Dlaczego rano brzydko pachnie nam z ust?

Jest to jeden z mniej przyjemnych momentów poranka. Budzimy się, a w ustach czujemy dziwny posmak. Jest to o tyle dziwne, iż poprzedniego wieczora dokładnie szczotkowaliśmy zęby. Dlaczego mimo wieczornych zabiegów nasze usta rano są nieświeże?

Za poranny nieświeży oddech odpowiadają bakterie pomagające rozkładać aminokwasy, białka i związki zawarte w resztkach posiłków. Efektem ubocznym tego procesu są lotne związki siarki takie jak: siarkowodór, siarczek dimetylu i metanotiol. Związki te nie pachną zbyt przyjemnie, jednak wydzielane są w minimalnych ilościach i na bieżąco wypłukiwane śliną. Z tego powodu, za dnia z naszych ust nie dochodzi przykry zapach. W godzinach nocnych wydzielanie śliny zostaje spowolnione, co prowadzi do nagromadzenia nieprzyjemnych substancji.

Szczotkowanie przed snem pomoże trochę zniwelować poranną nieświeżość, jednak jej nie zapobiegnie całkowicie. Wypicie szklanki wody przed snem w niewielkim stopniu zrekompensuje utratę śliny. Nie ma jednak metody na całkowite pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, oprócz porannego szczotkowania.

A co, jeśli mimo dokładnej higieny rano nasze usta są w stanie gorszym niż zazwyczaj? Albo, jeśli czujemy brzydki zapach także za dnia? Wtedy trzeba wziąć pod uwagę, że przyczyna nieświeżego oddechu jest inna.

Popsute zęby

Nasilenie brzydkiego zapachu z ust może wskazywać na chorobę zębów lub dziąseł. Najmniejsza szczelina staje się świetną kryjówką bakterii. Wątpliwości pomoże rozwiać rutynowa wizyta u dentysty.

Problemy żołądkowe

Przyczyną nieświeżego oddechu mogą być problemy układu trawiennego. Za problemy często odpowiada bakteria helicobacter pylori. Osoby z tą bakterią często cierpią na cofanie się treści żołądkowej podczas snu. Zdarza się także, że przyczyna cofnięcia się treści żołądkowej jest bardziej prozaiczna — zbyt obfity posiłek przed snem.

  Na Czym Polega Wybielanie Zębów? Metody, Efekty i Bezpieczeństwo

Kamienie migdałkowe

Jeszcze inną przyczyną są kamienie migdałkowe. W zagłębieniach migdałków tworzą się małe zagłębienia zwane kryptami. Czasami w wyniku powtarzających się infekcji zagłębienia zostają zatkane martwą materią organiczną, która jest świetną pożywką dla bakterii. Prowadzi to do procesów gnilnych, które w konsekwencji powodują nieprzyjemny zapach.
Domowym sposobem na kamienie jest używanie płukanek do ust (np. z szałwii). Kamienie można też usnąć zabiegiem laserowym. W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się tonsillektomia – zabieg usunięcia migdałków.

Leki

Niektóre leki powodują spowolnienie produkcji śliny. Jeśli zmiana porannego zapach pokrywa się z rozpoczęciem przyjmowania jakiegoś nowego leku, może być on sprawcą pogorszenia stanu jamy ustnej.

Źródła:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/helicobacter-pylori

https://www.listerine.com/fresh-breath/morning-breath-causes-treatment

https://www.healthline.com/health/morning-breath

https://www.colgate.com/en-gb/oral-health/bad-breath/morning-breath-prevention-treatment-tips

https://www.webmd.com/oral-health/ss/slideshow-foods-stain-teeth

https://www.doz.pl/czytelnia/a13132-Kamienie_migdalkowe__przyczyny_i_leczenie

https://www.domel.com.pl/helicobacter-pylori-jako-przyczyna-brzydkiego-zapachu-z-ust/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *