katedra we włoszech

Jak jest różnica pomiędzy kościołem, katedrą i bazyliką?

Dla wielu osób różnica między kościołem, katedrą a bazyliką ogranicza się do wielkości. Katedra to większy kościół a bazylika to większa katedra. Nie jest to jednak prawda.
Kościół jest domem modlitwy, czyli budynkiem, w którym gromadzą się chrześcijanie, aby wspólnie się modlić, wykonywać rytuały itp. Rozmiar budynku nie ma znaczenia, kościołem może być piękny olbrzymi budynek, lub bardzo prosty mały budynek.
Katedra to kościół, jednak katedra nie jest wybierana ze względu na rozmiar lub przepych. Katedra jest kościołem, w którym siedzibę ma biskup. Nie musi być to więc najpiękniejszy i największy kościół w danym mieście. Na ogół na jedno miasto przypada jedna katedra. Katedra jest ważniejsza w hierarchii od kościoła, gdyż to z niej biskup zarządca podległym mu administracyjnie obszarem. Jedną z ważniejszych cech katedry jest posiadanie tronu biskupiego, z którego biskup zwraca się do wiernych.

Katedra Najświętszej Maryi Panny Girona
Katedra Najświętszej Maryi Panny Girona. Oprócz swojego historycznego i religijnego charakteru, od niedawna przyciąga też fanów Gry o Tron, gdyż to tu kręcono kluczowe sceny serialu.

Bazylikami nazywano rzymskie budynki pełniące funkcję hali targowej lub sądu. Z czasem nazwa ta zaczęła obejmować prywatne domy, jeśli były dostatecznie duże i o odpowiednim kształcie. Kiedy chrześcijanie zaczęli stawiać swoje miejsca kultu, które architektonicznie wzorowane były na rzymskich lub greckich bazylikach, taką właśnie nazwę otrzymywały. Z czasem jednak termin nabrał nowego znaczenia.

Obecnie rozróżnia się Bazyliki większe i Bazyliki mniejsze. Tak jak katedry muszą posiadać tron biskupi, Bazylika większa musi mieć tron papieski i ołtarz zarezerwowany wyłącznie dla papieża albo upoważnionych przez niego prałatów. Bazylika mniejsza jest tytułem honorowym. Otrzymują go kościoły i katedry wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Jest cała lista wymagań formalnych, jakie musi spełniać dany obiekt, aby był rozważony do nadania tytułu bazyliki przez papieża, jednak w dużym uproszczeniu obiekt taki musi być zabytkowy, posiadać patrona i przyciągać turystykę religijną (np. w przypadku kościoła, który wierni uważają za miejsce cudownych uzdrowień).
Na koniec jeszcze raz podkreślamy, że opisane warunki są dużymi uproszczeniami, gdyż jest więcej formalnych wymogów, aby dany obiekt nosił nazwę taką, a nie inną. Jeśli jesteście zainteresowani głębszym poznaniem tematu, zapraszamy do wklejonych poniżej źródeł.

Nasz portal utrzymuje się ze środków własnych autorów portalu. Jeśli macie ochotę nas wesprzeć, możecie to zrobić odwiedzając stronę jednego ze sponsorów (klikając w reklamę) albo dotując niewielką kwotę przez PayPala.

Źródła:

http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/Europe/Italy/Lazio/Roma/Rome/_Texts/PLATOP*/basilicae.html

https://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?recnum=244

https://en.wikisource.org/wiki/Catholic_Encyclopedia_(1913)/Basilica

http://www.fokus.tv/news/ktore-koscioly-maja-status-bazyliki-wiekszej-czym-rozni-sie-bazylika-wieksza-od-mniejszej/5614

https://www.podrozepoeuropie.pl/bazyliki-papieskie-rzym/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *