Dlaczego koty mają wąsy?

Wąsy są jedną z najbardziej charakterystycznych części kociej anatomii. Jednak oprócz nadawania kotu uroczego wyglądu mają też ważny cel — są niezwykle delikatnym narzędziem sensorycznym.

Kocie wąsy fachowo nazywają się włosami czuciowymi lub wibrysami (od łacińskiego vibrissae – wibrować). Od zwykłych włosów różnią się długością i grubością oraz mocno unerwionymi mieszkami włosowymi. Zakończenie włosów nazywamy proprioceptorem. Proprioceptory są niezwykle czułe — odbierają nie tylko fizyczne dotknięcie, ale i nawet wibracje powietrza. Pomagają także ocenić rozmiar, kształt i odległość nieruchomych obiektów, takich jak meble. Dzięki temu koty mogą bezpiecznie poruszać się w absolutnych ciemnościach. Dla kota wąsy stają się wtedy czymś w rodzaju radaru.

Inną zaletą jest fakt, że wąsy mają szerokość zbliżoną do szerokości kociego ciała, więc dla kota stanowią naturalną miarkę podpowiadającą, czy będzie w stanie przecisnąć się przez napotkaną przeszkodę lub otwór.

Wąsy mogą również wiele powiedzieć o aktualnym nastroju kota. Jeśli są sztywne lub ściągnięte do tyłu, oznacza to, że kot czuje się zagrożony lub zdenerwowany.

Ile włosów czuciowych mają koty?

Większość kotów ma 12 wąsów na każdym policzku. Nie są to jednak jedyne miejsca. Włosy czuciowe można znaleźć wokół podbródka, w pobliżu uszu, nad oczami i za przednimi nogami.

kocie wąsy

 

Czy wąsy kota odrastają?

Utracone wąsy (np. w wyniku kociej bójki) powinny odrosnąć. Zaniepokojenie właściciela powinna jednak budzić utrata dużej ilości włosów bez żadnych widocznych obrażeń. Może to wskazywać na jakieś zaburzenia. Należy wtedy udać się do weterynarza.

  Jaka jest różnica między jadem a trucizną?

Źródła:

https://vcahospitals.com/know-your-pet/why-do-cats-have-whiskers

https://www.purina.co.uk/articles/cats/behaviour/common-questions/why-do-cats-have-whiskers

https://www.petmd.com/cat/behavior/evr_ct_why_do_cats_have_whiskers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *