Czy moneta wyrzucona z wieżowca może kogoś zabić?

Czy moneta wyrzucona z wieżowca może kogoś zabić?

 

Wyobraźmy sobie sytuację: wyglądamy z okna wieżowca i niechcący wypada nam z ręki moneta. Czy moneta ta może kogoś zabić?

Każdy spadający obiekt nabiera prędkości, czyli spada coraz szybciej. Moneta wyrzucona z trzeciego piętra nabierze większej prędkości niż moneta wyrzucona z pierwszego piętra. Jednak nie oznacza to, że im wyżej w górę, tym większa prędkość, gdyż spadający obiekt w końcu osiągnie prędkość graniczną. Co to jest prędkość graniczna? Chodzi o to, że na każdy spadający obiekt działa opór powietrza. Im szybciej obiekt spada, tym większy opór powietrza na niego działa. W końcu obiekt osiąga prędkość spadania, przy której opór powietrza nie pozwala mu bardziej się rozpędzić i od tej pory obiekt spada z jednostajną prędkością. Inaczej mówiąc prędkość graniczna, jest najszybszą prędkością, z jaką dany obiekt może spadać. Ta prędkość graniczna jest uzależniona od różnych czynników, takich jak wilgotność, ciśnienie powietrza itp. Przykładowo dla skoczka spadochronowego prędkość taka wynosi około 195 km/h. Jednak Felix Baumgartner, skaczący z wysokości 29 km(!) osiągnął aż 800 km/h (na takich wysokościach powietrze jest dużo rzadsze, co pozwala spadać szybciej).

Polskie monety mają różną wagę. Najlżejszy jest grosz o wadze 1,64 g a najcięższa 5-złotówka o wadze 6,54 g. Jednak zrzucanie dowolnej z nich z 10 piętrowego bloku nie zrobi nikomu krzywdy, może co najwyżej zaboleć. A co z większymi wysokościami?

Fizyk Jon Butterworth z Uniwersytetu w Londynie twierdzi, że nie. Jako eksperyment zaproponował zrzucenie monety 2 pensy o wadze 7,12 g. Według naukowca prędkość graniczna dla takiej monety zrzuconej z Empire State Building (381m) wyniesie ponad 19 km na godzinę, więc nie będzie wystarczająca, aby zabić (aczkolwiek kant monety może przeciąć skórę na głowie). Aby dać porównanie, jest to prędkość przeciętnego biegacza, a rekord świata w bieganiu to ponad dwa razy tyle ( 44.7 km/h ).
Wchodzenie na jeszcze wyższe budowle niczego nie zmieni. Aby rozpędzić monetę do większych prędkości, potrzebowalibyśmy tubę próżniową. Tylko w warunkach próżni, czyli bez oporu powietrza, moneta jest w stanie rozpędzić się do prędkości wystarczającej do zabicia. Tutaj kłaniają się pogromcy mitów, którzy sprawdzali na sobie efekt spadania monety. Konstruując specjalną wyrzutnię, testowali spadającą monetę 1 pens o wadze 3.56g. Przy prędkości granicznej moneta nie była w stanie przebić skóry na ręce ochotnika, za to zdołała przeciąć ją na głowie manekina. Oczywiście Adam i Jamie nie mieli zamiaru na tym poprzestać, więc sprawdzili, co się stanie, jeśli moneta zostanie wystrzelona z prędkością prawie 3 machów (3 machy to 3675 km/h). Okazało się, że nawet przy tej prędkości moneta nie byłaby w stanie przebić kości czaszki.

Jeśli planujemy kogoś zabić, to lepiej użyjmy do tego deski do krojenia. Wspomniany już Jon Butterworth szacuje, że deska o wadze 220 gramów, zrzucona z Empire State Building spadałaby przez niecałe dziewięć sekund i uderzyłaby ofiarę z prędkością 311 km / h. AUĆ!

https://www.theguardian.com/cities/2014/mar/20/urban-myths-skyscraper-coin-kill-you

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/spadal-z-29-km-ponad-800-km-h,267128.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *