Dlaczego sowy uważane są za symbol mądrości?

Dlaczego sowy uważane są za symbol mądrości?

W zachodniej kulturze sowy są utożsamiane z mądrością, wiedzą i potęgą umysłu. Przez tysiące lat, od starożytnej Grecji aż po współczesną literaturę i telewizję, ludzie przedstawiali sowy jako najmądrzejsze ze zwierząt. W bajkach z Kubusiem Puchatkiem mamy Sowę Przemądrzałą. Tuwim pisał „Sowa mądra głowa”. Sowy pojawiają się też w wielu innych działa literackich i telewizyjnych takich jak: Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole, Twin Peaks, Harry Potter. Jednak mimo prezentowania sów jako inteligentnych stworzeń, okazuje się, że sowy wcale nie są inteligentniejsze od innych ptaków, a czasami nawet są nieco od nich głupsze. Trenerzy zwierząt uważają papugi czy wrony za dużo bardziej inteligentne. Skąd więc pochodzi nasze wyobrażenie o sowach?

Należy podkreślić, że sowy reprezentowane są jako symbol mądrości jedynie w kulturze zachodniej, jednak z powodu jej dominacji wizerunek ten jest coraz bardziej powszechny na całym świecie. W większości starożytnych kultur ze względu na nocne życie, sowy kojarzono ze smutkiem, samotnością i śmiercią. Hindusi kojarzą sowy z bogactwem. Niektóre kultury uważają też sowy za przewodników do krainy śmierci lub kontenery dusz. Jednak nasze współczesne wyobrażenie o sowach pochodzi bezpośrednio ze starożytnej Grecji. Grecka bogini mądrości — Atena, prezentowana była często ze swoim świętym zwierzęciem — sową. W późniejszym czasie rzymianie na podstawie mitologii greckiej stworzyli własną, a jednym z jej elementów była Minerwa — bogini mądrości, która również miała sowę.
No dobrze a dlaczego grecy i rzymianie uważali sowy za inteligentne? Powodów jest kilka. Sowy mają wielkie oczy, które nadają ich wyglądowi mądrości. Starożytni grecy podziwiali też sowy za ich umiejętność precyzyjnego łowienia zdobyczy w ciemnościach, co także utożsamiali z inteligencją. Sowy nie mają co prawda zbyt wysoko rozwiniętej inteligencji, jednak nadrabiają to niezwykle wrażliwymi zmysłami. Dodatkowo sowa potrafi prawie całkowicie odwrócić głowę, co sprawiało wrażenie, że ptak ten jest wszystkowidzący.

Źródła:

http://www.czytamwszedzie.pl/inspirujemy/co-symbolizuje-sowa/

http://www.birdminds.com/Owls.php

http://www.scienceiq.com/facts/wiseasanowl.cfm

1 thought on “Dlaczego sowy uważane są za symbol mądrości?

Leave a Reply

Your email address will not be published.