Dlaczego kot zwymiotował? Czy jest to coś groźnego?

Prawie każdy właściciel kota jest przyzwyczajony do tego, że co jakiś czas znajdzie niewielką kupkę wymiocin pozostawioną przez swojego pupila. Pytanie, czy jest to coś, czym właściciel powinien się martwić?

Powody, dla których kot zwraca, są najczęściej dwa. Jeśli kot zwymiotuje krótko po posiłku, a treścią jest świeżo spożyta karma, powodem jest zbyt łapczywe jedzenie. Można temu zapobiec karmiąc kota mniejszymi porcjami, albo używając specjalnego podajnika ograniczającego ilość karmy.

Wymioty z sierścią

Innym rodzajem są wymiociny przypominające mokry wałek ulepiony z włosów. W ramach higieny koty zlizują z siebie brud. Liżą się także dla przyjemności i aby nawilżyć sierść. W trakcie lizania kot połyka niewielką ilość włosów. Sierść sama w sobie nie jest szkodliwa, jednak jej nagromadzenie grozi niedrożnością jelit. Dlatego organizm kota pozbywa się kłopotliwego ładunku. Wymiotowana treść jest podłużna, gdyż w drodze powrotnej musi przejść przez wąski przełyk.

Kot krótkowłosy
Dla kotów krótkowłosych połykanie sierści jest mniejszym problemem

Lizanie ze stresu

Może zdarzyć się, że kot zacznie wymiotować sierścią częściej niż zwykle. Warto wtedy sprawdzić, czy na jego skórze nie pojawiły się białe plamy. Zbyt intensywne lizanie może spowodować, że kot wyliże sierść aż do gołej skóry. Przyczyny tego zachowania są różne. Do najczęstszych należą infekcje bakteryjne, pasożyty skóry oraz stres. Lizanie wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia, więc kot poprawia sobie w ten sposób nastrój. Niestety, gdy stres jest intensywny i długotrwały, może dojść do wylizania całej sierści ze skóry. W takim miejscu pojawi się biały plac. Czynnikiem stresogennym najczęściej jest jakaś zmiana, na przykład przeprowadzka, pojawienie się nowego członka rodziny (dziecko) lub remont. W rzeczywistości wszystko zależy od indywidualnej psychiki kota. Jeśli na skórze kota pojawią się białe plamy, najlepiej udać się po poradę do weterynarza.

  Dlaczego hotele używają białych pościeli?

Jednym ze sposobów, aby pomóc kotu, który często wymiotuje włosami (i przy okazji oszczędzić sobie ciągłego sprzątania), jest regularne szczotkowanie. Warto też rozważyć wizytę u zwierzęcego fryzjera (groomera).

Kot długowłosy
Z taką sierścią warto rozważyć szczotkowanie lub wizytę u kociego fryzjera

Jak widać, na ogół wymiociny nie oznaczają poważnego problemu. Jeśli jednak problem nie znika i pojawiają się inne objawy takie jak biegunka lub utrata apetytu, warto rozważyć wizytę u specjalisty. Częste wymioty w połączeniu z innymi objawami mogą być objawem problemów zdrowotnych, takich jak nieswoiste zapalenie jelit, cukrzyca, nadczynność tarczycy czy choroba nerek.

Małe kotki

 

Źródła:

https://resources.bestfriends.org/article/cat-vomiting-types-causes-and-treatments

Overgrooming Cats

https://www.thesprucepets.com/why-cats-groom-themselves-so-often-4126526

https://pets.webmd.com/cats/guide/what-to-do-about-hairballs-in-cats

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *