Dlaczego psy i koty nie mogą jeść czekolady?

Wydaje się, że psy potrafią zjeść wszystko. Nasz ulubieniec nie pogardzi resztkami ze stołu, jedzeniem z podłogi czy nawet ze śmietnika. Istnieje jednak substancja całkowicie nieszkodliwa dla ludzi, która nawet w niewielkiej dawce potrafi zabić psa. Jest nią czekolada. Dlaczego ten niewinny przysmak jest aż tak szkodliwy dla zwierząt domowych?

Przyczyną jest jeden ze składników kakao. Teobromina na zwierzeta działa pobudzająco i moczopędnie. Psy mają wolniejsze tempo metabolizowania, więc nie są w stanie rozłożyć jej tak szybko jak ludzie. Objawy spożycia mogą być różne. W przypadku niewielkiej ilości pies dostanie łagodnego rozstroju żołądka. Przy większej może stać się spragniony, dostać biegunki, stać się nadaktywny i chwiejny. Bardzo duża ilość może spowodować drgawki, arytmię i zawał serca.

Toksyczność zależy od rodzaju czekolady (czekolada gorzka ma więcej teobrominy niż mleczna), wagi psa i tego, czy miał wcześniej problemy zdrowotne. W Internecie można znaleźć kalkulator, który wyliczy nam prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych, jednak w przypadku spożycia przez psa słodkości najlepiej skontaktować się z weterynarzem. Jeśli zajdzie konieczność, weterynarz może wywołać wymioty i podać psu węgiel aktywowany, aby zablokować wchłanianie teobrominy.

Dla właścicieli kotów mamy dwie wiadomości: dobrą i złą. Zła jest taka, że koty są dużo bardziej wrażliwe na teobrominę, co oznacza, że mniejsza ilość może spowodować duże szkody. Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że koty nie są skłonne do konsumpcji czekolady.

  Co to jest Efekt Mandeli?

Źródła:

https://www.vets-now.com/app/chocolate-calculator/   – kalkulator

https://vcahospitals.com/know-your-pet/chocolate-poisoning-in-dogs

https://www.akc.org/expert-advice/health/what-to-do-if-your-dog-ate-chocolate/

https://www.petmd.com/dog/chocolate-toxicity

https://www.cats.org.uk/cats-blog/why-is-chocolate-poisonous-for-cats

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *