Skąd wzieło się określenie “krokodyle łzy”?

Skąd wzieło się określenie “krokodyle łzy”?

Krokodyle łzy” to określenie zachowań osób, które udają wyrzuty sumienia, aby wzbudzić naszą empatię. Na ogół osoby takie wcale nie żałują swoich czynów, tylko boją się ich konsekwencji, czyli publicznej pogardy, utraty pracy, przywilejów, konsekwencji karnych itp. Jednak jak ludzie połączyli te fałszywe zachowania z drapieżnymi gadami?

Niektórzy badacze uważają, że porównanie hipokryzji do krokodylich łez pojawiło się już na początku naszej ery. Filozof Plutarch miał tak określać zachowania ludzi, którzy pragną czyjejś śmierci, lub nawet ją bezpośrednio powodują, jednak później publicznie rozpaczają nad losem ofiary.

Określenie krokodyle łzy miało się spopularyzować dopiero w XIV wieku. Po raz pierwszy zostało użyte w książce Podróże Sir Johna Mandeville‘a. Książka ta jest rzekomym pamiętnikiem z podróży dookoła świata, w której narrator opisuje swoje liczne podróże i przygody. W jednej z nich autor pisze o krokodylach płaczących podczas rozszarpywania ludzi. Pamiętniki te byłe bardzo popularne i tłumaczone na wiele języków. Sam Szekspir w dramacie „Otello” też pisze o krokodylich łzach, porównując je do łez niewiernej żony. Obecnie wyrażenie to jest niemal uniwersalnie używane w większości języków. Jednak skąd się wzięło samo porównanie?

Otóż krokodyle płaczą, jednak ich płacz nie ma nic wspólnego z emocjami. Krokodyle łzy wydzielają się, kiedy gad przybywa zbyt długo poza wodą i organizm próbuje nawodnić spojówki. Innym powodem krokodylich łez jest spożywanie posiłku. Kiedy szczęka krokodyla pracuje, stymulowane są kanaliki łzowe i stąd wrażenie, że krokodyl płacze nad swoim jedzeniem.

Warto dodać, że istnieje choroba o nazwie zespół Bogorada (zwana także syndromem krokodylich łez). Chorzy na nią płaczą obficie podczas jedzenia. Podobnie jak w przypadku krokodyli jest to spowodowane nieprawidłową stymulacją kanalików. Choroba spowodowana jest uszkodzeniem nerwu twarzy.

A skoro już jesteśmy przy krokodylach, zapraszamy do artykułu na temat różnic między aligatorami a krokodylami

Jaka jest różnica między aligotorem a krokodylem?

Źródła:

https://www.sciencedaily.com/releases/2007/10/071003151131.htm

http://crocodilian.com/cnhc/cbd-faq-q6.htm

Leave a Reply

Your email address will not be published.