wyjątkowo okrutny sposób. Za pomniejsze wykroczenie groziła amputacja kończyny, a za sprzeciw śmierć. W ten sposób zginął ojciec Bheema.

W młodości Bheem zabił poborcę podatkowego terroryzującego wioskę. Zmusiło go to do ucieczki do Ćandrapur, gdzie schronił się u wydawcy, kolportującego antybrytyjską prasę. Praca w wydawnictwie była namiastką edukacji. Bheem nauczył się czytać i pisać po angielsku, hindusku, urdu oraz poznał podstawy prawa. Gdy jego pracodawca został aresztowany Bheem uciekł do Assam, gdzie pracował na plantacji. Tam został zatrzymany za uczestnictwo w proteście.

Komaram Bheem RRR netflix

 

Po uciecze z więzienia (po zaledwie czterech dniach) Bheem powrócił w rodzinne strony. Został prawą ręką nadzorcy wioski. Wykorzystując swoją znajomość języków, pomagał w sporach prawnych. Przysporzyło mu to lokalnej sławy. W tym samym czasie się ożenił. Po pewnym czasie razem z żoną wrócił do plenienia Gond (z którego się wywodził), aby uprawiać ziemię. Tam powtórzyła się sytuacja z dzieciństwa. Nizamowie próbowali go przymusić do opuszczenia zamieszkiwane ziemi, argumentując, że należy ona do państwa. Początkowo Bheem próbował składać skargi, bezpośrednio u Nizama (władcy regionu), jednak gdy te pozostały bez odpowiedzi, zorganizował bojówkę i rozpoczął trwającą 12 lat wojnę partyzancką. Jego głównym postulatem było uznanie ziemie plemienia Gond za obszar niezależny od nizamów. Jego oddziały były niezwykle trudne do wytropienia, gdyż Bheema wspierali przywódcy przynajmniej dwunastu lokalnych plemion. W końcu nizamowie wynajęli płatnego informatora. Owocem tego była przygotowana we wrześniu 1940 roku zasadzka. Mimo iż ludzie Bheema uzbrojeni byli jedynie w prymitywną broń białą (oszczepy, łuki, siekiery), Bheem odmówił kapitulacji i poległ w walce. W filmie nawiązaniem do tego jest scena śmierci ojca Raju. Legenda głosi, że wrogowie strzelali do jego ciała tak długo, aż zmieniło się w bezkształtną masę, gdyż obawiali się, że Bheem przy pomocy czarów wróci z zaświatów.

  10 najlepiej zarabiających filmów w historii

Czy Bheem i Raju się spotkali?

Ich ścieżki prawdopodobnie nigdy się nie skrzyżowały. W czasie gdy Bheem pracował na plantacji, rebelia Raju już trwała, więc Bhemm musiał o nim słyszeć, jednak szanse na to, że mieli choć przelotny kontakt, są bardzo małe. Wiadomo też, że Bheema do rewolty zmotywowała legenda innego rewolucjonisty – Ramji Gonda.

Bheem i Raju RRR netflix

Czy istnieją inne filmy o Bheemie i Raju?

Obaj bohaterowie film byli portretowani już wcześniej.

W 1974 roku powstał film „Alluri Seetarama Raju”

W 1990 roku nakręcono dzieło poświęcone Bheemowi zatytułowane „Komaram Bheem”

Źródła:

Alluri Sitarama Raju Age, Death, Wife, Family, Biography & More

https://www.thehindubusinessline.com/news/national/alluri-sitarama-raju-a-jungle-warrior-who-kindled-the-spirit-of-freedom-among-the-tribals/article65595197.ece

https://en.wikipedia.org/wiki/Komaram_Bheem

Komaram Bheem Wiki, Age, Death, Wife, Family, Biography & More

Komaram Bheem Age, Death, Wife Children, Family, Biography & More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *